Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Error 40

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιασονας
    Εγγραφή
    Sep 2024
    Περιοχή
    Ικαρια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Error 40

    Καλησπέρα σε όλους.εχω ένα πλυντήριο πιάτων candy cdih 1d952 και μου είχε βγάλει error 30.ηρθε ο τεχνικός μου άλλαξε ένα εξάρτημα και το πρόβλημα δεν λύθηκε.μετα το κοίταξα μόνος μου και το πρόβλημα ήταν στην βαλβίδα παροχής νερού η οποία έχανε νερό με αποτέλεσμα να γεμίζει ο πάτος νερό και να δουλεύει το φλοτερ με αποτέλεσμα να μη δουλεύει το πλυντήριο.παραγγειλα μια βαλβίδα ημιτασιον και την άλλαξα μόνος μου.το πρόβλημα λύθηκε για λίγες μέρες και μετά μου έβγαλε error 40.μιλησα με την εταιρία και μου είπαν να μιλήσω με τον αντιπρόσωπο.το πρόβλημα είναι ότι εδώ στην Ικαρία που μένω υπάρχει ένας που κάνει αυτή τη δουλειά και δεν προλαβαίνει να με εξυπηρετήσει.εχουν περασει 3 μήνες από τότε.στο error 40 μπορεί να φταίει το ότι έβαλα βαλβίδα ημιτασιον και όχι αυθεντική?απ' ότι το έψαξα στο internet μάλλον φταίει ο αισθητήρας νερού,αλλα δε θέλω να πιάσω να αλλάζω μόνος μου εξαρτήματα και τελικά να φταίει κάτι άλλο.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.432

    Προεπιλογή

    ηρθε ο τεχνικός μου άλλαξε ένα εξάρτημα και το πρόβλημα δεν λύθηκε.
    Τι σου άλλαξε . Και γιατί δεν είδε αυτός την διαρροή νερού στο πάτωμα (και τι αποφάνθηκε από αυτά που σου είπε προφορικά )

    απ' ότι το έψαξα στο internet μάλλον φταίει ο αισθητήρας νερού
    Βάλε τις διευθύνσεις να δούμε και εμείς τα σχόλια σε τι αναφέρονται , και αν αυτά στα οποία αναφέρονται να κρίνουμε αν είναι λογικά και σωστά .

    μπορεί να φταίει το ότι έβαλα βαλβίδα ημιτασιον και όχι αυθεντική?
    Εδώ γίνεται μπέρδεμα και δεν πρέπει να βάζεις παρά μόνο την αυθεντική .

    Υποθέτω αν δεν φταίει η ημιτασιόν βαλβίδα (στο γεγονός ότι δούλεψε κάποιες φορές ) θα μπορούσε να είναι από ένα εξάρτημα που λέγεται Flow meter (μετρητής ροής νερού ) δεν είναι για το δικό σου μοντέλο , αλλά υποθέτω flow meter έχει και το δικό σου .
    https://www.homefix.gr/en/products/k...032030610.html

    Διάβασε όλα τα σχόλια στο βίντεο παρακάτω (που αναφέρονται στο flow meter και άσχετα που αναφέρεται σε άλλο μοντέλο )
    https://www.youtube.com/watch?v=4efSxoHV47Q

    Και ελπίζω να καταλαβαίνεις την πιθανότητα (αν όχι χαλασμένο flow meter ) , μπορεί ακόμη και η πίεση νερού δικτύου αν δεν είναι κανονική να σου βγάλει σφάλμα από το flow meter , Χωρίς απαραίτητα να είναι χαλασμένο

    Βουλωμένο φίλτρο στην είσοδο παροχής νερού / ή δικτύου περιοδικές στιγμές με χαμηλή πίεση κτλ , γιατί όχι και στο ημιτασιόν της βαλβίδας άσχετα που δούλεψε κάποιες φορές ? αλλά η πίεση δικτύου αργότερα έκανε το πρόβλημα ? . Δεν δίνω σαφή απάντηση , αλλά μια γεύση υποθέτω θα πήρες .

    Γιαυτό ήθελα να βάλεις που διάβασες για το σφάλμα 40 , για να δούμε αν πράγματι αναφέρονται για το μοντέλο σου στο flow meter ή αναφέρονται σε κάτι άλλο (αλλά και γιαυτό ρωτάμε αν ο 1ος τεχνικός άλλαξε ήδη το flow meter )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 15-09-24 στις 21:28

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.838

    Προεπιλογή

    Φίλε Ιάσωνα,
    δεν γνωρίζω αν είσαι ο ίδιος νηματοθέτης του νήματος 1442 της 03-05-2024, ( https://www.howtofixit.gr/forum/arch...p/t-75514.html ),
    όπου ο φίλος Πέτρος, όπως και χθες, σου έγραψε κάποια πράγματα στα post του #6 & #8.
    Ψάχνοντας πάντως στο Διαδίκτυο ως ERROR CODE 40 ( https://www.northlondonappliancerepairs.co.uk/error-codes/candy-error-codes/error-codes-for-candy-dishwasher.html ) αναγράφεται ότι οφείλεται σε διαρροή νερού και πρέπει να γίνουν οι παρακάτω έλεγχοι :

    - Έλεγχος σωλήνα αποστράγγισης αν είναι λυγισμένος ή αν το σιφόνι ή
    τα φίλτρα έχουν βουλώσει.
    - Έλεγχος βάσης πλυντηρίου πιάτων για τυχούσες διαρροές.
    - Έλεγχος κι επίλυση τυχόντων εξαρτ/των που παρουσιάζουν διαρροή.
    - Έλεγχος καλωδίωσης αντιπλημμυρικής συσκευής.

    Βέβαια είναι το μόνο σίγουρο ότι όταν κάνουμε αντικατ/σεις εξαρτ/των σ΄ οποιαδήποτε ηλεκτρονική ή ηλεκτρική συσκευή
    βάζουμε πάντα τ΄ αυθεντικά ανταλ/κά που δίνει ο κατασκευαστής και ποτέ imitation καθόσον με τ΄ αυθεντικά και πολλές
    φορές δεν επισκευάζονται, πόσο μάλλον όταν χρησιμοποιούνται imitation άγνωστης προέλευσης και σειράς παραγωγής,
    μόνον και μόνον επειδή είναι φθηνότερα.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιασονας
    Εγγραφή
    Sep 2024
    Περιοχή
    Ικαρια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σου άλλαξε . Και γιατί δεν είδε αυτός την διαρροή νερού στο πάτωμα (και τι αποφάνθηκε από αυτά που σου είπε προφορικά )

    Μου άλλαξε ένα κάλυμμα αντίστασης.Ειδε τα νερά στον πάτο του πλυντηρίου και μου είπε ότι μάλλον δε φταίει αυτό που άλλαξε που όντως τελικά δεν έφταιγε.

    Βάλε τις διευθύνσεις να δούμε και εμείς τα σχόλια σε τι αναφέρονται , και αν αυτά στα οποία αναφέρονται να κρίνουμε αν είναι λογικά και σωστά .

    https://www.appliancepartspros.com/b/how-to-troubleshoot-clear-an-i40-error-on-an-electrolux-dishwasher/


    Εδώ γίνεται μπέρδεμα και δεν πρέπει να βάζεις παρά μόνο την αυθεντική .

    Υποθέτω αν δεν φταίει η ημιτασιόν βαλβίδα (στο γεγονός ότι δούλεψε κάποιες φορές ) θα μπορούσε να είναι από ένα εξάρτημα που λέγεται Flow meter (μετρητής ροής νερού ) δεν είναι για το δικό σου μοντέλο , αλλά υποθέτω flow meter έχει και το δικό σου .
    https://www.homefix.gr/en/products/k...032030610.html

    Αυτό το εξάρτημα (flow meter) είδα κ εγώ ότι μάλλον φταίει απλά έχω παραξενευτει με το ότι το πλυντήριο είναι σχετικά καινούριο (2 χρόνων) .

    Διάβασε όλα τα σχόλια στο βίντεο παρακάτω (που αναφέρονται στο flow meter και άσχετα που αναφέρεται σε άλλο μοντέλο )
    https://www.youtube.com/watch?v=4efSxoHV47Q

    Και ελπίζω να καταλαβαίνεις την πιθανότητα (αν όχι χαλασμένο flow meter ) , μπορεί ακόμη και η πίεση νερού δικτύου αν δεν είναι κανονική να σου βγάλει σφάλμα από το flow meter , Χωρίς απαραίτητα να είναι χαλασμένο

    Βουλωμένο φίλτρο στην είσοδο παροχής νερού / ή δικτύου περιοδικές στιγμές με χαμηλή πίεση κτλ , γιατί όχι και στο ημιτασιόν της βαλβίδας άσχετα που δούλεψε κάποιες φορές ? αλλά η πίεση δικτύου αργότερα έκανε το πρόβλημα ? . Δεν δίνω σαφή απάντηση , αλλά μια γεύση υποθέτω θα πήρες .

    Γιαυτό ήθελα να βάλεις που διάβασες για το σφάλμα 40 , για να δούμε αν πράγματι αναφέρονται για το μοντέλο σου στο flow meter ή αναφέρονται σε κάτι άλλο (αλλά και γιαυτό ρωτάμε αν ο 1ος τεχνικός άλλαξε ήδη το flow meter )
    Αυτά που διάβασα δεν είναι για το μοντέλο μου είναι για αλλα πλυντήρια καθώς για το μοντέλο μου δεν βρήκα κάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Iasonaskoimtz : Χθες στις 02:03

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιασονας
    Εγγραφή
    Sep 2024
    Περιοχή
    Ικαρια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    - Έλεγχος σωλήνα αποστράγγισης αν είναι λυγισμένος ή αν το σιφόνι ή
    τα φίλτρα έχουν βουλώσει.
    - Έλεγχος βάσης πλυντηρίου πιάτων για τυχούσες διαρροές.
    - Έλεγχος κι επίλυση τυχόντων εξαρτ/των που παρουσιάζουν διαρροή.
    - Έλεγχος καλωδίωσης αντιπλημμυρικής συσκευής.

    Τα τσεκαρα αυτά όλα είναι οκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Iasonaskoimtz : Χθες στις 07:33

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιασονας
    Εγγραφή
    Sep 2024
    Περιοχή
    Ικαρια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Το φίλτρο στην είσοδο παροχής νερού το τσεκαρα είναι οκ.εχω πιεστικό νερού σε όλη την εγκατάσταση του σπιτιού οπότε δεν φταίει η πίεση.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.838

    Προεπιλογή

    Στο site https://www.appliancepartspros.com/b...ux-dishwasher/ και στο τέλος του άρθρου
    για την επίλυση του ERROR i40 αναγράφεται ότι εφόσον όλα έχουν ελεγχθεί κι ευρέθησαν σωστά ( ακόμα κι ο αισθητήρας πίεσης - καλωδίωσή του
    κι ηλεκτρική του συμπεριφορά ) απομένει ως βλάβη ( με πρότερο έλεγχο ) η πλακέτα ελέγχου λειτουργιών του πλυντηρίου.
    Εκτέλεσε όμως φίλε Ιάσωνα κι ένα υποτυπώδες RESET βγάζοντας το φις του πλυντηρίου από την πρίζα και μετά απ΄ ώρα επανεργοποίησέ το βάζοντάς το στην πρίζα και παρατήρησε αν έχει χαθεί η ένδειξη ERRORCODE 40.
    Τ΄ ίδιο αποτέλεσμα βέβαια θα πρέπει ν΄ επιτευχθεί όταν βγάζοντάς το από την πρίζα, κάνεις τον έλεγχο καλωδίωσης κι ηλεκτρικής συμπεριφοράς του αισθητήρα πίεσης.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιασονας
    Εγγραφή
    Sep 2024
    Περιοχή
    Ικαρια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Έχω κάνει reset αρκετές φορές.Επισης ξέχασα να πω ότι το πλυντήριο ξεκινάει να δουλεύει και το error το βγάζει μετά από την πρώτη αποστράγγιση.Ειναι σαν να μην αποστραγγιζει σωστά ή σαν να μη γίνεται σωστά η πλήρωση νερού για να ξεκινήσει ο κύκλος.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.432

    Προεπιλογή

    Επειδή θεωρώ σύμπτωση να ξαναβγάλει πρόβλημα μετά από την διόρθωση της επισκευής 30
    Μπορεί να έγινε παράληψη σωστής τοποθέτησης της αποχέτευσης , κατά την επιστροφή της συσκευής στην θέση της

    Το νερό μπορεί να επιστρέφει στη συσκευή σας από την έξοδο του νεροχύτη και ο σωλήνας μπορεί να χρειαστεί να δρομολογηθεί με ειδικό τρόπο. Αυτό θα εξασφαλίσει ότι το νερό που απορρίπτεται από τον νεροχύτη θα κατέβει στο σύστημα αποχέτευσης αντί στο πλυντήριο πιάτων.
    Το νερό απορρίπτεται συνεχώς
    Αυτό απαιτεί έλεγχο υδραυλικών εγκαταστάσεων καθώς το πρόβλημα προκαλείται γενικά από την τοποθέτηση του σωλήνα εξόδου σε πολύ χαμηλό επίπεδο. Αυτός ο σωλήνας πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον 40 cm πάνω από το επίπεδο του δαπέδου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : Χθες στις 09:23

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιασονας
    Εγγραφή
    Sep 2024
    Περιοχή
    Ικαρια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Το σωλήνα αποχέτευσης τον έχω όσο πιο ψηλά γίνεται να πάει δλδ περίπου στα 60 εκατοστά οπότε δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.θα παραγγείλω το flow meter και θα το αλλάξω και θα σας πω μετά εάν έφταιγε αυτό.ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον σας όμως.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] Error ef0 ef3
    από chrisosfp488 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-18, 18:48
  2. [Κινητό Τηλέφωνο] Lg security error
    από akisssssssss στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-18, 16:31
  3. [Κλιματιστικό Samsung] AQ12MSBN error e1 54
    από kostasdimos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-17, 17:42
  4. [Siemens] error F34
    από vagelis! στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 10:07
  5. Cd Player error
    από Dimitrakis στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-06, 20:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας