Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannos88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα λες πίστευα θα είναι και εγώ. Όμως το πλυντήριο από καινούριο λειτουργεί έτσι. Πιστεύω από τη στιγμή που ζεσταίνει τα νερα δεν έχει ασχοληθεί κανένας τεχνικός.
    Το τελευταίο ξεβγαλμα πάντως στο 5 το ζεσταίνει 60 βαθμούς.
    Φυσικά και δεν θα ασχοληθώ με επισκευή σε ένα τόσο παλιό πλυντηριο , επίσης πλένει εξαιρετικά καλά , και ειδικά με τα σύγχρονα απορρυπαντικά κάνει θαύματα ακόμη και στους 50 βαθμούς (48-49 μετρημένοι).
    Ααααα ναι και ήθελα να στο πω και ξέχασα ! Ότι στο τελικό ζεστό ξέβγαλμα εκει όντως φτάνει τους 65! Σε όσα πέρασαν απ τα
    χέρια μου αυτό το πράγμα κανανε όλα.
    Καλό είναι αλλά παιρνει πολύ λίγα πράγματα μέσα … μετά βίας 10 πιατα και κανει πολύ ώρα ….
    Εγώ έχω το μορρις το παλιο , σκυλί και παιρνει ένα σωρο μέσα !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotos_ster : 04-06-24 στις 02:07

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Άρα όλα να έχουν θέμα εργοστασιακά ? Αυτό λέγεται και εξαπάτηση από το κατασκευαστη .
    Όσο αφορά τη χωρητικότητα είναι όλα θέμα συνήθειας και να το μάθεις. Άμα δεις τι βάζω μέσα στο Bosch δεν θα το πιστεύεις . Και φυσικά με σωστό τρόπο να τα πιάνει η πίεση του νερού και πλένονται σωστά. Είχα Μόρις παλιό πριν το 2007 ...μου έβγαλε μόνο 10 έτη γιατί αλλοιώθηκε το εσωτερικό του που ήταν από πλαστικό και μαδουσε πλαστικό. To Bosch είναι άλλο πράμα σε ποιότητα εσωτερικού. Όλο ινοξ και τα πλαστικά του τμήματα φτερωτη και σαπουνοθηκη έχουν ελάχιστη αλλοίωση στα 17 χρόνια .

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannos88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα όλα να έχουν θέμα εργοστασιακά ? Αυτό λέγεται και εξαπάτηση από το κατασκευαστη .
    Όσο αφορά τη χωρητικότητα είναι όλα θέμα συνήθειας και να το μάθεις. Άμα δεις τι βάζω μέσα στο Bosch δεν θα το πιστεύεις . Και φυσικά με σωστό τρόπο να τα πιάνει η πίεση του νερού και πλένονται σωστά. Είχα Μόρις παλιό πριν το 2007 ...μου έβγαλε μόνο 10 έτη γιατί αλλοιώθηκε το εσωτερικό του που ήταν από πλαστικό και μαδουσε πλαστικό. To Bosch είναι άλλο πράμα σε ποιότητα εσωτερικού. Όλο ινοξ και τα πλαστικά του τμήματα φτερωτη και σαπουνοθηκη έχουν ελάχιστη αλλοίωση στα 17 χρόνια .
    Το pls 601 είχες ; Λίγο περίεργο γιατί υπάρχουν 30 χρόνια στα σπίτια και ακόμα δουλεύουν άφθαρτα . Κ το δικό μου αψεγάδιαστο είναι . Αν εισια σίγουρος ότι κ το 2007 που το πήρες έπιανε μόνο 50 τότε μάλλον εργοστασιακά είναι γιατί στο επιβεβαιώνω κι εγώ που έχω τυχει πολλά με το ίδιο ακριβώς προβλημα

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Τη σχαρα του δε την θεωρώ καθόλου βολική.. σαν ποσά βάζεις αφού δεν έχει πολλές θέσεις για πιατα και η θήκη για τα πιρούνια τρώει χώρο μη μπορώντας να βάλεις ποτήρια και πιατα

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Το 601 που το είδα μου το θυμιζει πολύ , μάλλον αυτό είχα. Το εσωτερικό του με χάλασε πολύ που πολυμεριστηκε, λειτουργικά δεν είχε κανένα θέμα. Δεν ξέρω τώρα αν η Μόρρις είναι καλή σαν εταιρια. Πριν το Μόρρις είχα carad. Άλλο χαλι από εκει με τα πλαστικά εντός. Σε πάγκου αν επιλέξω νέο θα είναι πάλι Bosch ή Siemens .Σε 45αρι που αγόρασα πρόσφατα για το άλλο σπίτι δοκίμασα επιφυλακτικά λόγο κόστους το deloghni του Κωτσόβολου. 289 ευρώ παρακαλώ . Έχω μεινει εντυπωσιασμένος από την ποιότητα του για τα λεφτά του. Φυσικά το deloghni είναι μόνο το όνομα , το πλυντήριο είναι φτιαγμένο από την fisher & paykel , σοβαρή εταιρία ,θυγατρική της μεγάλης Κινεζικής Haier.

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannos88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα όλα να έχουν θέμα εργοστασιακά ? Αυτό λέγεται και εξαπάτηση από το κατασκευαστη .
    Κόψε κάτι , από την στιγμή που έτσι κι αλλιώς κάνει την δουλειά του και καθαρίζει καλά . Απεναντίας και αν αληθεύει ότι δεν ξεπερνά τους 50C είναι ένας λόγος επιπλέον οικονομίας πλύσης .
    Η απάντηση δόθηκε στο 11 , το 65C δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται σε θερμοκρασία ενδιάμεση είτε το ξεκινάς από το 1-2ή 3 , αλλά στην τελική θερμοκρασία στεγνώματος (δηλαδή θεώρησε ο κατασκευαστής ότι για τους 50c η πλύση γίνεται καλή επειδή πρόκειται για μίνι πλυντήριο , και σαν μίνι το αβαντάζ το έχει στον ισχυρό ψεκασμό λόγω στενότητας χώρου σε σχέση με ένα ψηλότερο πλυντήριο πιάτων που σε αυτά βάζουν αν χρειαστεί και διπλούς άνω και κάτω ψεκαστήρες )

    Απάτη μπορείς να το θεωρήσεις από πλευράς κατασκευαστή , μόνο αν δεν έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα πλύσης .

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόψε κάτι , από την στιγμή που έτσι κι αλλιώς κάνει την δουλειά του και καθαρίζει καλά . Απεναντίας και αν αληθεύει ότι δεν ξεπερνά τους 50C είναι ένας λόγος επιπλέον οικονομίας πλύσης .
    Η απάντηση δόθηκε στο 11 , το 65C δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται σε θερμοκρασία ενδιάμεση είτε το ξεκινάς από το 1-2ή 3 , αλλά στην τελική θερμοκρασία στεγνώματος (δηλαδή θεώρησε ο κατασκευαστής ότι για τους 50c η πλύση γίνεται καλή επειδή πρόκειται για μίνι πλυντήριο , και σαν μίνι το αβαντάζ το έχει στον ισχυρό ψεκασμό λόγω στενότητας χώρου σε σχέση με ένα ψηλότερο πλυντήριο πιάτων που σε αυτά βάζουν αν χρειαστεί και διπλούς άνω και κάτω ψεκαστήρες )

    Απάτη μπορείς να το θεωρήσεις από πλευράς κατασκευαστή , μόνο αν δεν έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα πλύσης .
    Όχι διαφωνώ . Εάν βάλεις μέσα πολύ λερωμένα πιατα πολλών ημερών μπορεί και να μη καθαρίσουν όπως επίσης και η ταμπλέτα μπορεί να μη λιώσει ικανοποιητικά στην κυρίως πλύση και να μεινει μέχρι το τέλος . Εφόσον το πλυντήριο αναφερει 65 δε θα πρέπει να έχει 65; Και έχω την εντύπωση ότι αυτό το έχω δει μόνο σε Bosch … διότι υπάρχουν ακριβώς ίδια πλυντήρια και Siemens pitsos .

