Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παιδιά επανέχρομαι στο θέμα. Νέα δεδομένα
    Πρώτα απ όλα να σας πω ότι όπως είπε ο fgrek27 ( Γρηγόρης ) το μοτέρ είναι βραχυκυκλωμένο. Το πήγα σε δύο άτομα που κάνουν περιελίξεις και μου είπαν το ίδιο πράγμα. Η περιέλιξη κάνει 90 ευρώ ενώ ένα καινούργιο μοτέρ γύρω στα 160. Τι κάνω ? καινούργιο ή περιέλιξη ?( βέβαια θα ρωτήσω και τον φίλο μου ο οποίος πληρώνει τον λογαριασμό αλλά θέλω και την γνώμη των "συμβούλων" του site). Σε κάθε περίπτωση εφόσον σίγουρα το μοτέρ έχει πρόβλημα τα θέμα είναι τι γίνεται με την πλακέτα. Πρώτα απ όλα να πω ότι ο μεγάλος ηλεκτρολυτικός δεν ακούγεται κούφιος μιας και κουνώντας όλη την πλακέτα ( δεν τον έβγαλα απο πάνω) ούτε ακούω ούτε αισθάνομαι κάτι να κουδουνίζει. Το PCB γράφει επάνω JD-230B-B και είναι αυτό εδώ

    http://www.chsinteractive.co.uk/elec...-jd-230b-b.htm
    Μπορώ να βγάλω και καλύτερες φωτογραφίες ( αν χρειάζεται πείτε μου να το κάνω)
    Πως μπορώ να καταλάβω αν έχει πρόβλημα ? Γιατί αν δεν το ελέξω αυτό μπορεί βάζοντας πάνω το μοτέρ (είτε καινούργιο είτε κάνοντας περιέλιξη το παλιό ) αν έχει πρόβλημα η πλακέτα να το ξανακάψει το μοτέρ. Μπορώ να βρω λοιπόν καινούργια πλακέτα ?(αν διαπιστωθεί ότι έχει πρόβλημα) ? Στο google πάντως μου βγάζει ένα μόνο βρετανικό site το οποίο μάλιστα λέει ότι το προιόν δεν βγαίνει πλέον.

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Εδώ οριζμένες φωτογραφίες από το PCB
    IMG_1111.jpgΕικόνα 001.jpgΕικόνα 002.jpgΕικόνα 003.jpgΕικόνα 004.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ba99297 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    georgeb1957 (10-04-22)

  4. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Και άλλη μία..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg icon.jpg (52,7 KB, 16 εμφανίσεις)

  5. #24
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.186

    Προεπιλογή

    Το μοτέρ είναι DC αρα η πλακέτα βγάζει DC.
    Εσύ πρέπει να μετρήσεις αν ελέγχει την τάση εξόδου σωστά.

    Μια λύση θα ήταν να βάλεις μια λάμπα 220Vac, αλλά αν η πλακέτα έχει βλάβη, μπορεί η λάμπα αντί για 220Vdc μέγιστο, να πάρει 300Vdc και να σκάσει!

    Οπότε θα πω μια πιό αναίμακτη εκδοχή:
    θα βάλεις μόνο έναν πυκνωτή 0,1μF/400V στην έξοδο και θα μετρήσεις με πολύμετρο την τάση στα άκρα του.
    (Ο πυκνωτής θα βοηθήσει το πολύμετρο σου να μην μπερδεύεται με τους παλμούς εξόδου της πλακέτας)
    Αν οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές (σταθερές και ελεγχόμενες από το ρυθμιστήρι ταχύτητας), τότε μπορείς να δοκιμάσεις και με τη λάμπα.
    Αν όχι (ασταθείς μετρήσεις που ξεπερνούν κάποιες φορές τα 220Vdc), τότε πρέπει να ελέγξεις το/τα θυρίστορ/triac

  6. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Φίλε μου να σου θυμίσω ( αν αυτό βοηθάει ) ότι έχω μετρήσει την τάση εξόδου της πλακέτα ( με το μοτέρ ασύνδετο ) και μου έδειχνε 278-290 volt dc ενώ πάνω η πλακέτα γράφει output 200 volt dc ( δες τα χαρακτηριστικά της πλακέτας σε φτωό της προηγούμενης ανάρτησης ). Τώρα πάμε στην μέτρηση που μου προτείνεις. Επειδή δεν είμαι ηλεκτρονικός ....
    Μου λες να συνδέσω έναν πυκνωτή στην έξοδο (προφανώς εκεί που συνδέεται το μοτέρ ). Εκεί παίζει ρόλο η πολικότητα που θα συνδέω τον πυκνωτή ? Επίσης ο πυκνωτής θα συνδεθεί παράλληλα στα δύο άκρα εξόδου της πλακέτας και εγώ θα πάρω μέτρηση μετρώντας πάνω στα άκρα του πυκνωτή σωστά?
    Υ.Γ Συγνώμη αν γράφω πράγματα που ακούγονται ηλήθια...

  7. #26
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.186

    Προεπιλογή

    Θυμάμαι τι μέτρησες χωρίς μοτέρ, αλλά δεν ξέρω τι μέτρησες με μοτέρ διότι δεν μπορώ να δω video από το pc καφουρτιστιράκι που χρησιμοποιώ και δεν έγραψες δυο λογάκια το τι μέτρησες! Αυτές οι μετρήσεις με αποθαρύνουν από το να σου πώ να βάλεις ΜΙΑ λάμπα στην έξοδο

    Ο πυκνωτής δεν έχει πολικότητα και σωστά περιγράφεις την σύνδεση του. Θα χρησιμεύει για να βγάλει μια μέση τιμή της τάσης εξόδου.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν θα περίμενα να βγάζεις τόσο μεγάλη τάση χωρίς μοτέρ, αλλά μπορεί το πολύμετρο να ξεγελιέται με τους παλμούς που έρχονται και τυχόν αντιπαρασιτικά που υπάρχουν στην πλακέτα.

  8. #27

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    φίλε βαγγελη καλησπέρα .
    Πάρε την πλακέτα και ελα από το μαγαζί (λεωφόρος Κ. Καραμανλή καραμανλη 14 )για να δοκιμάσω και να μην παιδευεσε αλλο.
    φιλικα γρηγορρης.

  9. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Να πω στο μέλος Klik ότι οι μετρήσεις με το μοτέρ συνδεδεμένο έδειχναν μεγάλα σκαμπανεβάσματα, δεν μπορούσα καν να καταλάβω τι τιμές έδειχνε το πολύμετρο.
    Γρηγόρη σε ευχαριστώ για την πρόσκληση. Μέσα στην εβδομάδα θα σε πάρω τηλέφωνο και θα περάσω από το μαγαζί

  10. #29
    Το avatar του χρήστη -nikos-
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    εν πλω
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επανέχρομαι στο θέμα. Νέα δεδομένα
    Πρώτα απ όλα να σας πω ότι όπως είπε ο fgrek27 ( Γρηγόρης ) το μοτέρ είναι βραχυκυκλωμένο. Το πήγα σε δύο άτομα που κάνουν περιελίξεις και μου είπαν το ίδιο πράγμα. Η περιέλιξη κάνει 90 ευρώ ενώ ένα καινούργιο μοτέρ γύρω στα 160. Τι κάνω ? καινούργιο ή περιέλιξη ?( βέβαια θα ρωτήσω και τον φίλο μου ο οποίος πληρώνει τον λογαριασμό αλλά θέλω και την γνώμη των "συμβούλων" του site). Σε κάθε περίπτωση εφόσον σίγουρα το μοτέρ έχει πρόβλημα τα θέμα είναι τι γίνεται με την πλακέτα. Πρώτα απ όλα να πω ότι ο μεγάλος ηλεκτρολυτικός δεν ακούγεται κούφιος μιας και κουνώντας όλη την πλακέτα ( δεν τον έβγαλα απο πάνω) ούτε ακούω ούτε αισθάνομαι κάτι να κουδουνίζει. Το PCB γράφει επάνω JD-230B-B και είναι αυτό εδώ

    http://www.chsinteractive.co.uk/elec...-jd-230b-b.htm
    Μπορώ να βγάλω και καλύτερες φωτογραφίες ( αν χρειάζεται πείτε μου να το κάνω)
    Πως μπορώ να καταλάβω αν έχει πρόβλημα ? Γιατί αν δεν το ελέξω αυτό μπορεί βάζοντας πάνω το μοτέρ (είτε καινούργιο είτε κάνοντας περιέλιξη το παλιό ) αν έχει πρόβλημα η πλακέτα να το ξανακάψει το μοτέρ. Μπορώ να βρω λοιπόν καινούργια πλακέτα ?(αν διαπιστωθεί ότι έχει πρόβλημα) ? Στο google πάντως μου βγάζει ένα μόνο βρετανικό site το οποίο μάλιστα λέει ότι το προιόν δεν βγαίνει πλέον.

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

    φυσικα και θα το κανεις περιελιξη !
    και μιας και πηγες σε δυο περιελιξαδες θα τους ρωτισεις
    τι πηνιοσυρμα χρησιμοποιουν
    [οι καλοι μαστοροι εχουν και απο τα δυο]
    γιατι εχει ποιοτητες στο βερνικι [αγγλικο-βουλγαρικο]

    τα μοτερ βραχικυκλωνουν στις σπιρες απο θερμοτητα που
    αλιωνει το βερνικι τους και οπως καταλαβενεις το καλυτερο πληρωνεται.
    Αν ειναι καλος ο μαστορας των περιελιξεων
    θα στο φτιαξει καλυτερο απο το καινουριο.

  11. #30

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παιδιά το θέμα δείχνει να λύθηκε. Το μοτέρ πάει για αντικατάσταση και η πλακέτα είναι οκ. Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους για την άμεση και ανιδιοτελή βοήθεια που προσφέρατε.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ηλεκτρκό διάδρομο Axxon
    από npfirst στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-20, 19:06
  2. Πρόβλημα με διάδρομο γυμναστικής
    από darksight στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-10, 02:16
  3. Βοήθεια με πλακέτα διαδρόμου γυμναστικής
    από cool_jonnys στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-09, 00:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας