Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: INVERTER 2000 WATT

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φωτης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    λαγκαδας
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή INVERTER 2000 WATT

    Καλησπερα σε ολους παιδια.Εχω το εξης προβλημα:επεσε στα χερια μου ενα inverter 2000 watt το οποιο ειχε 4 καμμενες ασφαλειες 40 αμπερ(απο αντιστροφη πολικοτητας εγινε αυτο).Μου το ειχε δωσει ενας φιλος μου αλλα η συσκευη οπως ειδα δεν εχει προστασια απο αντιστροφη πολικοτητας.Λοιπον αντικατεστησα και τις 4 ασφαλειες και μετα το δοκιμασα χωρις φορτιο και εκαψε τις 2 και οι αλλες 2 ηταν κομπλε.Στη συνεχεια αντικατεστησα τις 2 που καηκαν αλλα εκαψε και τις αλλες 2 καινουριες που ειχα βαλει.Σε καθε δυαδα απο τις ασφαλειες υπαρχει απο μια διοδος οπως θα δειτε στις παρακατω φωτο.Τι αλλο πρεπει να τσεκαρω??
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις. δεν μου φαινεσαι σχετικος με τα ηλεκτρονικα με αυτα που γραφεις. κοιταξε για αρχη ολες τις διοδουςκαι τους ημιαγωγους. εγω θα σου ελεγα να εισαι διπλα προσεκτικος γιατι το κυκλωμα αυτο διαρρεεται απο πολυ μεγαλα ρευματα. θα σου ελεγα να το τσεκαρεις με ενα εργαστηριακο τροφοφοτικο με περιορισμο ρευματος.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Ελεγξε τα τρανζιστορ στην εισοδο ειδικά αυτά που ειναι τοποθετημενα στην ψυκτρα, καποια θα ειναι καμμενα βασει λογικής. Ξεκινα απο εκει και καλη δυναμη. Τα smd που βλεπω ειναι ενα μεγαλο αρνητικο στο να προσπαθησεις σοβαρα να επισκευασεις μια πλακετα με απλα εργαλεια χομπιστα.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φωτης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    λαγκαδας
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω παιδια.Με τον πρωτο ελεγχο που εγινε βρηκα μια βραχυκυκλωμενη διοδο εκει στις ασφαλειες που καιγονται.Ας ελπισουμε οτι δεν εχει καει και καποιο τρανζιστορ γιατι ακομη δεν τα ελεγξα λογω ελειψης χρονου καλημερακια κιολας

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    θα την μετρησεις εκτος κυκλωματος. κοιτα και για αλλα καμμενα εξαρτηματα μετα απο αυτο που λες οτι εγινε.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φωτης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    λαγκαδας
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    παιδια ολα κομπλε τωρα το inverter λειτουργει θαυμασια.Τελικα η διοδος εισοδου εφταιγε γιατι ηταν βραχυκυκλωμενη.Ηταν 1Ν5404 και την αντικατεστησα με μια 1Ν5408 και ειναι οκ.Ειχα τσεκαρει και τα τρανζιστορ για τυχον βραχυκυκλωματα αλλα οι μετρησεις ηταν ενταξει σε ολα τα τρανζιστορ.Ευχαριστω για τον χρονο σας και καλο καλοκαιρακι να εχετε

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    οκ. προσεξε τα ρευματα. ειναι πολυ μεγαλα. κανε σφικτες και καλες επαφες. μην τσιγκουνευτεις το παχυ καλωδιο.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τελικός Ενισχυτής] Μετρηση watt
    από gponiris στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-17, 15:26
  2. Περιορισμός watt λάμπας
    από fortis στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 18:54
  3. ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 10 WATT
    από fotinio στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-15, 09:49
  4. προβλημα με σκουπα SIEMENS dynapower XXL 2500 watt
    από theodor18 στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 20:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας