Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δοχείο αδρανείας μπορει να χρησιμοποιηθει και ενα μποιλερ η ενα ς ηλιακος τριπλης ενέργειας
δηλαδη με 2 ηλεκτροβανες και με ενα κυκλοφορητή μπορεις να το ελέγχεις αναλογα την εγκατασταση
Δεν απάντησες όμως στην ερώτηση μου;
Η κυκλοφορία του νερού στο κύκλωμα λέβητας - δοχείο αδράνειας γίνεται με φυσική ροή; Σαφώς και όχι.
Άρα την κυκλοφορία την κάνει ένας κυκλοφορητής.
Αυτός μπορεί να είναι ο κύριος κυκλοφορητής και με αλλαγή (κλείνει η μία ηλεκτροβάνα η μία ανοίγει η άλλη) να αλλάζει τη κυκλοφορία του νερού από τα σώματα στο δοχείο αδράνειας και αντίστροφα. Εγώ θα έβαζα μια τρίοδο ηλεκτροβάνα και θα κέρδιζα και 100 ευρώ περίπου.
Η μπορεί να σταματάει ο κύριος κυκλοφορητης (για το κύκλωμα των σωμάτων) και να ξεκινάει ένας μικρότερος κυκλοφορητής πού να κάνει αυτή τη δουλειά υπενθυμίζω ότι:
Ο υπολογισμός για την εκλογή ενός κυκλοφορητή ισούται με το άθροισμα των πτώσεων πίεσης της εγκατάστασης:
α) Πτώση πίεσης στον λέβητα (εξαρτάται από τον λέβητα).
β) Πτώση πίεσης στην τετράοδη βάννα αναμείξεως (εάν υπάρχει).
γ) Πτώση πίεσης στο δυσμενέστερο επιδαπέδιο κύκλωμα (υπολογίζεται).
δ) Πτώση πίεσης στην ηλεκτροβάννα του παραπάνω κυκλώματος (από τεχνικά χαρακτηριστικά κατασκευαστή).
ε) Πτώση πίεσης του κατακόρυφου κυκλώματος μέχρι το κολλεκτέρ του δυσμενέστερου επιδαπέδιου κυκλώματος.
Το άθροισμα των παραπάνω πτώσεων πίεσης το πολλαπλασιάζω με ένα συντελεστή για λόγους ασφαλείας στην περίπτωση που αυξηθούν στην πράξη οι πτώσεις πίεσης.
Όπως κατάλαβες το κύκλωμα λέβητας - δοχείο αδράνειας δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να έχει τις ίδιες ανάγκες από το κύκλωμα λέβητας - κατακόρυφες σωληνώσεις - κολεκτερ - επιδαπέδιο κύκλωμα - σώματα και επιστροφή άρα και οι κυκλοφορητές όσο αφορά τα χαρακτηριστικά τους δεν πλησιάζουν σε τίποτα.
Πέρα από αυτό όμως. Διάβασε ξανά το #1 και δες τι απάντησα στο #2. Ο κύριος Τάκης είπε ότι ο κυκλοφορητής σταματά μόλις κλείσει ο καυστήρας. Εγώ του είπα ότι αν είναι πάνω από 40 βαθμούς έχει πρόβλημα και πιθανόν μεγάλο αν όμως είναι κάτω από 40 βαθμούς καλά κάνει και κλείνει(όχι πως έπρεπε να δουλεύει αν είναι κάτω από 40 με καυστήρα ΟΝ, αλλά λέμε και τη περίπτωση που μόλις πήρε μπροστά και με τη κυκλοφορία έτυχε και έπεσε η θερμοκρασία). Δεν ρώτησε κανείς για τι συστήματα υπάρχουν και αν γίνεται να κάνουμε μια ανάλυση γι αυτά. Δεν υπάρχει κυκλοφορία μέσα στο λέβητα πριν πέσει η θερμοκρασία είναι πρόβλημα το τι δεν το ξέρω!
Καλά Χριστούγεννα.