Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος Γιώτας
    Εγγραφή
    Jul 2024
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Πρόβλημα με sony 6000

    Γεια σας παιδιά! Ήθελα την άποψη σας για ένα θέμα που με προβληματίζει! Πρόσφατα αγόρασα μια μονάδα ράδιο sony 6000 μεταχειρισμένη και ενώ έπαιζε κανονικά ξαφνικά από την μία πλευρά την δεξιά μου παραμορφώνει τον ήχο... Δηλαδή,ενώ στο ράδιο και στο CD μου παίζει κανονικά και στα τέσσερα ηχεία όταν βάζω aux , Bluetooth και τηλεφωνική κλήση μου ακούγονται μόνο τα αριστερά ηχεία και στην δεξιά πλευρά μου παραμορφώνει τον ήχο... Όταν βάζω το παλιό ράδιο που έχω παίζει κανονικά ... Τα ραδιόφωνα έχουν της ίδιες φίσες δηλαδή plug and play.... Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί η έξοδος του ήχου μόνο για το Bluetooth... και αν ναι να επισκευάζεται?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.131

    Προεπιλογή

    Δείχνει το πρόβλημα να είναι στην προενίσχυση του μηχανήματος κι όχι στην έξοδο. Η έξοδος είναι κοινή και για το AUX και για το Bluetooth και για το CD, επομένως κάτι συμβαίνει με την είσοδο .
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος Γιώτας
    Εγγραφή
    Jul 2024
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Και πως μπορώ να το βρω αυτό?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.131

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apostolos Giotas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως μπορώ να το βρω αυτό?
    Θα το πας σε τεχνικό για service μηχανημάτων να το κοιτάξουν, δεν είναι κάτι που μπορείς να επιδιορθώσεις εσύ. Αυτά που έπρεπε να κάνεις τα έκανες....... δηλαδή τράμπα το ένα μηχάνημα με το άλλο και δοκιμή τα ηχεία.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.787

    Προεπιλογή

    Και κάτι άλλο κοίταξε φίλε Απόστολε.
    Αν και δεν γράφεις το πλήρες μοντέλο του RADIO - AUX - Bluetooth SONY CAR SYSTEM που αγόρασες καθώς και
    τη χώρα προέλευσής του κοίταξε από το menu του ποιο FirmWare φοράει κι αν το μοντέλο είναι το XAV-AX600,
    από μεν την ιστοσελίδα : https://www.manualslib.com/manual/28...0.html?page=77
    κατεβαίνει το troubleshooting του συγκεκριμένου μηχ/τος,
    από δε την ιστοσελίδα :
    https://www.sony-asia.com/electronic...tware/00283707
    κατεβαίνει ένα αρχείο .eup υλικολογισμικού έκδοσης : 1.43.01 που ΜΟΝΟ αν η έκδοση του υπάρχοντος στη συσκευή
    σου είναι διαφορετική, τότε καλό είναι να περαστεί αυτή που πιθανόν να δώσει λύση στο πρόβλημα που σου παρουσιάζεται.
    Σε περίπτωση βέβαια που το πρόβλημα παραμένει και δεν ισχύει καμία από τις περιπτώσεις βλαβών που παρουσιάζονται στη
    1η ιστοσελίδα που αναφέρω τότε σίγουρα είναι θέμα ηλεκτρονικό στην αντίστοιχη είσοδο που αναφέρεις (AUX, Bluetooth),
    όπως σου εξηγεί κι ο φίλος Δημήτρης στο παραπάνω post #4 και τότε θα πρέπει ν΄ επισκεφτείς κάποιο εξειδικευμένο Εργαστήριο
    Ηλεκτρονικών για τέτοιες συσκευές για να κάνει τους επιβεβλημένους ελέγχους και να προσπαθήσει να δώσει λύση στο πρόβλημα.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος Γιώτας
    Εγγραφή
    Jul 2024
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Συγνώμη αν σας έχω μπερδέψει αλλά δεν ξέρω το μοντέλο...το ράδιο είναι το εργοστασιακό και όχι οθόνη multimedia αν το λέω καλά... Μήπως ξέρετε κανέναν γιατί εγώ δεν γνωρίζω! Εγώ μένω Άγιο Δημήτριο!

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.787

    Προεπιλογή

    Μήπως μπορείς ν΄ ανεβάσεις photos μπρος - πίσω και κάτω όψης αυτού του πράγματος που αγόρασες;
    Γιατί γράφεις ότι το ραδιόφωνο είναι τ΄ εργοστασιακό άρα δεν τ΄ αντικατέστησες και τοποθέτησες κάτι
    πρόσθετο;
    Αυτό που αγόρασες σίγουρα στο πίσω στο μπροστά ή στο κάτω μέρος δεν γράφει μοντέλο;
    Με τις φωτογραφίες θα μας διαφωτίσεις περισσότερο.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος Γιώτας
    Εγγραφή
    Jul 2024
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Sony Ford Focus 7M5T-18C939-EF CDX-FS307EF MP3 CD Radio Αυτό είναι το ράδιο...απλά έβγαλα το sony 6000 που είχε όταν το αγόρασα και έβαλα αυτό που το είχαν σαν πιο πλούσιο εξοπλισμό!!! Φωτό δεν ξέρω πως ανεβαίνει γι'αυτό δεν έχω βάλει....

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.787

    Προεπιλογή

    Άρα το καινούργιο μηχ/μα που ΄χεις τώρα πάνω στ΄ αυτ/το και σου παρουσιάζει βλάβη είναι το
    Sony Ford Focus 7M5T-18C939EF CDX-FS307EF και τοποθετήθηκε σ΄ αντικατ/ση κάποιου
    μοντέλου SONY 6000 (αλήθεια ποιος είναι ακριβώς ο πλήρης τύπος του που έφερε εργοστασιακά
    τ΄ αυτοκίνητό σου;
    Αν είναι έτσι τα πράγματα είδα το Sony Ford Focus 7M5T-18C939EF CDX-FS307EF σε φωτογραφία.
    Είναι μία πεπαλαιωμένη έκδοση (20ετίας περίπου) Radio-CD-MP3 Player της Sony γι΄ αυτoκίνητα Ford Focus
    ( https://www.ebay.co.uk/itm/362756264943 ) και δεν υπάρχει κάποιο σχηματικό στο διαδίκτυο γι΄ επισκευή.

    Οπότε ή επανατοποθετείς το παλαιό μηχ/μα ή προσπαθείς ίσως και μ΄ ερώτηση στα κατ/ματα της αντιπρ/πείας
    Sony αν εισήγαγαν παλαιά το συγκεκριμένο μοντέλο, να βρεις κάποια επισκευαστική λύση.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος Γιώτας
    Εγγραφή
    Jul 2024
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε που έχει κοντά στον Άγιο Δημήτριο κατάστημα της sony!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] AEG Lavamat 6000 L6FBG49W
    από jeronimo στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-23, 20:46
  2. [ΡάδιοCD Αυτοκινήτου] 6000 CD RDS EON Της FORD
    από sv1iyb στο forum Car HiFi & Safety
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-21, 14:44
  3. ΣΤΑΘΜΟΣ bga scotle hr 6000
    από xrhstos1978 στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-18, 17:55
  4. [Δέκτης Δορυφορικός] Commander irci 6000
    από stratos111 στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-16, 01:59
  5. hp officejet 6000 προβλημα
    από chrisrer στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-12, 17:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας