Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή Βλάβη monitor Samsung 753s

    Το κλέινω απ'το διακόπτη και τότε ΤΣΑΦ! κάνει μια λάμψη και λίγο θόρυβο και από τότε κλα..κλαψψ ... πάααειιιι... Νεκρό..Ούτε φωνή ούτε ακρόαση..ούτε καν το λαμπάκι..Το ανοίγω και το βλέπω λίγω μπαρουτοκαπνισμένο γύρω απο το διακόπτη και την ασφάλεια καμμένη φυσικά. Υποπτεύομαι το IC601 (DP704C) (αντίστοιχο το 6S0765RC).
    Δεν βρίοσκο όμως ανταλλακτικό DP704C και το αφήνω έτσι, απλώς αλλάζω την ασφάλει, το συνδέω και ξανακαίγεται η ασφάλεια. Έχω δίκιο που υποψιάζομαι το DP704C? Που στο καλό μπορώ να το βρω? Ή ένα ισοδύναμο? Έφαγα τον κόσμο ακι τίποτα!!Μέχρι και στο Φουρλή πήαγα, αλλα μου λέει 17,5 ευρώ!!!και ποιός ξέρει και πότε θα μου το φέρει!!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Για έλεγξε τον διακόπτη μήπως κάπου βραχυκυκλώνει και σου καει την ασφάλεια. Αν δεν είναι ο διακόπτης τότε ίσως είναι το ολοκληρωμένο που λές.
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή Πώς να τα ελέγξω?

    Πώς να ελέγξω τον διακόπτη και το IC 601 χωρίς να τα ξεκολλήσω? Επίσης, ξέρει κανείς ρε παιδιά πού θα βρώ το DP704C (αντίστοιχο:6S0765RC)???εκτός από το Φουρλή?
    Αυτός μου είπε σε καμια εβδομάδα ΑΝ υπάρχει στις αποθήκες μας...δηλαδή αν δεν υπάρχει...φέξε μου και γλίστρησα!

  4. #4

    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    βλέποντας το κύκλωμα της εισόδου του 220VAC, για να σου σπάει την ασφάλεια τόσο "δυνατά" μάλλον δεν είναι το IC601 το πρόβλημα, αλλά το D601. Σου στέλνω μια φωτογραφία από το κύκλωμα...
    Καλού κακού τσέκαρε και τα c603, c604, c602, L601, C601, R600, R601, C635 και αν το ρελαί του degauss RL601 ανοίγει.




    Φιλικά,
    Χρήστος
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή Θα το τσεκάρω

    Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Θα τα ελέγξω για όλα αυτά που μου είπατε και θα σας ενημερώσω.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή Τα κοίταξα εκτός IC601

    Ήλεγξα τα :
    D601. c603, c604, c602, L601, C601, R600, R601, C635 RL601 .Έχω μόνο καπασιτόμετρο και ωμόμετρο, οπότε τα: L601 RL601 τα κοίταξα με το ωμόμετρο (απλώς κοίταξα αν έχουν αγωγιμότητα). Ό διακόπτης φαίνεται να δουλεύει οκ, αλλά άμα τον ξεκολλήσω για να τον ελέγξω θα τη διαλύσω την πλακέτα. Το IC601 (που ακόμα το περιμένω από το Φουρλή) δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί μάλλον ελέγχεται με παλμογράφο (που δεν έχω) , απ'ότι βλέπω στο service manual.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή Το βρήκα τοIC601

    Μετά από 50(!!!) μέρες, το βρήκα το IC601 (όχι χάρη στον Φουρλή), το αντικατέστησα, αλλα η οθόνη δε δουλεύει. Το service manual ιναι το εξής: http://fileshare.eshop.bg/downloadsm...ung_Syncmaster . Το δικό μου ειναι το 753s, το manual είναι για 753df, αλλά δεν πρέπει να έχει σημαντικές διαφορές. Καμιά ιδέα κανείς?

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή Επιτέλους το φτιαξα!!!!

    Μετα από ακριβώς 2 μήνες, κατάφερα να φτιάξω το μόνιτορ!!!!!απίστευτο!!Τελικά όντως το πρόβλημα ήταν το IC601, αλλά όχι μόνο αυτό.Ήταν και το IC602, που το βρήκα στο Φανό, και οι ηλεκρτολυτοί πυκνωτές στην τροφοδοσία, οι οποίοι ενώ δείχνουν εντάξει όταν τους μετράω, κάποιος είχε πρόβλημα.Τους άλλαξα όλους και καθάρισα!!(C608, C609, C611, C612, C635). Δεν μπορούσε ρε παιδιά κάποιος τόσο καιρό να μου πει να αλλάξω τους ηλεκτρολυτικούς της τροφοδοσίας?
    Το IC601 το βρήκα στο service της samsung στο Χαιδάρι, τηλ: 53.14.510

Παρόμοια Θέματα

  1. Βλάβη σε τροφοδοτικό Fax
    από Panoss στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-05, 13:02
  2. Eπισκευή monitor ctx
    από ok1gr στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-05, 04:25
  3. ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ MONITOR
    από marios στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-05, 01:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας