Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Vagelis
    Εγγραφή
    Oct 2024
    Περιοχή
    Λυκακης Ευαγγελος, ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΛΥΚΑΚΗΣ, Χαριλάου Τρικούπη 4 Ναύπλιο, Αργολίδας +30.6908681474, vaggeli
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Βλάβη σε πληντυριο MORRIS

    Καλησπέρα σας. Έχω ένα πληντυριο morris wbw 81203. Στα 8 χρόνια που το έχω μου έχει βγάλει 2 φορές βλάβη στον εγκέφαλο, την πρώτη μέσα στην εγγύηση μου τον αντικατεστησαν και την δευτερη εκτός εγγύησης, το έλυσα μόνος μου, άλλαξα τους πυκνωτές και όλα οκ. Το πρόβλημα που βγάζει όμως τώρα, δεν μπορώ να το λύσω. Κάθε 3 με 5 λεπτά λειτουργίας ρίχνει το ρελε. Λέω αντίσταση... φωνάζω τεχνικό, μου λέει δεν είναι αντίσταση, είναι μοτέρ... 200 με 250 ευρώ. Κάτι όμως δεν μου κολλάει. Αν ήταν μοτέρ, κάθε φορά που θα έπαιρνε ρεύμα δεν έπρεπε να πέφτει το ρελε? Έλυσα τα καρβουνακια, δεν έχουν θεμα. Ξαναβάζω το μοτέρ.... το βάζω σε λειτουργία, ρίχνει το ρελε σε 3 λεπτά. Ξανακάνω εκκίνηση... και έκτοτε, 2 ημέρες τώρα, έχει βγάλει 3 πληντυρια χωρίς να παρουσιάσει πρόβλημα. Τι μέλει γενέσθαι?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Φίλε Βαγγέλη,
    το θέμα με τη πτώση των relays κατά τη λειτουργία ή κατά τη παύση της πριν την τελική διακοπή από τον δ/πτη ON / OFF ,
    λευκών ηλεκτρικών συσκευών έχει απασχολήσει τώρα κοντά (Thread 1564 / 05-10-2024 [ https://www.howtofixit.gr/forum/arch...p/t-75625.html ] εντοιχισμένο πλυντήριο πιάτων SIEMENS) αλλά και παλαιότερα (Thread 1347 / 02-02-2022 [ https://www.howtofixit.gr/forum/arch...p/t-74741.html ] πλυντήριο ρούχων PITSOS VARIO S.

    Πρόκειται για τη προστασία που παρέχει το relay διαφυγής όταν μία λευκή ηλεκτρική συσκευή για τον οιονδήποτε λόγο παρουσιάζει διαρροή ρεύματος
    (φάσης ή ουδετέρου) στο σασί της.
    Γράφεις ότι το θέμα σου επιλύθηκε κι εύχομαι να μην είναι προσωρινή η επίλυση αλλά αν επανεμφανιστεί το φαινόμενο καλό είναι να φέρεις κάποιον
    εξειδικευμένο τεχνικό για τη συγκεκριμένη μάρκα πλυντηρίου, που θα κάνει ενδελεχή έλεγχο σ΄ όλα τα πιθανά σημεία διαρροής ηλεκτρισμού όπως
    και στη γραμμή παροχής ηλεκτρικής ενέργειας του πλυντηρίου σου μήπως κι αυτή παρουσιάζει κάποιο θέμα όταν τραβάει αρκετά Ampere για να λειτουργήσει το moteur του πλυντηρίου σου και ζεσταίνονται τ΄ εσωτερικά καλώδια της γραμμής έχει φθαρεί η μονωτική τους επένδυση κι έρχονται
    στιγμιαία σ΄ επαφή.
    Είναι βέβαια πολύ σπάνιο αυτή αλλά στον ηλεκτρισμό ποτέ δεν λέμε ΠΟΤΕ.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.451

    Προεπιλογή

    Λέω αντίσταση... φωνάζω τεχνικό, μου λέει δεν είναι αντίσταση, είναι μοτέρ... 200 με 250 ευρώ.
    Ήσουν παρόν όταν το έλεγχε το μοτέρ ο τεχνικός? και δώσε μια περιγραφή τι έκανε στον έλεγχο (ή είπε μια τυχαία γνώμη χωρίς έλεγχο) γιατί τίθεται θέμα αν πρέπει να αμφισβητήσουμε την γνώμη του ή όχι.

    Έλυσα τα καρβουνακια, δεν έχουν θεμα. Ξαναβάζω το μοτέρ.... το βάζω σε λειτουργία, ρίχνει το ρελε σε 3 λεπτά. Ξανακάνω εκκίνηση... και έκτοτε, 2 ημέρες τώρα, έχει βγάλει 3 πληντυρια χωρίς να παρουσιάσει πρόβλημα. Τι μέλει γενέσθαι?
    Πριν κάνεις τον έλεγχο με τα καρβουνάκια , θέλεις να πεις ότι έπεφτε η προστασία πάντα , αλλά μετά τον έλεγχο έχει πιο σταθερή συμπεριφορά? αν ναι μπορεί να ήθελε να ξεσκονίσεις όλα τα σημεία από καρβουνόσκονη και όχι απλά βγάλε και βάλε τα καρβουνάκια .
    Και τέλος κατέβασε την ασφάλεια την συγκεκριμένη που τροφοδοτεί την συσκευή , αλλά δες η συγκεκριμένη γραμμή αν τυχαίνει να τροφοδοτεί και άλλες συσκευές της ίδιας γραμμής και αφαίρεσε τις άλλες συσκευές από την ίδια γραμμή . ( ή κατέβασε όλες τις άλλες γραμμές εκτός του πλυντηρίου , άλλη περίπτωση )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : Χθες στις 09:06

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    747

    Προεπιλογή

    Στη είσοδο της τροφοδοσίας στο πλυντήριο έχει έναν αντιπαρασιτικο πυκνωτή , ή βάλε άλλον ή παρέκαμψε τον

    Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρόμοια Θέματα

  1. [Candy] Προβλημα με πληντυριο Candy CS4
    από tsakaritas στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-23, 06:13
  2. [Candy] E07 σε πληντυριο candy
    από tsakaritas στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-23, 23:03
  3. [Άλλη] προβλημα με το πληντυριο sos ξερει κανεις ?
    από zoi250 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-17, 12:05
  4. Πληντυριο πιάτων caddy
    από giorgiopappas στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 23:23
  5. [Bosch] ΠΛΗΝΤΥΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ BOSCH SKT 5002
    από valantis_1 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-14, 23:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας