Θα ήθελα την βοήθειά σας στο θέμα του αντιστάτη του ατμομάγειρα - ρομποτάκι (που αγοράστηκε απο το κατάστημα Vicko, Δεν γνωρίζω την φίρμα και γράφω το κατάστημα για κατανόηση)

Σήμερα έγινε βραχυκύκλωμα στο καλώδιο τροφοδοσίας καθώς αλλοιώθηκε στο σημείο εισόδου στο ρομποτάκι .
Ευτυχώς έγινε ένωση φάση με γείωση και οχι φάση με ουδέτερο !!!

Οπότε το άνοιξα και έκανα αντικατάσταση με νέο καλώδιο τροφοδοσίας . Το έβαλα στην μπρίζα και παρατήρησα πως η αντίσταση του δεν δούλευε παρά μόνο το ανεμιστηράκι του.
Να σημειώσω πως η αντίσταση παίρνει απευθείας 230volt μετά απο κύκλωμα χρονοδιακόπτη και θερμοστάτη ενώ το ανεμιστηράκι έχει μετασχηματιστή.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μετρησα την αντίσταση του αντιστάτη και την έβγαλα περίπου 10Ωμ (Δεν ξέρω ποια θα ήταν καλή τιμή και γι αυτό ρωτάω)

Υπάρχει περίπτωση να έπαθε ζημιά ο θερμοστάτης? Εϊναι μηχανικός όχι ηλεκτρονικός...δηλαδη μεταλλικά ελλάσματα




Να τονίσω πως δεν τροφοδότησα ξεχωριστά τον αντιστάτη με 230 volt για να την τεστάρω (Δεν ξέρω και έπρεπε να κάνω κάτι τέτοιο για την ασφάλειά μου)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.


ΥΣ

Το vicko δίνει εγγύηση 1 χρόνο (σε άλλο ρομποτάκι που κάηκε η αντίσταση εντός εγγύησης το έδωσα και μου την αντικατάστησαν. ) Τώρα δεν το πάω καθώς φαίνεται πως έγινε αλλαγή του καλωδίου τροφοδοσίας και θα μου πούνε ότι έκανα εγώ την ζημιά .

Βρήκα ανταλλακτικά εδώ -> 1 , 2