Στο τηλέφωνο στην ντουζιέρα, όποτε γυρνούσα λίγο τον μοχλό της μπαταρία να μειώσω την αναλογία του ζεστού-κρύου, ο λέβητας φυσικού αερίου τα παρατούσε και δεν ξαναέδινε ζεστό. Με τους μήνες η κατάσταση επιδεινώθηκε και πλέον έχοντας το 100% της ροής του τηλεφώνου στο ζεστό, πάλι τα παρατάει ο λέβητας αρκετές φορές και δίνει κρύο. Ο μόνος τρόπος να επαναφέρω κάπως το ζεστό νερό είναι να αφήσω μεγάλη ροή να τρέξει από την μπαταρία του μπάνιου και μετά αμέσως να γυρίσω την ροή στο τηλέφωνο που είναι και μικρότερη.
Στην αρχή της ζωής του λέβητα δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Ο λέβητας έχει πάνω από έξι χρόνια να συντηρηθεί. Εγώ καθαρίζω τα σκουπιδάκια στο ειδικό φίλτρο που έχει για το κύκλωμα νερού θέρμανσης που έχει.
Τέλος παρατηρώ μια πτώση πίεσης στο ζεστό νερό χρήσης σε σχέση με το κρύο ή το ζεστό που μου δίνει ο ηλιακός. Το μπάνιο είναι το πιο απομακρυσμένο σημείο που δίνει νερό ο λέβητας, αλλά το σπίτι είναι μεσαίο (63τμ).
Λέτε για την πτώση πίεσης να φταίει το φίλτρο γραμμής στην φώτο που δεν το έχω καθαρίσει;
Επίσης, μήπως τα έχει παίξει ο αισθητήρας ροής του νερού που έχει μέσα ο λέβητας για να δίνει σήμα να ζεστάνει το νερό; Οτάν έχω μεγάλη ροή ζεστού νερού στις βάνες δεν το κάνει αυτό μέχρι σήμερα.

https://ibb.co/5kq7TT2