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannos88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 601 που το είδα μου το θυμιζει πολύ , μάλλον αυτό είχα. Το εσωτερικό του με χάλασε πολύ που πολυμεριστηκε, λειτουργικά δεν είχε κανένα θέμα. Δεν ξέρω τώρα αν η Μόρρις είναι καλή σαν εταιρια. Πριν το Μόρρις είχα carad. Άλλο χαλι από εκει με τα πλαστικά εντός. Σε πάγκου αν επιλέξω νέο θα είναι πάλι Bosch ή Siemens .Σε 45αρι που αγόρασα πρόσφατα για το άλλο σπίτι δοκίμασα επιφυλακτικά λόγο κόστους το deloghni του Κωτσόβολου. 289 ευρώ παρακαλώ . Έχω μεινει εντυπωσιασμένος από την ποιότητα του για τα λεφτά του. Φυσικά το deloghni είναι μόνο το όνομα , το πλυντήριο είναι φτιαγμένο από την fisher & paykel , σοβαρή εταιρία ,θυγατρική της μεγάλης Κινεζικής Haier.
    Εγώ το χρησιμοποιώ τόσα χρόνια ούτε πολύμεριστηκε ούτε τπτ

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόψε κάτι , από την στιγμή που έτσι κι αλλιώς κάνει την δουλειά του και καθαρίζει καλά . Απεναντίας και αν αληθεύει ότι δεν ξεπερνά τους 50C είναι ένας λόγος επιπλέον οικονομίας πλύσης .
    Η απάντηση δόθηκε στο 11 , το 65C δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται σε θερμοκρασία ενδιάμεση είτε το ξεκινάς από το 1-2ή 3 , αλλά στην τελική θερμοκρασία στεγνώματος (δηλαδή θεώρησε ο κατασκευαστής ότι για τους 50c η πλύση γίνεται καλή επειδή πρόκειται για μίνι πλυντήριο , και σαν μίνι το αβαντάζ το έχει στον ισχυρό ψεκασμό λόγω στενότητας χώρου σε σχέση με ένα ψηλότερο πλυντήριο πιάτων που σε αυτά βάζουν αν χρειαστεί και διπλούς άνω και κάτω ψεκαστήρες )

    Απάτη μπορείς να το θεωρήσεις από πλευράς κατασκευαστή , μόνο αν δεν έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα πλύσης .
    Η θερμοκρασία του προγράμματος φυσικά εννοει την κυρία πλύση . Θα το θεωρήσω κατασκευαστική βλάβη του χρονοδιακόπτη με τα κλιξον και όχι εξαπάτηση. Είναιωπολυ σημαντική η θερμοκρασία πλύσης για τον πελάτη. Μπορεί εμένα προσωπικά να μη με ενοχλεί τόσο αλλά κάποιος άλλος μπορεί να απαιτεί κύκλο με υψηλή θερμοκρασίας για τους δικούς του λόγους και σαν τους λόγους που ανέφερε ο sotos παραπάνω.

  10. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotos_ster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι διαφωνώ . Εάν βάλεις μέσα πολύ λερωμένα πιατα πολλών ημερών μπορεί και να μη καθαρίσουν όπως επίσης και η ταμπλέτα μπορεί να μη λιώσει ικανοποιητικά στην κυρίως πλύση και να μεινει μέχρι το τέλος . Εφόσον το πλυντήριο αναφερει 65 δε θα πρέπει να έχει 65; Και έχω την εντύπωση ότι αυτό το έχω δει μόνο σε Bosch … διότι υπάρχουν ακριβώς ίδια πλυντήρια και Siemens pitsos .
    Μήπως έχεις σημειώσει πουθενά τι κλίξον παίρνει ?
    Έχει 2 κλίξον , ένα 4 επαφών και ένα 2 επαφών ( 304 - 5 -6 ) δεν αναφέρει τις θερμοκρασίες για το κλίξον και τα χαρακτηριστικά
    https://kokoris.gr/?TSearchMod=SKT5102EU/09
    Μπορεί να "χακαριστεί" αλλάζοντας τα κλίξον κατά 10 βαθμούς (αλλά μήπως ο κατασκευαστής κάτι ξέρει παραπάνω? )

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Whirlpool] Διακόπτης προγραμμάτων
    από kostaspan στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-21, 16:45
  2. Βιομηχανικά ρελέ,χρονοδιακόπτες,κτλ
    από emeis στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-20, 22:33
  3. [Whirlpool] Πλυντήριο whirlpool πρόβλημα με τον επιλογέα προγραμμάτων.
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-19, 12:25
  4. [Pitsos] Αναζήτηση επιλογέα προγραμμάτων για πλυντήριο PITSOS
    από theopas38-gr στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-18, 21:40
  5. [Neff] Πρόβλημα στον διακόπτη του επιλογέα γκριλλ
    από kynegeiros στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-17, 09:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας