Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPIROS1951 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από τα παραπάνω, τι λές μπορώ να προχωρήσω το επόμενο διάστημα σε αγορά μπαταρίας τύπου AGM 100ΑΗ αν μου επιτρέψουν τα οικονομικά μου γιατί αυτή που έβαλα η καινούργια είναι 50ΑΗ ή εδώ κρύβεται κάτι που δεν το έχω αντιληφθεί και θα κάνω λάθος?
    Μαζί με όσα έγραψα στο #5 δες το βίντεο και δεν θα χάσεις
    https://www.youtube.com/watch?v=sLmuHu4y5aw
    Αν αναφέρεσαι από όσο έχω καταλάβει για μια TV και φωτισμό (ως μάξιμουμ φορτία) ένα βασικό λάθος είναι η επιλογή μεγάλου inverter , που ενδεχομένως για μικρά φορτία να ήταν κατάλληλο inverter με ισχύ 300W

    Θα μπορούσε κανείς να πει , "ναι μεν έχω 1kw inverter " και μικρή σχετικά μπαταρία , αλλά το φορτώνω μόνο για μια TV και φωτισμό , οπότε είναι το ίδιο . Δεν είναι το ίδιο , για κάθε inverter ο κατασκευαστής προτείνει ελάχιστο μπαταρίας , αποκλείεται στο manual να μην αναφέρεται στο ελάχιστο μπαταρίας , όσο απλό και αν το διάβασες το manual
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 02-10-24 στις 11:37

  2. #12

    Προεπιλογή

    ενας μπουσουλας για τα ινβερτερ είναι οτι εχουν αυτοκαταναλωση ΠΕΡΙΠΟΥ το 1% της ονομαστικης ισχυως...
    οποτε το υπολογιζεις κ αυτο στο μεγεθος της μπαταριας....

    Sent from my SM-A528B using Tapatalk

  3. #13
    Το avatar του χρήστη genesis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Σπύρο,
    Είναι τεχνικά σχεδόν αδύνατο ο φορτιστής να δίνει συνεχώς και επ' αόριστο στην μπαταρία 14,45V και αυτή να μην τραβάει ούτε 1mA.
    Αν ο φορτιστής του μηχανήματος δεν μεταβαίνει σε επίπεδο φόρτισης συντήρησης (float) που να είναι περίπου 13,2~13,5V, τότε είναι και αυτός ακατάλληλος για την εφαρμογή που τον θέλεις. Τα 14,45V είναι πολλά για να εφαρμόζονται συνεχώς σε μία μπαταρία μολύβδου-οξέως. Ακόμη και αν πούμε ότι μπορεί να γίνεται "ανεκτή" αυτή η τάση από την μπαταρία όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή, είναι σίγουρο ότι θα προκαλέσει πρόβλημα το καλοκαίρι με υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος.
    Επί της ουσίας, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις (κατά την γνώμη μου).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genesis : 02-10-24 στις 17:15

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.859

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κι απ΄ εμένα.
    Απ΄ ότι διάβασα στο Διαδίκτυο πρόκειται γι΄ έναν υβριδικό Inverter (ηλιακής φόρτισης & φόρτισης με μπαταρία) ο οποίος χρησιμοποιείται για μετατροπή 220V A.C. με σύνδεση μπαταρίας.
    Δεν διαθέτει ιδιαίτερο κύκλωμα για ρύθμιση της τάσης φόρτισης μπαταρίας αλλά αυτό που γράφει ο φίλος Κώστας, όπως κι όλα τ΄ άλλα βέβαια,
    ότι δηλ. στη φόρτιση συντήρησης πρέπει η τάση να ΄ναι περίπου 13,65V D.C. ~ 13,80V D.C. πρέπει ν΄ υπάρχει ρεύμα διέλευσης κάποιων mA.
    Τώρα για τη χρήση που κάνεις γνώμη μου είναι μην βάλεις μπαταρία μεγαλύτερη από 50AH καθόσον για τη κατανάλωση που κάνεις η χωρητικότητα αυτή είναι υπεραρκετή κι όσον αφορά τις θερμοκρασίες πράγματι πρέπει να ΄ναι χαμηλότερες για τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αυτού του τύπου μπαταριών αλλά μήπως βοηθούσε το να βάλεις πάνω από τον Inverter έναν μόνιμο ανεμιστήρα (άλλωστε η παρεχόμενη ισχύς απ΄ αυτόν καλύπτει
    άνετα τη λειτουργία του).

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ UPS ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΕΣ
    από manos_3 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-18, 11:11
  2. makita dc10wA δεν φορτιζει τς μπαταριες
    από xoustoulios στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 20:06
  3. μπαταριες επαναφορτιζομενων εργαλειων
    από jakjak στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-14, 01:32
  4. μπαταριες σε σκουπακι black decker
    από SPYROSKON στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 21:31
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 04:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας