Στην ηλεκτροκολληση του τιτλου αλλαξα διακοπτη (περιστροφικο σκαλες) πριν μερικα χρονια 10-12 γιατι ο παλιος εσπασε και μετα την παρατησα σκεπασμενη στην αποθηκη.Τις προαλες την ξεθαψα ξανα γιατι ηθελα να κολλησω μια βαση μονιτορ την ξεκιναω και παπαλα δεν λειτουργουσε το τοξο ουτε το μοτερ συρματος την λυνω και διαπιστωσα οτι ειχα αφησει ακουμπωτα τα φισακια παροχης ρευματος της πλακετας του μοτερ.Τα βαζω στην θεση τους ξεκιναω και ξανα τιποτα.Το ρελε κανει κλικ ανεμιστηρας δουλευει αλλα ουτε τοξο ουτε μοτερακι συρματος.Ξεκιναω ελεγχους στην πλακετα ολα οκ τιποτα καμενο το μοτερ δουλευει με εξωτερικο τροφοδοτικο.Για σιγουρα αλλαξα και το τσιπακι. Εχω και ταση στην εισοδο της πλακετας αλλα δεν εχω πουθενα αλλου ουτε τα λιγα βολτ dc πατωντας τον διακοπτη στο στελεχος.Το μηχανημα ειναι σαν καινουργιο εσωτερικα αδουλευτο τα καλωδια συνδεσεις σε τελεια κατασταση οι διοδοι στην εξοδο καλοι.Ο καινουργιος διακοπτης ειναι ακριβως ο ιδιος με τον παλιο TECHNOMAT HD16-M ειχα φυλαξει τον σπασμενο.Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει τις συνδεσεις επανω στον διακοπτη λαθος?Αν και τον συνδεσα προφανως με βαση οπως ηταν ο παλιος.Το ειχα παρατησει το μηχανημα με ασυνδετα φις και δεν θυμαμαι τον λογο γιατι τα αφησα αν δουλευε μετα την αλαγη διακοπτη η οχι.Μπορω να δωσω ρευμα απευθειας παρακαπτοντας τον διακοπτη αλλα δεν ξερω ποιο παει που απο τα τυλιγματα 4 συνολο για να δω αν δουλεψει μιας και δεν εχω εμπειρια απο τετοιους μετασχηματιστες.Το διαγραμμα του διακοπτη δεν μπορω να το βρω.Ριξτε καμια ιδεα κανεις που το χει με το σπορ.