Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1
    Το avatar του χρήστη ziakosnasos
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή Μiele KM548 Facette

    Έχω αυτήν την εστία , ξαφνικά εμφάνισε κάτι F και Ε στα δύο display και δεν ανταποκρινόταν , ήρθε ο τεχνικός της Miele είπε ότι η αριστερή πλακέτα και η κεντρική έχουν πρόβλημα και πρέπει να αντικατασταθούν με κόστος γύρω στο 500αρι .

    Το μπλοκάρισμα που είχε ήταν να εμφανίζει τις ίδιες ενδείξεις και στα δύο χειριστήρια δηλαδή έβαζα στο 8 το πάνω δεξιό μάτι φαινόταν και στα δύο display το 8 ή ανάλογα τι βαθμό επέλεγα , χωρίς όμως να ανάβει κάποιο μάτι απο τα αριστερά

    Την άνοιξα είδα ότι υπήρχαν κάποια άλλατα , τις καθάρισα όσο μπορούσα , μετά άναβα το δεξί μάτι και δεν άναβε η ένδειξη και στο αριστερό display . Τα δύο πάνω μάτια δουλεύουν απροβλημάτιστα , εάν ανάψω όμως ένα απο τα δύο κάτω μάτια δουλεύει κάποια στιγμή ζεσταίνει αλλά μετά , λοκάρει με πετάει το error και προσπαθεί να κάνει reset , εάν κρυώσει μετά πάλι είναι οκ . Την έχω πάει και σε άλλον τεχνικό έξω , την κράτησε κάποιο διάστημα και μου είπε ότι κάτι γίνεται με τις πλακέτες όχι κάτι το εμπεριστατομένο.


    Δεν έχω βρει πουθενά κάποιο service manual ή κάποιο σχηματικό με το τι έξαρτήματα φοράει καθώς και τις προδιαγραφές τους , εάν μπορείτε να βοηθήσετε και έχετε κάτι.

    Με το πολύμετρο έχω δει κάποιες διαφορές ανάμεσα στην δεξιά και στην αριστερή πλακέτα οι οποίες είναι πανομοιότυπες.

    Οι πλακέτες είναι αυτές .
    Και η εστία είναι αυτή.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.199

    Προεπιλογή

    Service manual δεν γνωρίζω να υπάρχει, αλλά ακόμα και να υπάρχει θα αφορά τα τεστς και όχι σχέδια από τις πλακέτες.
    Το κακό είναι ότι έχουν μπεί πολλά χέρια πάνω και η μια αρχική βλάβη, μπορεί να μην είναι μόνο μια τώρα...
    Γενικά οι miele έχουν επισκευάσιμες πλακέτες, η λειτουργία των εξαρτημάτων είναι γνωστή και κατανοητή (δεν είναι απαραίτητο το σχηματικό). Εξ αποστάσεως και χωρίς δικές σου φωτογραφίες (καλής ανάλυσης) από όλες τις πλευρές των πλακετών, δεν νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.367

    Προεπιλογή

    και μια φωτογραφία με τα "άλατα " που καθάρισες

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ziakosnasos
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Αυτήν την στιγμή δεν έχω την δυνατότητα να ανεβάσω φώτο για τα "άλατα" κάποια στιγμή ελπίζω να έχω τον χρόνο να το κάνω .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ziakosnasos : 07-03-15 στις 23:19

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Χανιά Κρήτης
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε μου,


    Έχω και εγώ την ίδια εστία και μου έσπασε το τζάμι. Εάν δεν την χρησιμοποιείς μήπως ενδιαφέρεσαι να μου την πουλήσεις; Βλέπω ότι η συζήτηση είναι το 2015, αλλά λέω μήπως και το δεις .



    Ευχαριστώ,

    Νίκος
    nikosmaragkakis@hotmail.com

  6. #6
    Το avatar του χρήστη ziakosnasos
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Γειά σου Νίκο την επισκευάσα φίλε μου την ίδια την πλακέτα και την δουλεύω μέχρι και σήμερα,.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Έχει σπάσει και εμένα η εστία μου. Ξέρετε τιμή?

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας