Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Περιεργο προβλημα με την LG Flatron L1942S

    Έχω την LG Flatron L1942S η οποία παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όταν την συνδέσεις στο ρεύμα η οθόνη ανοίγει για 1 δευτερόλεπτο (εμφανίζεται το logo της LG) και μετά πάλι σβήνει για ένα δευτερόλεπτο (παράλληλα κάνοντας έναν χαρακτηριστικό ήχο). Το ίδιο ακριβώς κάνει και το power led (χρώματος μπλε), αναβοσβήνει με τον ίδιο ρυθμό μαζί με την οθόνη. Αυτό επαναλαμβάνεται συνέχεια όσο την έχω στο ρεύμα. Άνοιξα την οθόνη και είδα στην πλακέτα του τροφοδοτικού 3 φουσκωμένους πυκνωτές 470μF 35V 105C. Τους αλλάζω με 470μF 63V 85C. Μετά την αλλαγή όταν συνδέω τον οθόνη στο ρεύμα το ledακι είναι αναμμένο σταθερά (χρώματος μπλε) αλλά η οθόνη είναι μαύρη χωρίς εικόνα (δεν φωτίζεται από πίσω, σαν να έχει πρόβλημα ο inverter). Μετά από 1 λεπτό, που έχω ρυθμίσει από το PC, η οθόνη πρέπει να μπαίνει σε Standby και όντως μετά από ένα λεπτό το led από μπλε γίνεται κίτρινο και αν κουνήσω το ποντίκι αλλάζει σε μπλε πάλι αλλά η οθόνη είναι μαύρη. Αν βγάλω και τους 3 πυκνωτές τότε πάλι έχω εικόνα(logo της LG) για ένα δευτερόλεπτο και μετά πάλι συνεχόμενα on - off.


    Ποιο ειναι το προβλημα εδω; Τροφοδοτικο, mainboard, inverter?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη dan
    Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Συγνώμη φίλε μου, εδώ δεν άντεξαν οι 105c πυκνωτές και θα σου αντέξουν οι 85c;
    Τους υπόλοιπους πυκνωτές τους μέτρησες και ήταν καλοί;
    Αν όχι, καλύτερα άλλαξε όλους τους πυκνωτές του τροφοδοτικού και βάλε 105c.
    Ξέμεινα από ψιλά…
    και μου κόψανε τα χοντρά!!!

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    εκτος απο τους πυκνωτες που κατα την γνωμη μου για το αν θα ειναι 105 η 85 ειναι δευτερεύον ζήτημα, θα πρέπει να ψάξεις και για μια ασφάλεια που μιάζει σαν αντίσταση και να την ελένξεις αν έχει καεί.Αν είναι εντάξει και εκείνη προχωράς στο inverter και ελένχεις τα ολοκηρωμένα της κάθε βαθμίδας.Κατα πάσα πιθανότητα εκεί είναι το προβλημα σου οπότε πας για αλλαγή inverter.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Συγνώμη φίλε μου, εδώ δεν άντεξαν οι 105c πυκνωτές και θα σου αντέξουν οι 85c;
    Τους υπόλοιπους πυκνωτές τους μέτρησες και ήταν καλοί;
    Αν όχι, καλύτερα άλλαξε όλους τους πυκνωτές του τροφοδοτικού και βάλε 105c.
    Αυτή την στιγμή δεν νομίζω να είναι πρόβλημα οι 85C. Αυτούς είχα προχείρους και τους έβαλα δοκιμαστικά. Δεν εχω καπασιτομετρο για μα μετρήσω όλους τους πυκνωτές (εχει αλλους 2 x 1000μF 16V,1 x 68μF 450V, 1 x 33μF 50V,1 x 0.47 μF 50V). Για μένα είναι περίεργο που χωρίς τους 3 πυκνωτές έχω εικόνα (έστω για 1 δευτερ.) και με καινούριους όλα φαίνονται οκ(σταματάει να αναβοσβήνει το led) αλλά η οθόνη είναι μαύρη χωρίς εικόνα.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeSindos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκτος απο τους πυκνωτες που κατα την γνωμη μου για το αν θα ειναι 105 η 85 ειναι δευτερεύον ζήτημα, θα πρέπει να ψάξεις και για μια ασφάλεια που μιάζει σαν αντίσταση και να την ελένξεις αν έχει καεί.Αν είναι εντάξει και εκείνη προχωράς στο inverter και ελένχεις τα ολοκηρωμένα της κάθε βαθμίδας.Κατα πάσα πιθανότητα εκεί είναι το προβλημα σου οπότε πας για αλλαγή inverter.
    Δεν πρέπει να εχει καεί καποια ασφάλεια (μια άσπρη που είδα είναι οκ. το TH101 εχει συνέχεια.)

    Αν το πρόβλημα είναι στον Inverter γιατί η οθόνη άναβε για λίγο με χαλασμένους(ή και χωρίς αυτούς) πυκνωτές. Δεν έχω ιδέα από invereter και τι έλεγχους και που πρεπει να κάνω(αν σου είναι εύκολο δώσε μια βοήθεια) .

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    το πρόβλημα σου είναι είτε στους πυκνωτές τους μικρούς στην έξοδο του inverter είτε έχεις καμένη λάμπα αυτά για να μήν ψάχνεις άσκοπα. όσο για τους πυκνωτές που βάζεις είναι πολύ μικρή η θερμοκρασία αν σου φουσκώσουν θα σου κάνουν ζημιά στο psu

  7. #7
    Το avatar του χρήστη dan
    Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Επειδή δεν έχεις καπασιτόμετρο, άλλαξε όλους τους πυκνωτές με 105c.
    Αν ανοιγει και μετα από ένα δεύτερο, χάνει το φωτισμό, είναι καμένη λάμπα ccfl, όπως λέει ο Νικολής.
    Ξέμεινα από ψιλά…
    και μου κόψανε τα χοντρά!!!

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Ίσως να μην έχω περιγράψει καλά το πρόβλημα. Η οθόνη μαζί με το led (με τους 3 φουσκωμενους πυκνωτές ή τελείως χωρίς αυτούς ) αναβοσβήνει συνέχεια (1 sec on 1 sec off).Όταν είναι on βλέπω εικόνα ( το logo της lg). Οπότε λογικά (χωρίς να έχω τις γνώσεις) νομίζω πως δεν πρέπει να είναι καμμένη λάμπα ή inverter. Όταν όμως βάλω τους καινούργιους πυκνωτές το led μένει μόνιμα αναμμένο αλλά η οθόνη είναι μαύρη χωρίς να φαίνεται ότι φωτίζεται.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    http://tinypic.com/r/2uf6li9/6 - Έτσι κάνει η οθόνη με τους χαλασμένους πυκνωτές (ή χωρίς αυτούς). Αν υπήρχε πρόβλημα με τον inverter ή την λάμπα θα άνοιγε έστω για λίγο? Αν θεωρήσουμε οτι είναι ενα απο αυτά αξίζει να την επισκευάσεις?

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ FUJITSU AMILO PI2550
    από tsakimak στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-12, 17:51
  2. [Φορητός Η/Υ] ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ACER
    από servicekotoulas στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 18:54
  3. [Οθόνη LG] Λευκη οθονη σε Flatron l1752s
    από age80 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-12, 19:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας