PDA

Επιστροφή στο Forum : philco pih/ag-1500e - Δεν λειτουργεί ο έλεγχος θερμοκρασίας



Michalism
23-01-24, 19:28
Καλησπέρα.

Εδώ και κάτι μήνες, στο συγκεκριμένο θερμαντικό, συνεχίζει να λειτουργεί ακόμα και όταν η θερμοκρασία του χώρου φτάσει στους βαθμους που το έχω ρυθμίσει (πχ. 18C), και απλά σβήνει εντελώς όταν ενεργοποιηθεί η θερμική ασφάλεια. Όταν κρυώσει (το σώμα, όχι το δωμάτιο) ξεκινάει πάλι και ο κύκλος επαναλαμβάνεται.
Αρχικά υποψιάστηκα τα ρελέ, αλλά λειτουργούν κανονικά, τουλάχιστον εκτός κυκλώματος.

Αυτό που πρόσεξα είναι όταν τα ρελέ είναι πάνω στην πλακέτα και όταν τους δώσω τάση, ο ήχος που κάνουν διαφέρει από τον αντίστιχο ήχο εκτός κυκλώματος.
Τέλος, όταν σταματήσει να υπάρχει τάση στα ρελέ, υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στην επαναφορά τους.

Υπάρχει κάποια συμβουλή ή ιδέα να δοκιμάσω; Δεν μπορώ να κάνω δοκιμές σε πραγματικές συνθήκες γιατί εχει 220 στην πλακετα και εγώ είμαι ερασιτέχνης.

497484974949750

Ευχαριστώ
Μιχάλης

mikemtb73
24-01-24, 00:10
μετρα τους πυκνωτες c40,41 παίζει να εχουν χασει χωρητικοτητα..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Di*Ca_Electronic
24-01-24, 05:01
Φίλε Μιχάλη,
ΚΑΛΗ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ γεμάτη ΥΓΕΙΑ η ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ εύχομαι.
Όταν γράφεις ότι έλεγξες τα relays εκτός κυκλ/τος εννοείς ότι τροφ/σες μ΄ εξωτ. τροφ/κό
24V D.C. τα πηνία τους κι έλεγξες τις επαφές τους με πολύμετρο στη θέση X 200Ω και
παρατήρησες ότι κλείνουν πάντα, ή αυτό γίνεται ορισμένες φορές κι άλλες δεν συμβαίνει;
Από πυκνωτές σωστά γράφει ο φίλος συνονόματός σου να κάνεις έλεγχο, στους μεν ηλεκτρ/κούς
με καπασιτόμετρο & ESR meter για να διαπιστώσεις αν οι τιμές τους είναι ταυτόσημες μ΄ αυτές
που αναγράφονται πάνω στο σώμα τους, στους δε πολυεστερικούς κίτρινους μόνο με καπασιτόμετρο,
αλλά και σ΄ έλλειψη αυτών των οργάνων μπορείς να τους αντικατ/σεις, είναι αρκετά χαμηλού κόστους.
Προσοχή στην πολικότητα των ηλεκτρ/κών.
Θα σου έλεγα ν΄ αντικατ/σεις και τις 3 διόδους zener στο πάνω μέρος της PCB με ταυτόσημης τιμής μ΄
εκείνη που αναγράφεται στο σώμα τους (αν χρειαστεί χρησιμοποίησε μεγεθυντικό φακό για να διαβάσεις
το τύπο τους), γιατί πολλές φορές παρουσιάζουν μετά από πολύ χρήση αλλοιωμένα χαρ/κά απ΄ αυτά που
μπορείς να διαβάσεις στα Datasheets τους.
Ο έλεγχος κανονικά γίνεται με παλμογράφο αλλά κι αυτές είναι χαμηλού κόστους και μπορείς να τις αντικατ/σεις.
Καλή επιτυχία κι εύχομαι ν΄ επιλύσεις το πρόβλημα που σου παρουσιάζει ο θερμοπομπός σου.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Κυριακίδης
24-01-24, 08:15
Υπάρχει κάποια συμβουλή ή ιδέα να δοκιμάσω;
Από πλευράς μου μη ηλεκτρονικής φύσεως θέματα.

συνεχίζει να λειτουργεί ακόμα και όταν η θερμοκρασία του χώρου φτάσει στους βαθμους που το έχω ρυθμίσει (πχ. 18C),
Από ποιο σημείο μέτρησες την θερμοκρασία χώρου / στο ύψος της ίδιας συσκευής ? και συγκεκριμένα του τέρμα κάτω χώρου της συσκευής σχεδόν στο πάτωμα του χώρου ή στο δικό σου ύψος (που από αυτήν την διαφορά ύψους σε πολύ κρύες ημέρες μπορεί να διαπιστώσεις διαφορά θερμοκρασία 10 - 15 βαθμούς).

Τετραγωνικά μέτρα χώρου που συνιστά ο κατασκευαστής για την συγκεκριμένη συσκευή , η κυβικά μέτρα πιο σωστά .

Δοκίμασε την συσκευή σε αφόρητα μικρό χώρο πολύ κάτω της σύστασης των τετραγωνικών μέτρων και δες αν έχει την ικανότητα να μειώνει την ισχύ .
Τυχόν φίλτρα σκονισμένα που εμποδίζουν την ανακυκλοφορία αέρα


Αρχικά υποψιάστηκα τα ρελέ, επειδή πονάει δόντι , κόβουμε το κεφάλι ?:lool:

Michalism
24-01-24, 12:35
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δημήτρη, ναι. Αυτό εννοώ. Έβγαλα τα ρελέ από την πλακέτα και είδα ότι όταν εφαρμόσω 24V τάση στο πηνίο τους, οι επαφές κλείνουν. Πάντα, άμεσα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Μόλις κλείσω την τάση οι επαφές ανοίγουν και πάλι άμεσα χωρίς να κολλάνε ή να καθυστερούν. Όταν αυτή η δοκιμή γίνεται με τα ρελέ εντός κυκλώματος γίνεται αυτό που περιγράφω πιο πάνω.

Τους πυκνωτές τους είχα μετρήσει, και ήταν καλοί. Όπως και να έχει θα τους αλλάξω όπως προτείνεις μαζί με τις ζένερ και βλέπουμε.

Πέτρο το σώμα το έχω σε συγκεκριμένο δωμάτιο και όποτε το χρησιμοποιούσα λειτουργούσε κανονικά (σταματούσε να λειτουργεί η αντίσταση όταν έπιανε τη ζητούμενη θερμοκρασία). Τελευταίους μήνες έχει τη συμπεριφορά που περιέγραψα. Για να ενεργοποιήται η θερμική ασφάλεια και να κλείνει τελείως το σώμα κάτι δεν παέι καλά. Όταν λέω κλείνει, δεν εννοώ απλά την αντίσταση. Εννοώ ότι σβήνει σαν να το βγάζω από την πρίζα, και όλο το σώμα ζεματάει! Τα ρελέ τα υποψιάστηκα γιατί από κάπου πρέπει να ξεκινήσω, και δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να κολλάνε.

Ευχαριστώ και πάλι.
Μιχάλης

FILMAN
24-01-24, 12:55
Φίλε μου με το να αλλάζεις υλικά που είναι καλά, το μόνο που δεν θα γίνει είναι να διορθωθεί η βλάβη... Αυτό βέβαια ισχύει γενικότερα... Το λέω επειδή βλέπω να εξαπλώνεται μια νοοτροπία του στυλ "επειδή δεν έχω ιδέα τί φταίει, αλλάζω ό,τι υλικό μπορώ / βλέπω μπροστά μου"...

Καλά έκανες και έλεγξες τα ρελέ και τους πυκνωτές. Εφόσον είναι καλά ξαναβάλτα πάνω.

Βλέπω ότι η πλακέτα έχει πάνω buzzer αλλά ολοκληρωμένο δεν βλέπω. Μήπως το μηχάνημα έχει κι άλλη πλακέτα; Μάλλον ναι. Στη διπολική φίσα που γράφει RT1 λογικά ενώνεται κάποιο θερμίστορ (αισθητήρας θερμοκρασίας), το έχεις ελέγξει να δεις αν είναι εντάξει; Αν δεν το κουμπώσεις στη φίσα τί κάνει το σώμα, βγάζει κάποιο μήνυμα σφάλματος σε κάποια οθόνη (που μάλλον έχει), ή όχι;

Michalism
24-01-24, 15:09
Γεια σου Φίλιππε, και ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Ο λόγος που άνοιξα το νήμα, είναι ακριβώς για να ζητήσω βοήθεια στο πώς μπορώ να βρώ τη βλάβη. Προσπαθώ να βρω πού είναι το πρόβλημα εδώ και καιρό.

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου.
1. το αισθητήριο ναι, το έχω ελέγξει. Σε κανονικές συνθήκες μετράω μια αντίσταση περίπου 5.5kΩ, και όταν το ζεσταίνω (πχ κοντά σε καλοριφέρ) η αντίσταση μειώνεται. Με την απομάκρυνση από την πηγή θερμότητας η αντίσταση επανέρχεται στην αρχική της τιμή.
2. Υπάρχει ακόμα μια πλακέτα που περίεχει τον επεξεργαστη, τα κουμπιά και τα 7-segment displays.
3. Χωρίς το αισθητήριο, το σώμα λειτουργεί, δεν παραπονιέται για κάτι, αλλά πάλι ενεργοποιήται η θερμική ασφάλεια ύστερα από κάποιο διάστημα. Για να πω την αλήθεια, το τελευταίο 2μηνο έτσι το χρησιμοποιώ μιας και τόσο καιρό προσπαθώ να βρω τί γίνεται.

