PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανιχνευτής κίνησης διπλός αλε ρετουρ



Κυριακίδης
27-04-24, 11:24
Καλημέρα , έχει δοκιμάσει κανείς τον ανιχνευτή του τίτλου .
Είναι ανιχνευτής που έχει 2 "μάτια "
49853
Έψαξα να βρω οδηγίες για το τι ακριβώς κάνει και δεν βρισκω πουθενά ανάλυση.
Συγκεκριμένα θέλω να το βάλω σε τουαλέτα , η οποία έχει πρώτα έναν προθάλαμο και στην συνέχεια 2 χωριστές τουαλέτες με τον δικό τους διακόπτη και την δική τους ξεχωριστή λάμπα . Ο στόχος είναι να τοποθετεί ο διπλός ανιχνευτής στις 2 χωριστές τουαλέτες (ο φωτισμός προθάλαμου δεν μας απασχολεί )
Κάνει ? δηλαδή ο κάθε αισθητήρας μάτι ενεργοποιεί την δική του λάμπα ? ή ο κάθε αισθητήρας ενεργοποιεί και τις 2 λάμπες . Για ποιον λόγο το λένε αλε ρετουρ και αυτό μπερδεύει . Ευχαριστώ

mikemtb73
27-04-24, 16:13
99% οποιος ανιχνευτης ενεργοποιηθει, κανει on την μια και μοναδικη εξοδο.
λογικη OR

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κυριακίδης
27-04-24, 17:33
99% οποιος ανιχνευτης ενεργοποιηθει, κανει on την μια και μοναδικη εξοδο.
λογικη OR

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Υπόψιν ότι στο κάθε μάτι έχει ρύθμιση Τime (μαξιμουμ συγκράτησης 15 λεπτά ) και ρύθμιση Lux (2 έως 2000)
Αν λογικά στο ένα μάτι ρυθμίσεις συγκράτηση χρόνου 1 λεπτό και στο άλλο 15 λεπτά , δεν νομίζεις ότι είναι άκυρο η μοναδική έξοδος ?

Πολύ μπερδεμένο το πράγμα αν αναλογιστούμε ότι το "αλε ρετούρ " το έχω υπόψιν όπως σε έναν διάδρομο όπου στην αρχή του διαδρόμου πατάς τον διακόπτη για να ανάψεις το φως , και αφού διασχίσεις τον διάδρομο και πατήσεις τον διακόπτη στο τέλος του διαδρόμου , σβήνει το φως και αντίστροφα .

Di*Ca_Electronic
28-04-24, 04:17
Πέτρο,
έχω την εντύπωση ότι ακόμα και μία έξοδο να διαθέτει ο ανιχνευτής, επειδή έχει αρκετά μακρύ καλώδιο
για τον κάθε αισθητήρα για να καλύπτει την απόσταση μεταξύ των 2 τουαλετών, εφόσον οι δ/πτες των
φώτων αυτών είναι κοντά (διπλός δ/πτης ON/OFF ή 2 ξεχωριστοί αλλά σε κοντινή απόσταση ώστε να μην
χρειαστούν μερεμέτια), παραλληλίζοντας τα καλώδια των 2 λαμπτήρων κι ενώνοντάς τα με την έξοδο της
συσκευής του ανιχνευτή και τροφ/ντας μ΄ εναλ/νη τάση 230V, τ΄ όλο σύστημα θα λειτουργήσει.
Δηλαδή ανίχνευση κίνησης στη μία τουαλέτα ανάβει το φως αυτής χωρίς ν΄ ανάβει στην άλλη & τ΄ ανάπαλιν.

Βέβαια πριν κάνεις την αγορά καλό είναι να ρωτήσεις σχετικά με τη συνδεσμολογία της περίπτωσής σου τον
πωλητή στο κατ/μα αγοράς, ( π.χ. ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ Ηλεκτρολογικό υλικό & Φωτισμός :
https://www.epapantoniou.gr/anichneutis-kinisis-yperuthron-aktinon-choneutos-diplos-ale-retour.html ).

Όσον αφορά τ΄ ALLE RETOUR σημαίνει μετ΄ επιστροφής και πιθανόν ν΄ εννοεί ότι αποχωρώντας κάποιος
από την τουαλέτα το φως σβήνει.

ΥΓ. Συνήθως σ΄ αυτές τις απλές συσκευές δεν αναρτούν στο Διαδίκτυο πέραν των τεχνικών χαρακτηριστικών
τους, σχηματικό σύνδεσης / α΄ τοποθέτησης.
Πιθανόν ν΄ υπάρχει εντός της συσκευασίας.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

nyannaco
28-04-24, 07:52
Φαίνεται να είναι προϊόν ελληνικής εταιρείας:

https://www.adeleq.gr/product/12-fotokyttara-anixneftes-diakoptes-and-prizes-polypriza-fis/anixneftes-kinhshs-kai-fotokytara/anixneftes-kinhshs-xonefti/anixneft-kinhspsefdoryperythros-diplos-ale-retur-360deg-6a-10-5400

Ισως θα μπορούσες να τους πάρεις τηλέφωνο.

Κυριακίδης
28-04-24, 09:04
Μόλις μάθω έγκυρα στοιχεία τι ακριβώς κάνει θα τα παραθέσω για να ενισχύσω το Ελληνικό επιχειρηματικό πνεύμα , γιατί έτσι όπως τα παρουσιάζουν είναι αποτρεπτικό στο να ρισκάρει κάποιος ενδιαφερόμενος .

Πιθανολογώ να είναι 2 ανεξάρτητοι ανιχνευτές με 2 ανεξάρτητες εξόδους , και τζάμπα έβαλαν την προσθήκη "αλε ρετούρ" που δεν βγάζει κάποιο τεχνικό πλεονέκτημα.

nyannaco
28-04-24, 11:12
Εγώ πάλι καταλαβαίνω ότι είναι δύο ανεξάρτητοι ανιχνευτές με κοινή έξοδο, με λογική OR, όπως προείπε και ο Μιχάλης. Αν ήταν δύο και δύο ανξάρτητα, τί λόγο ύπαρξης θα είχε;

Di*Ca_Electronic
28-04-24, 14:43
Επιχειρηματολογώντας επί του post μου #3, νομίζω κι εγώ, ότι δεν
γίνεται με παραλληλισμό των καλωδίων των λαμπτήρων να λειτουργεί ο
κάθε ένας χωριστά, με τον αντίστοιχο ανιχνευτή κίνησης.
Θα πρέπει ν΄ υφίστανται δύο έξοδοιμ ή έξοδος 3 πόλων για να συνδεθούν
ξεχωριστά οι λάμπες με ένα κοινό καλώδιο.

Επίσης ν΄ ερωτηθεί αν οι ανιχνευτές εκτός της κίνησης ανιχνεύουν και θόρυβο,
καθόσον πολλοί λειτουργούν μ΄ αυτόν τον τρόπο κι είναι υπερευαίσθητοι στον
κάθε ακουστικό θόρυβο.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Κυριακίδης
28-04-24, 16:25
Μήπως εννοεί 2 αισθητήρες συνδεδεμένοι παράλληλα αλλά τελική έξοδο μόνο για (μια κοινή γραμμή για 1 λάμπα/πες ). Και στο παρακάτω όντως ισχύει το αλε ρετουρ
https://www.youtube.com/watch?v=xk0vqTWy4NA&t=174s

Di*Ca_Electronic
01-05-24, 16:08
Είναι όπως γράφεις στο παραπάνω post σου #9 Πέτρο.
Κατόπιν σημερινής τηλεφωνικής μου επικ/νίας με το κατ/μα πώλησης του ανιχνευτή
e ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ (2102696440 εσωτ. 2) μου έγινε γνωστό ότι αυτός έχει παραλληλισμένους
τους 2 αισθητήρες οπότε μπορεί ν΄ ελέγχει ΜΟΝΟΝ έναν λαμπτήρα.
Για 2 ξεχωριστά φώτα πρέπει ν΄ αγοραστούν 2 απλοί ανιχνευτές κίνησης.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ - ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Κυριακίδης
01-05-24, 20:05
Καλό Πάσχα .

Για 2 ξεχωριστά φώτα πρέπει ν΄ αγοραστούν 2 απλοί ανιχνευτές κίνησης.
Τι γίνεται όταν έχουμε 3 τέτοιους χώρους , που συνολικά πρόκειται για 7 προθαλάμους και +9 φωτιστικά ( όλα ανεξάρτητα φωτιστικά ) που όλα τυχαίνουν να έχουν λαμπτήρες σωληνωτές Τ8 9W έκαστην. Λογικά φτάνουμε στο 200άρι (κλάψ) :saad:

Υπάρχει κανείς που να έχει θείο τον Κινέζο ? :lool:
https://www.alibaba.com/product-detail/Led-Microwave-Motion-Sensor-Ceiling-Light_1601057600883.html
https://gr.benweilight.com/lighting-tube-bulb/sensor-t8-led-tube/t8-led-tube-light-4-ft-120cm-with-motion.html

Di*Ca_Electronic
02-05-24, 05:29
Στην ιστοσελίδα :
https://ledmarkt.gr/%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82-led-tube-t8-t5-t9/221-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B1-led-t8-%CF%86%CE%B8%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%C E%B1-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%AC%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%85-classic.html
πωλείται λάμπα LED T8 μ΄ αισθητήρα
κίνησης ενός άκρου classic, 14 W, 2100 lm, μήκους 1,20 μ., στη τιμή των 29€.
Το χρώμα είναι 6500 K κι ο κωδικός του προϊόντος : EL951265
Σημείωση :
Όπου υπάρχουν κενά μεταξύ των συμβόλων στην αντιγραφή / επικόλληση του παραπάνω link ενώνονται όταν εισέρχεται στη μηχανή αναζήτησης
της GOOGLE για ν΄ εξαχθεί το σωστό αποτέλεσμα.
Όσον αφορά τον Κινέζο θείο, θα πρότεινα, σ΄ αντιστοιχία με τις τιμές των αντίστοιχων ζητούμενων υλικών, εγχώριων - Κίνας,
ένα Πασχαλινό ταξίδι στη μακρινή αυτή χώρα όπου μπορείς ν΄ αγοράσεις τόσους σωληνωτούς λαμπτήρες T8 στο μισό της κατανάλωσης ισχύος
των εγχωρίων, ώστε να δημιουργήσεις αντιπροσωπεία πώλησής τους για τη Χώρα μας.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Κυριακίδης
02-05-24, 09:17
Στην ιστοσελίδα :https://ledmarkt.gr/%CE%BB%CE%AC%CE%...5-classic.html (https://ledmarkt.gr/%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82-led-tube-t8-t5-t9/221-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B1-led-t8-%CF%86%CE%B8%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%C E%B1-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%AC%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%85-classic.html) πωλείται λάμπα LED T8 μ΄ αισθητήρα

Μερικές σημειώσεις . Την συγκεκριμένη λάμπα την έβγαλε και η Osram , αλλά ....

Ανάβει στο 100% αμέσως μόλις ανιχνέυσει κίνηση, μετά απο 5 λεπτά ο φωτισμός πέφτει το 20% εφόσον δεν ανιχνεύσει καμία άλλη κίνηση, και μετά από 2 άλλα 2 λεπτά σβήνει εντελώς.
Ποιος θέλει πραγματικά μια τέτοια λάμπα ? (να πέφτει στο 20% εντός 5 λεπτών ) , για γραφεία δεν κάνει , για πολύ μικρούς χώρους π.χ Wc μπορεί .

Κατά καιρούς έχω καταλάβει ότι ένας ανιχνευτής πρέπει να επιλέγεται με βάση μέγιστες (ρυθμιζόμενες ρυθμίσεις ) π.χ. να έχει μέγιστο χρόνο συγκράτησης 15 λεπτά τουλάχιστον , έτσι ώστε σε κάθε περίπτωση ανάλογα τον χώρο να μην βρεθείς σε ανεπιθύμητες καταστάσεις .

Υπάρχουν και ανιχνευτές με δυνατότητα παράκαμψης αυτόματης λειτουργίας , που την θεωρώ απαραίτητη δυνατότητα ανάλογα και πάλι ορισμένες καταστάσεις .

Η λάμπα (του 5 λεπτου για μείωση στο 20%) δεν ξέρω , ίσως είναι κατάλληλη για γκαράζ αυτοκινήτων , όπου εκεί δεν θέλεις απόλυτη συσκότιση με τίποτα . Και ανάλογα των αριθμό λαμπών σε κάθε σκαφάκι που το 20% μείωσης της κάθε λάμπας να φέρνει στο σύνολο έναν ικανοποιητικό φωτισμό εφεδρείας .

Έπειτα στο κινέζικο link που δείχνει κάποια παραδείγματα φωτισμού γκαράζ , λογικά είναι μούφα , διότι καμία λάμπα δεν έχει ανιχνευτή που να καλύπτει τόσο μεγάλες αποστάσεις έτσι ώστε να ανάβουν όλες μαζί οι λάμπες σε ένα τεράστιας έκτασης γκαράζ . Απλά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε κάποιες επιλογές