PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργος σύνδεσμος σωλήνας ηλιακού



Panoss
29-09-23, 13:30
Επιχείρησα σήμερα να ανοίξω τον ηλιακό για να αλλάξω ανόδιο και να τον καθαρίσω.
Αποτυχία!
Το ρακόρ ήταν κολλημένο!!!!με τη..σωλήνα!!!
Όσο κι αν προσπάθησα, σωλήνα -ρακόρ ένα σώμα!!!
Μου 'σπασε τα @@, ξεβίδωσα την ανεπίστροφη και την ξαναβίδωσα όπως όπως!!
Μου ήταν αδύνατον να τη βιδώσω σωστά αφού το ρακόρ ήταν κολλημένο στο σωλήνα.
Έτσι όπως τη βίδωσα τώρα δακρύζει.
Τα φώτα σας!

49621

Κυριακίδης
29-09-23, 14:08
Αντικατέστησε την τριχιά με ταινία τεφλόν την οποία θα την τυλίξεις στα πάσα τουλάχιστον 18 στροφές προς την σωστή φορά (φορά που βοηθάει την ταινία τεφλόν να μην ξετυλιχτεί κατά το βίδωμα ) , και εργαλεία χ2 ( γαλλικό ή κάβουρα ) τα πιο μακριά που έχεις για να μην κοπιάζεις με υπερβολική δύναμη κατά το σφίξιμο.

Η επάνω τριχιά (πάνω από την ανεπίστροφη ) όπως φαίνεται στάζει , με την ταινία τεφλόν δεν θα χρειαστεί (που λέει ο λόγος ) εργαλεία κάβουρες , αρκεί και η δύναμη με τα χέρια . Για την κάτω πλευρά ( ρακόρ για σύνδεση με το τουμπόραμα σωλήνα ) εκεί χρησιμοποίησε τα μακρύτερα εργαλεία που έχεις . Και αν δεν έχει μακρύ κάβουρα ή Γαλλικό κλειδί , πρόσθεσε σωλήνα να ενισχυθεί η δύναμη που λειτουργεί σαν μοχλός .

chipakos-original
29-09-23, 14:12
Μπορεί να είχαν βάλει υγρό Teflon και γι αυτό δυσκολεύτηκες στο ξεβίδωμα. Πάντως θέλουν ξεβίδωμα όλα ΤΑ ΕΞΑΡΤΉΜΑΤΑ και καθάρισμα τα σπειρώματα για να κάνεις δουλειά. Επίσης το κανάβη ποτέ μου δεν το χώνεψα.Επίσης οι ανεπίστρεφες βαλβίδες πολύ μούφα οι περισσότερες. Εχει η Loctite https://www.skroutz.gr/c/4796/steganopoiitika-solinon/m/20111/Loctite.html ωραιότατο νήμα μασούρι για να κάνεις σωστή δουλειά.

Panoss
29-09-23, 14:32
Θα κόψω το σωλήνα 5 εκατοστά και θα πάω να πάρω καινούριο ρακόρ - ανεπίστροφη.
Αν βάλανε υγρό τεφλόν (πολύ πιθανό) είναι απίθανοι οι τύποι!
Δηλαδή...φτιάξανε μόνιμη κατασκευή;
Υπολογίσανε ότι δεν θα αλλάξω ποτέ ανεπίστροφη;
Δεν θα αδειάσω ποτέ το μπόιλερ για καθάρισμα - αλλαγή ανοδίου;
Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟΙ!!

(btw εγώ εμπιστεύομαι πιο πολύ το καννάβι)

chipakos-original
29-09-23, 15:02
Θα κόψω το σωλήνα 5 εκατοστά και θα πάω να πάρω καινούριο ρακόρ - ανεπίστροφη.
Αν βάλανε υγρό τεφλόν (πολύ πιθανό) είναι απίθανοι οι τύποι!
Δηλαδή...φτιάξανε μόνιμη κατασκευή;
Υπολογίσανε ότι δεν θα αλλάξω ποτέ ανεπίστροφη;
Δεν θα αδειάσω ποτέ το μπόιλερ για καθάρισμα - αλλαγή ανοδίου;
Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟΙ!!

(btw εγώ εμπιστεύομαι πιο πολύ το καννάβι)
Αφού θα κάνεις τέτοια δουλειά βάλε έναν διακόπτη πρώτο πρώτο ώστε όταν επισκεφθείς και πάλι να μην σου τρέχουν νερά επιστροφής από την σωλήνα του κρύου., ( Εύχομαι να βρεις ανεπίστροφη βαλβίδα της προκοπής) . Το καλοκαίρι άλλαξα δύο και μου έσπασαν τα νεύρα οι άχρηστες βαλβίδες........

Panoss
29-09-23, 17:02
Δημήτρη κάπως έτσι εννοείς;

49623

chipakos-original
29-09-23, 17:11
Δημήτρη κάπως έτσι εννοείς;

49623Ναι ακριβώς αυτό εννοούσα.

Κυριακίδης
29-09-23, 23:35
Υποθέτω μια στοιχειώδη αμέλεια , π.χ. ξεχάστηκες και άφησες την βρύση κλειστή και η ανεπίστροφη βρίσκεται μετά. Έστω και ήθελα να την βάλω την βρύση πριν την βαλβίδα ασφαλείας , θα την έβαζα τουλάχιστον με ταυ έτσι ώστε σε καμιά περίπτωση να μην τύχει να μην έχει επικοινωνία η πίεση με την βαλβίδα ασφαλείας σε περίπτωση αμέλειας (π.χ. κάποιος πλακατζής έκλεισε για πλάκα την βρύση ).
Κανονικά ούτε σκέψη για επιπλέον βρύση είτε πριν είτε μετά την ασφαλιστική βαλβίδα .

Panoss
30-09-23, 13:27
Τελικά το έφτιαξα όπως είπε ο Δημήτρης, με διακόπτη.

Σχετικά με το καννάβι: χτες όταν το άφησα, όπως φαινόταν και στη φωτό, έσταζε, δεν είχε πιάσει καλά το καννάβι, δάκρυζε.
Δεν μπορούσα να το βάλω καλύτερα γιατί το ρακόρ ήτανε όπως είχα πει κολλημένο (μάλλον με υγρό τεφλόν), έτρεχε νερό εκεί που έπρεπε να βάλω το καννάβι, φύσαγε, χάλια κατάσταση, το έκανα όπως μπορούσα.
Σήμερα το πρωί που πήγα πάνω, όλα στεγνά! Δεν έτρεχε σταγόνα!
Η εξήγηση; Το καννάβι διογκώνεται όταν μείνει για πολύ ώρα στο νερό και κλείνει τις όποιες διαρροές!
Αν είχα βάλει τεφλόν με τον ίδιο τρόπο θα συνεχιζόταν η διαρροή.
Οπότε να το έχετε κι αυτό υπόψιν σας όταν σκέφτεστε αν θα βάλετε τεφλόν ή καννάβι.

ΥΣ: ο υδραυλικός που μου 'κανε την εγκατάσταση του ηλιακού είναι για πολλές μπάτσες, άκου κόλλησε ρακόρ και σωλήνα σε ένα σώμα με υγρό τεφλόν! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!

ΑΘΑΝΟΣ
02-10-23, 21:32
Το πρόβλημα είναι στο εσωτερικό δακτυλίδι του ρακόρ. Αυτό με τα χρόνια από τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται στην πλαστική σωλήνα (τουμπόραμα) κολλάει από την οξείδωση και τα άλατα, και γίνεται ένα σώμα. Καλά έκανες και το έκοψες και έβαλες καινούργιο. Κάνε και ένα έλεγχο κάπου κάπου. Μπορεί να σου δακρύζει γύρω από το καννάβι. Οι επαγγελματίες υδραυλικοί περνούν-εφαρμόζουν στο καννάβι και λίγη μπογιά με πινέλο πριν βιδώσουν το ρακόρ για καλύτερο αποτέλεσμα.

Panoss
03-10-23, 20:40
Οι υδραυλικοί του youtube (https://youtu.be/rB9Z4mTJJYs?t=293) (από τους οποίους μαθαίνω) συνιστούν τεφλόν πάνω από το καννάβι, για να συγκρατεί το καννάβι (και να γλιστράει κατά το βίδωμα) μέχρι να σταθεροποιηθεί με το βίδωμα.
Το πιο συνηθισμένο είναι μίνιο όχι μπογιά.

Κυριακίδης
03-10-23, 21:34
Το καννάβι είναι σχετικά καλύτερο για "χοντροκομμένα σιδερένια " ρακόρ ή πάσα με γραναζωτές οδοντωτές ραβδώσεις , ενώ στα ορειχάλκινα ρακόρ καλύτερα τα τεφλόν.
Αυτό που πρέπει να συζητηθεί είναι γιατί ορισμένοι τεχνικοί (και μη) τα καταφέρνουν με την μία στις συνδέσεις (για οποιοδήποτε ρακόρ , είτε πρόκειται για καννάβι , είτε για τεφλόν , είτε για κόλλες και μπογιές ) και δεν έχουν κόλλημα με τι ακριβώς υλικά θα τους δώσεις για να συνδέσουν κάτι .

Είναι απλά η εμπειρία στην ποσότητα που θα βάλουν , και είναι τόσο καταρτισμένοι σε αυτό , που είναι απόλυτα σίγουροι ότι η δουλειά που πραγματοποίησαν γνωρίζουν από πριν (πριν ανοίξουν κάποια βρύση ή άλλη κατασκευή ) ότι δεν θα υπάρξουν στην συνέχεια προβλήματα .

Αν δεν είναι σίγουροι ( το αντιλαμβάνονται αυτό κατά το σφίξιμο όποιου ρακόρ ) και από αυτό και μόνο είναι απόλυτα σίγουροι ότι η δουλειά έγινε άριστη . Δεν διστάζουν να ξαναβάλουν από την αρχή την κατάλληλη ποσότητα που χρειάζεται . Γιατί όχι και η λεπτομέρεια της περιστροφής τεφλόν ή καννάβι που πρέπει να φτάσει και να καβαλήσει τα τελευταία πάσα του ρακόρ είναι μια σημαντική λεπτομέρεια για να μην μαζέψει κατά τα βίδωμα ( εκτόπισμα και συμπίεση π.χ. του τεφλόν έξω από τα πάσα και ανυπαρξία υλικού μέσα στα πάσα ).

Τα περί προσθήκης κόλλας , μπογιάς , και αν θα βάλεις καννάβι ή τεφλόν , είναι σε τελευταία μοίρα .

ΑΘΑΝΟΣ
04-10-23, 11:16
Σε αυτό που λέει ο Πέτρος συμφωνώ και εγώ. Πράγματι η εμπειρία και τα κατάλληλα εργαλεία παίζουν μεγάλο ρόλλο σε οποιαδήποτε είδους εργασία. Θα σας πω κάτι που ίσως σας φανεί περίεργο και θα γελάσετε σχετικό με τις υδραυλικές εργασίες. Όταν ήμουν πιτσιρικάς πριν 40-50 χρόνια, ένα καλοκαίρι είχα πάει για διακοπές στο χωριό μου. Στο σπίτι του παππού (Θεός σχωρέστον) που ήταν βοσκός, έτυχε να στάζει πολύ μια παλιά βρύση στην αυλή και ήθελε αντικατάσταση. Εγώ τότε που είχα δει κάποιον υδραυλικό να τοποθετεί καννάβι σε καινούργιο χαλυβοσωλήνα της εποχής και να τον βιδώνει, λέω στον παππού μου να πάει στην πόλη να αγοράσει μια βρύση για να την αντικαταστήσω. Την επομένη μέρα, ο παππούς μου έφερε μια, αλλά δεν ζήτησε και λίγο καννάβι από το μαγαζί. Μου λέει μετά, έχω μαλλί από τα πρόβατα θέλεις να δοκιμάσεις; Πήρα μια σκουριασμένη γκαζοτανάλια από την αποθήκη, και την αντικατέστησα βάζοντας το μαλλί γύρω από τις βόλτες της βρύσης. Η δουλειά έγινε και ο παππούς μου υπερεφανευόταν για τον εγγονό του (εμένα), στο καφενείο του χωριού....