Φιλικά
Μιχάλης

FILMAN
24-01-24, 15:37
Αφού με το αισθητήριο αφαιρεμένο κάνει ακριβώς τα ίδια, για ακολούθα τη διαδρομή του αισθητηρίου μέχρι τον επεξεργαστή να δεις τί γίνεται, μήπως υπάρχει κάπου διακοπή ή ραγισμένη κόλληση!

Michalism
24-01-24, 16:16
Τις κολλήσεις τις έχω ελέγξει. Θα τσεκάρω και τη συνέχεια στις διαδρομές.

mikemtb73
24-01-24, 20:39
Από πλευράς μου μη ηλεκτρονικής φύσεως θέματα




παιρνω αφορμη το θέμα σου, ωστε να προσκαλεσω τον πετρο στη συζητηση, αν ο φιλος ειχε προμηθευτεί ενα κλασικο απλο θερμοπομπο, με διακοπτη και θερμοστάτη, στο 1/4 της τιμης, θα μπορουσε να τον επισκευασει μονος του? (ΑΝ χάλαγε ποτέ)..
Δε φταίμε λιγο και εμείς ομως σα καταναλωτες?

να μας συγχωρέσει ο συνονοματος [emoji846]
(ειπα να γκρινιαξω λιγο ζητω συγνωμη)




Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κυριακίδης
24-01-24, 21:12
παιρνω αφορμη το θέμα σου, ωστε να προσκαλεσω τον πετρο στη συζητηση, αν ο φιλος ειχε προμηθευτεί ενα κλασικο απλο θερμοπομπο, με διακοπτη και θερμοστάτη, στο 1/4 της τιμης, θα μπορουσε να τον επισκευασει μονος του? (ΑΝ χάλαγε ποτέ)..
Δε φταίμε λιγο και εμείς ομως σα καταναλωτες?

Α πα πα , να αγοράσω εγώ θερμοπομπό καλύτερα μεταχειρισμένο με το 1/10 της τιμής και ας μην έχει wi-fi και επικοινωνία με παράλληλα σύμπαντα
π.χ. ευχαρίστως θα αγόραζα το παρακάτω και ας ήταν σκουριασμένο
https://www.car.gr/xyma/view/335824594-thermopobos-norvigias-el-nor-ct-20-l-2000w (λίγο ακριβό τα 15 ευρώ , αλλά δεν βαριέσαι )

Επι του θέματος για ανταλλακτικά (αν πράγματι ο επεξεργαστής πρόβλημα)
https://www.car.gr/xyma/view/334591946-philco-thermopobos-yperythris-texnologias-pihag1500e

και εδώ στην σελίδα 9 δείχνει το τυπικό εξωτερικό διάγραμμα εκτός πλακέτας που πράγματι το θερμικό ασφαλείας διακόπτει και την τροφοδοσία της πλακέτας
https://www.philco.gr/wp-content/uploads/2021/11/Manual-PHILCO-PIH-AG-E-_GR.pdf

klik
25-01-24, 00:23
Τα πέντε(?) ζένερ να τα ελέγξεις (χωρίς να τα ξεκολλήσεις) με το πολύμετρο στη θέση ελέγχου διοδων. Να ελέγξεις και τις δυο κατευθύνσεις.
Θα πρέπει να ελεγχθούν και οι αντιστάσεις σε σειρά με τις ζένερ μηπως κάποια είναι κομμένη και δεν τροφοδοτεί το κύκλωμα μέτρησης του αισθητηρίου θερμοκρασίας.

Οι φωτογραφίες είναι θαμπές και γυαλίζουν. Δυσκολα παρακολουθούνται οι διαδρομές με τις ζενερ και τις αντιστάσεις τους.
Έχει 3 διόδους ζενερ σε σειρά και φτιάχνει και δυο άλλες τάσεις με τις άλλες δυο. Ας υποθέσουμε ότι μια τάση είναι για τον επεξεργαστή και μια για τα ρελε, η 3η ενδέχεται να χρησιμοποιείται στη μέτρηση της θερμοκρασιας. Έχουμε και 4 τρανζίστορ, τα δυο για τα ρελε, τα άλλα δυο?.

Michalism
25-01-24, 09:16
55€ για ανταλλακτικά δεν θα έδινα :lool:...Κάπου 65€ νομίζω το είχα πάρει καινούργιο, τη δουλειά του την έχει κάνει και ο λόγος που το ψάχνω είναι κυρίως για να μάθω κάτι παραπάνω. Αν τα καταφέρω καλώς, αν όχι όλα καλά και πάλι.

klik, έχεις δίκιο για τη φωτογραφία, δεν βοηθάει πολύ. Όταν βρω χρόνο να ασχοληθώ θα στείλω μια καθαρότερη. Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ παραπάνω.