PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειριστήριο προ-ενισχυτή δεν λειτουργεί



georgiospap
06-03-24, 21:56
Ο προενισχυτής είναι σε χρήση και δουλευει μια χαρά,αλλά το τηλεχειριστήριο ήταν σε αχρησία πολλά χρόνια χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα.Πρόκειται για ένα της Musical Fidelity,σε άριστη φαινομενικά κατάσταση,του έβαλα καινούργιες μπαταρίες αλλά δεν λειτουργεί.
Ούτε ανάβει το κόκκινο μικρό ενδεικτικό Led.Ενα ολοκληρωμένο,3 τρανζιστοράκια,2 ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές 220 μF/6,3 V και τα 2 μαύρα διοδάκια εκπομπής είναι τα κύρια εξαρτήματα που βλέπω.Λέτε να εχουν ''στεγνώσει'' οι ηλεκτρολυτικοί ή τι άλλο μπορεί να φταίει;

mikemtb73
07-03-24, 00:13
ταση παίρνει το pic? (pin 5,14)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

georgiospap
07-03-24, 19:23
ταση παίρνει το pic? (pin 5,14)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Mέτρησα 3v στα άκρα των 2 μπαταριών.Στο ολοκληρωμένο δεν μέτρησα,χρειάζεται ακροδέκτη πολυμετρου πολύ ψιλό

Di*Ca_Electronic
09-03-24, 04:39
Φίλε Γιώργο,
πέρασε όλες τις ψυχρές κολλήσεις στο τυπωμένο (από τη photo που ανέβασες και μόνο φαίνονται αρκετές).

Οι ηλεκτρολυτικοί μετρώνται με καπασιτόμετρο & ESR meter.
Αν δεν διαθέτεις αυτά τ΄ όργανα κι εφόσον γράφεις ότι το R.C. το ΄χεις χρόνια, σημαίνει ότι έχουν χάσει
τουλάχιστον το 20% της χωρητικότητάς τους οπότε χρήζουν αντικατ/σης.

Τάσεις στα pins του IC είναι εύκολο να μετρήσεις μ΄ οιονδήποτε ακροδέκτες πολυμέτρου (με ψιλή ή χονδρή
μύτη) αρκεί να ΄χεις σταθερό χέρι και να μην ακουμπά (ο θετικός ακροδέκτης) σε πάνω από ένα (1) pin.
Υπάρχουν άλλωστε αντάπτορες, που στ΄ ένα άκρο τους εισέρχεται ο ακροδέκτης του πολυμέτρου, καταλήγουν
σε κροκοδειλάκι και σ΄ αυτό μπορείς να προσαρμόσεις μία καρφίτσα και να κάνεις τη μέτρησή σου.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

mikemtb73
09-03-24, 10:28
να προσαρμόσεις μία καρφίτσα και να κάνεις τη μέτρησή σου. εμενα οταν ζηταγα καρφιτσες απο τη μανα μου με κοιταγε περιεργα [emoji28][emoji1787]


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Di*Ca_Electronic
09-03-24, 17:29
Μάγια ή δαιμονικά Μιχάλη;
Προλήψεις & δεισιδαιμονίες έλεγε η δική μου μητέρα.
Κι έχουμε κι Απόκριες.
ΚΑΛΗ ΚΡΕΑΤΙΝΗ & ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ οσονούπω.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης