Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    tasos
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Επισκευη επαφης καρτας γραφικων

    Εχω μια καρτα γραφικων η οποια εχει φραρει μια απο τις επαφες τις. (Σας παραθετω φοτογραφια)
    Υπαρχει καποιος τροπος να επισκευαστει αυτο?
    Ευχαριστω

    UPLOAD_002018105456.jpg

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Κατ αρχας δε ξερω για ποια κάρτα μιλάμε και δε θυμάμαι απ εξω τι είναι το συγκεκριμένο πινακι για να σου πω αν η επισκευή έχει πιθανοτητα να προξενησει προβληματα στην απόδοση.

    Αν η κάρτα είναι κάτι όχι ιδιαίτερο της τάξεως κάτω των 200-300 ευρώ μπορείς να επισκευάσεις άνετα με τις αγωγιμες κολες που κυκλοφορουν στα ηλεκτρονικαδικα (έχω μια ωραία που την παιρνω απο Κίνα και είναι σε συρηγγα και μπορείς να φτιάξεις κανονικό κυκλωμα με αυτή) αν όμως μιλάμε για καμιά σοβαρή κάρτα και αν το συγκεκριμένο πινακι επηρεάζει την απόδοση της εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να παρω ενα riser επεκτασης pci-e (το καλυτερο που θα βρίσκανε... Εδώ ναι παιζει ρόλο η ποιοτητα γιατί τα φθηνά δεν έχουν ίδιες επαφες) και θα κολλαγα τα πινακια ένα ένα η έστω μόνο το συγκεκριμένο... Ανάλογα... Μπορεί απλά να τράπουλα το pci-e του riser και να κολλάει μόνο το συγκεκριμένο πιν) απ τη μεριά της κάρτας ενώ στο mobo θα καρφωνα την άλλη μεριά κανονικά.
    Με αυτό τον τρόπο απλά δε χάνεις απολυτως τίποτα και ακόμα και ευαίσθητο σήμα να είναι στο συγκεκριμένο πινακι πρακτικα η απώλεια είναι μηδενική (τεσπα ίση απώλεια έχει ένα riser... Σχεδόν μηδέν δηλαδή, τα καλά riser δε χάνουν ουτε ενα fps). Με αυτή την τακτικά (επαναλαμβάνω ΑΝ αξίζει, δε μιλάμε να το κανεις σε καμιά 2050) έχεις και το πλεονεκτημα πως αν έχεις και λίγο μουρατη κάρτα τη βάζεις με ένα ανταπτορακι οριζόντιας στήριξης και οριζόντια να φαινεται

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 18-08-20 στις 15:46

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    tasos
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Φιλε μου χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Η καρτα ειναι η ati radeon RX570NITRO+ 4GB. Εισαι ο μοναδικος που δεν μου ειπες να μην την πεταξω, γιατι εχω μιλησει με αρκετα forum στο εξωτερικο τα οποια απλα μου λενε δεν φτιαχνεται. Riser εχω αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι με τι ενωνω. Το riser που εχω ειναι αυτο.
    Sorry που σε πριζω αλλα δεν καταλαβα ακριβως πως να τα ενωσω.
    Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια σου
    Blue-60cm-PCI-E-extender-PCI-Express-Riser-Card-1x-to-16x-USB-3-0-SATA.jpg

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αρχας δε ξερω για ποια κάρτα μιλάμε και δε θυμάμαι απ εξω τι είναι το συγκεκριμένο πινακι για να σου πω αν η επισκευή έχει πιθανοτητα να προξενησει προβληματα στην απόδοση.

    Αν η κάρτα είναι κάτι όχι ιδιαίτερο της τάξεως κάτω των 200-300 ευρώ μπορείς να επισκευάσεις άνετα με τις αγωγιμες κολες που κυκλοφορουν στα ηλεκτρονικαδικα (έχω μια ωραία που την παιρνω απο Κίνα και είναι σε συρηγγα και μπορείς να φτιάξεις κανονικό κυκλωμα με αυτή) αν όμως μιλάμε για καμιά σοβαρή κάρτα και αν το συγκεκριμένο πινακι επηρεάζει την απόδοση της εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να παρω ενα riser επεκτασης pci-e (το καλυτερο που θα βρίσκανε... Εδώ ναι παιζει ρόλο η ποιοτητα γιατί τα φθηνά δεν έχουν ίδιες επαφες) και θα κολλαγα τα πινακια ένα ένα η έστω μόνο το συγκεκριμένο... Ανάλογα... Μπορεί απλά να τράπουλα το pci-e του riser και να κολλάει μόνο το συγκεκριμένο πιν) απ τη μεριά της κάρτας ενώ στο mobo θα καρφωνα την άλλη μεριά κανονικά.
    Με αυτό τον τρόπο απλά δε χάνεις απολυτως τίποτα και ακόμα και ευαίσθητο σήμα να είναι στο συγκεκριμένο πινακι πρακτικα η απώλεια είναι μηδενική (τεσπα ίση απώλεια έχει ένα riser... Σχεδόν μηδέν δηλαδή, τα καλά riser δε χάνουν ουτε ενα fps). Με αυτή την τακτικά (επαναλαμβάνω ΑΝ αξίζει, δε μιλάμε να το κανεις σε καμιά 2050) έχεις και το πλεονεκτημα πως αν έχεις και λίγο μουρατη κάρτα τη βάζεις με ένα ανταπτορακι οριζόντιας στήριξης και οριζόντια να φαινεται

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ερωτηση.
    1)κολλα δυο συστατικών ή κολλα πλαστικοποιησης για επισκευή της σπασμενης πλακετας στη γωνια.Νομιζω ευκολη δουλειά και με λιμιτσα θα γινει τελεια.
    2) υπαρχει υγρό για αποκατάσταση του μεταλλου;να το ρίξει στην πλακετα να κολλησει πανω σε ολη την επιφανεια(2-3 εκ. απο την δεξια πλευρα) και μετα με dremmel να χαραξει τα τυπωμενα ..
    υπάρχει κατι;

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Riser καλώδιο εννοώ, να κολλήσεις πανω σε πλακετακι USB to pcie είναι από τρομερά δυσκολο έως αδυνατο.
    Η 570 δε ξερω αν αξίζει να αγοράσεις σωστό καλώδιο (δεν είναι και φθηνό).

    Βασίλη η κόλλα αποκατάστασης τυπωμένο δεν είναι ακριβώς κόλλα αλλά υγρό μεταλο αγωγιμότητα που επιδιορθωνουμε κομμένες πιστες τυπωμένο. Βέβαια πανω σε επαφή που μπαινοβγαίνει είναι δυσκολότερο να σταθεί σε σχέση με ένα απλό κάψιμο μιας πιστας

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρόμοια Θέματα

  1. [Σταθερός Η/Υ] ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ
    από dimitris15 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 23:35
  2. [Φορητός Η/Υ] Προβλημα του Fan της καρτας γραφικων του presario cq61
    από MitsoulasFm στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 10:02
  3. ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΕΠΑΦΗΣ IMIT-BRC ΠΩΣ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ?
    από d.antonis στο forum Θερμαντικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 11:47
  4. Πειραζει το σπρει επαφης χωρις λαδι στα ποντεσιομετρα?
    από motifnick στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 16:41
  5. [Φωτογραφική] φωτογραφική sony καρτας μνημης
    από sofaki στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-11, 18:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας