Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icman Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως τα λες πετρο..το πηνιο ζεστενεται σε υπερβολικο βαθμο..πριν βαλω 12 volt το ειχα με 220..και μου κανε το ιδιο..και αναγκαστικα εβγαλα τα 220 και εβαλα 12,μιας και περναει argon αεριο απο κει μεσα,και δεν ειναι για πολλα "παιχνιδια"..
    απο την μανα του ειχε 220 και εβαλες 12?
    οταν ζεσταινεται εννοεις οτι δεν πιανεται στα χερια?
    κανε μια δοκιμη στον παγκο και βαλτο μια μερα.τετοια χρησιμοποιω στις γεννητριες που δουλευουν 24/7 χωρις προβλημα και ταση 14+.

    ΥΓ το αργον μην το φαβασαι δεν ειναι ευφλεκτο

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Κωνσταντινε. Ειμαι ηλεκτρολογος στο τοπικο λατομειο.Ενας απο τους φορτωτες μας ειναι ενας VOLVO 330. Αυτος εχει 5 ηλεκτροβαλβιδες στο σασμαν για την επιλογη των ταχυτητων.Τα πηνεια ειναι στα 24 βολτ. Ατυχως, καιγοντε πολυ τακτικα ειδικα της πρωτης και της οπισθεν επειδη δουλευουν την περισσοτερη ωρα, και επομενως ζεστενοντε παραπανω απο τα αλλα, ειδικα μεσα στις δυσκολες συνθηκες ενος λατομειου,ειδικα το καλοκαιρι.
    Η αλλαγη τους ειναι απλη υποθεση. Το δυσκολο ειναι το κοστος (γυρω στα 100 ευρω το πηνειο).
    Στο τοπικο εμποριο βρηκα πηνεια με 10 ευρω ,ομως ειναι 12 βολτα. Εβαλα λοιπον σε σειρα με καθε 12βολτο, μια κοινη λαμπα 24 βολτ 21 βαττ .Ετσι εχω και οπτικη ενδειξη οταν δουλευει το πηνειο, και εχω γρηγορη διαγνωση σε περιπτωση προβληματος.
    Σε αλλο μηχανημα, το γεωτρυπανο με το οποιο βαζουμε τα εκρηκτικα στο βουνο, ζεστενοταν υπερβολικα μια μεγαλη ηλεκτροβαλβιδα του κομπρεσερ.
    Αν και 24 βολτη, μεσω ενος ρελε την τροφοδοτησα με 12 απο την μια μπαταρια. Σταματησε να ζεστενεται, και το μηχανημα δουλευει μια χαρα.
    Γνωριζω οτι πολλοι απο σας θα διαμαρτηρηθητε για τις πατεντες. Ομως εδω στην επαρχια που η προσβαση στα ανταλλακτικα ειναι δυσκολη, κυριως χρονβορα,ειδικα αν μεσολαβει σαββατοκυριακο 'η αργια, η προσφυγη σε πατεντες ειναι σωτηρια.
    Τελος σε ενα δικο μου θερμοκηπιο, χρειαστηκα μια ηλεκτροβανα, αλλα την βρηκα μονο σε 24 βολτ. Την τροφοδοτησα με 12 και δουλευει μια χαρα.
    Ολα αυτα στα γραφω για να δεις οτι μπορεις να κανεις διαφορα πραγματα που αλλοι εχουν δοκιμασει με επιτυχια πιο πριν.
    Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο με το οποιο να τροφοδοτεις το πηνειο, ελλατωνοντας συνεχως την ταση μεχρι που η βαλβιδα να δουλευει αξιοπιστα, χωρις να ζεστενεται υπερβολικα. (Αν την ακουμπας με το χερι ειναι ΟΚ)
    Κατοπιν το αντικαθιστας με αλλο σταθεροποιημενο, ιδιας τασης και εντασης.
    Καλη επιτυχια.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον καπιστρι για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lcharal (30-03-12)

  4. #13
    Το avatar του χρήστη icman
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστω πολυ ολους..για τον χρονο σας και την ανταποκριση σας!τα ηλεκτροβανακια τα εχω ξαναδουλεψει απειρες φορες σε υπερκατασκευες,με φορτηγα μιας και ΗΤΑΝ η δουλεια μου,με μονιμο θεμα αυτο που αναφερει και ο Γιαννης,δηλαδη να καιγωνται..και ταση τροφοδοτησης(αυτην που λεει ο κατασκευαστης).λεω να ακολουθησω την "πατεντα"που ανφερει ο Γιαννης και βλεπουμε..και παλι ευχαριστω πολυ.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας