Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2024
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Turbo-X TXV-4340SMT και F&U FLS40120H -- Αναζητούνται Firmware updates

    Μήπως μεταξύ των καλών συναδέλφων υπάρχει κάποιος που ίσως έχει κάποιo/α απ' τα αναζητούμενα firmwares...

    Έχω 2 περιπτώσεις συσκευών που οι "εξυηρετήσεις πελατών" (λέμε τώρα) αδυνατούν πλήρως να μ' εξυπηρετήσουν...

    H Turbo-X "φοράει τη μητρική Vestel 17IMB110 (Τουρκία)
    H F&U φοράει την μητρική CV6683H-Ε42

    Εναλλακτικά, αν ενδεχομένως κάποιος τις έχει δουλέψει κι έχει βρει λύση, ας με ενημερώσει σχετικά!
    Στην πορεία αν χρειαστεί ή ερωτηθώ, θα περιγράψω τα συμπτώματα για την κάθε μία...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.837

    Προεπιλογή

    Φίλε Χρήστο,
    εφόσον πράγματι έχεις ελέγξει το chassis της TURBO-X TXV4340SMT κι είναι το 17MB110 κι όχι το 17MB211 (όπως πολλά sites αναφέρουν)
    τότε το FirmWare Upgrade τότε αυτό κατεβαίνει από την ιστοσελίδα : https://www.elektroda.com/rtvforum/topic3797893.html
    (κατόπιν εγγραφής στο Forum : elektroda.com).
    Πρόκειται για τ΄ ίδιο FirmWare που κάνει Upgrade στην TV Philips 40PFL 3008H/12.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2024
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Χρήστο,
    εφόσον πράγματι έχεις ελέγξει το chassis της TURBO-X TXV4340SMT κι είναι το 17MB110 κι όχι το 17MB211 (όπως πολλά sites αναφέρουν)
    τότε το Firmware Upgrade τότε αυτό κατεβαίνει από την ιστοσελίδα : https://www.elektroda.com/rtvforum/topic3797893.html
    (κατόπιν εγγραφής στο Forum : elektroda.com).
    Πρόκειται για τ΄ ίδιο FirmWare που κάνει Upgrade στην TV Philips 40PFL 3008H/12.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

    Δημήτρη γεια και χαρά σου

    Μετά από έναν άγριο καβγά με το "Πλαίσιο" και την απειλή ότι θα τους καταγγείλω στον Συνήγορο του Καταναλωτή, καθώς είμαι τεχνικός και πελάτης τους επί μερικές δεκαετίες, εδέησαν να μου στείλουν σε συνημμένο με email το firmware κι επιτέλους επανέφερα στη ζωή την μητρική!!!

    Γενικά απ' ότι έχω αντιληφθεί εδώ και καιρό, όποιος συνάδελφος μπλέξει με προϊόντα που υιοθετούν PCBs της Vestel, ταλαιπωρείται αγρίως (ιδίως με τις μητρικές που απαιτείται λογισμικό)!!!

    Με την Turbo-X ξεμπέρδεψα με την μητρική, αλλά τώρα θα πρέπει ν' αλλάξω και τα LED strips, γιατί τα περισσότερα απ'
    αυτά εκπέμπουν μπλε φως, ενώ μερικά μόνο παραμένουν λευκά...

    Μετά απ' αυτήν, έχω άλλα ξεμαλλιάσματα με μία F&U FLS4012H, που στο site του Αμοιρίδη-Σαββίδη δεν υπάρχει το firmware για το συγκεκριμένο μοντέλο!!!
    Θα ανοίξω και γι αυτό ένα θέμα, μήπως και έχει βρεθεί κάποιος συνάδελφος που έχει βρει λύση...

    Υ/Γ:
    Το μοντέλο αυτό έχει κυκλοφορήσει σε 2 εκδοχές:
    Το ένα με τη μητρική 17ΜΒ110 κι ένα ακόμη με την μητρική 17ΜΒ97 και διαφορετικό T-Con!!! Για το 17MB211 δεν έχω κάτι υπόψιν μου...

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.837

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι ότι αν η F&U FLS4012H φέρει όπως γράφεις στο 1ο σου post το σασί : CV6683H-E42, δεν βρίσκεται ούτε στο Διαδίκτυο ελεύθερο
    FirmWare να το κατεβάσεις για να κάνεις κάποια αναβάθμιση.
    Και ναι μεν όπως γράφεις με το ΠΛΑΙΣΙΟ, έστω και με πολύ κόπο, ξεμπέρδεψες κι αναβάθμισες την TURBO-X TXV-4340SMT, αλλά με τον
    ΑΜΟΙΡΙΔΗ-ΣΑΒΒΙΔΗ, που ένα κατ/μα αντιπρ/πείας στο Ν. Φάληρο νομίζω ότι το ΄χει κλείσει κι η μόνη υπάρχουσα αντιπρ/πεία τώρα βρίσκεται
    στη Θεσ/νίκη, δεν γνωρίζω ότι θα βγάλεις άκρη.
    Η συγκεκριμένη F&U μετά απ΄ αρκετό ψάξιμο κι από εμένα στο Διαδίκτυο, πωλείται στη Ρουμανία & Βουλγαρία, με πολύ επίφοβη, έως αδύνατη την
    εξεύρεση FirmWare από τις Χώρες αυτές.
    Ας ευχηθούμε ότι η INTERTECH (ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ - ΣΑΒΒΙΔΗΣ) θα σ΄ εξυπηρετήσει.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.837

    Προεπιλογή

    Διορθώνω την Αντιπρ/πεία της F@U στη Θεσσαλονίκη :
    πρόκειται για την επωνυμία Kalliopi Karyda, Κτήριο MORRIS, πάρ. 17ης Νοεμβρίου 87,
    ζώνη EMO, ΠΥΛΑΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Τηλ/νο : 2316006600.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση] TURBO X TXV-3235 ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΣ ΤΟ FIRMWARE
    από ManosLang στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-24, 07:23
  2. [Τηλεόραση F&U] Turbo x Firmware
    από nikos_papastergiou στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-23, 00:10
  3. Aναζητηση firmware Turbo-x
    από JOUN στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-22, 20:23
  4. [Οθόνη] Monitor TURBO X tx 215mxc ψαχνω το bios-firmware
    από tonythegreek στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-20, 06:45
  5. [Sony PSP] psp firmware
    από ΘΥΜΙΟΣ στο forum Παιχνιδομηχανή
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 13:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας