PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση νέου κυκλώματος θέρμανσης



sopjohn
18-06-23, 21:00
Γεια χαρά σε όλους.

Μένω σε ένα διαμέρισμα 45τμ. και ετοιμάζομαι να κάνω αποκοπή από το κύκλωμα
κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας το οποίο δεν λειτουργεί εδώ και αρκετά χρόνια
και να τοποθετήσω επίτοιχο λέβητα.

Προ δεκαετίας και με την καθοδήγηση ενός γείτονα υδραυλικού στην ανακαίνιση του σπιτιού
είχα τοποθετήσει νέους χάλκινους σωλήνες ύδρευσης.
Έχω λοιπόν μια μικρή εμπειρία σε κολλήσεις χαλκοσωλήνα και σκέφτομαι το νέο κύκλωμα θέρμανσης
να το κάνω μόνος μου και οι τεχνικοί να έρθουν για να τοποθετήσουν και να συνδέσουν τον λέβητα
στο κολεκτέρ.

Έπειτα από αρκετή μελέτη στο διαδίκτυο έχω καταλήξει το σύστημα να είναι μονοσωλήνιο.
Από ένα κολεκτέρ θα ξεκινάνε δυο γραμμές, η μια γραμμή θα είναι για υπνοδωμάτιο και μπάνιο και η άλλη για σαλόνι και κουζίνα.
Όλες οι σωληνώσεις θα είναι εξωτερικές στους τοίχους.

Το πλάνο που έχω στο μυαλό μου λέει από το κολεκτέρ να φεύγει σωλήνας Φ18χ1
και μετά το πρώτο θερμαντικό σώμα να συνεχίζει Φ16χ1.

Οι απορίες πολλές, έχουν να κάνουν κυρίως με την επιλογή των εξαρτημάτων.
Αυτήν την στιγμή έχω κολλήσει στα κολεκτέρ παροχής και επιστροφής και τι εξαρτήματα
χρειάζομαι για να συνδέσω πάνω τους του χαλκοσωλήνες Φ18 και Φ16 αντίστοιχα.

Στο εγχειρίδιο χρήσης του λέβητα που σκέφτομαι να αγοράσω η παροχή και η επιστροφή λέει ότι είναι 3/4"

Κάθε βοήθεια και παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

vasilllis
18-06-23, 23:58
Δεν καταλαβαινω την απορια.Εκανες την μελετη σου και βρηκες διατομές-ροες κλπ.
Υπαρχει κολεκτερ με σπειρωμα για σύνδεση ρακορ χαλκοσωληνασ μηχανικής σύσφιξης.Σπειρωμα 1/2΄να αγορασεις κολλητο εξάρτημα .Οτι επιλεξεις.
ΛΑΘΟΣ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΙΑΤΟΜΗ ΣΤΟ 2ο καλοριφερ

sopjohn
19-06-23, 08:26
Δεν υπάρχει μελέτη από κάποιον ειδικό αν εννοείς αυτό.

Απλά επισκέφτηκα δυο γείτονες που έβαλαν επιτοίχιο, στον έναν έχουν τοποθετήσει Φ18 παντού
και στον άλλον Φ16 μετά το πρώτο σώμα είδα και κάποιες αναφορές στο διαδυκτυο
για μικρότερη διατομή μετά το πρώτο σώμα και σκέφτηκα ότι υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό.
Ίσως για να πηγαίνει πιο γρήγορα το νερό στα επόμενα σώματα?
Οι σωλήνες δεν έχουν αγοραστεί ακόμη οπότε αυτό αλλάζει εύκολα.

Όπως έγραψα αρχικά ο λέβητας στην έξοδο και στην είσοδο έχει 3/4"
δεν θα πρέπει και το κολεκτέρ να είναι 3/4" ούτως ώστε κατά κάποιο
τρόπο να μην στραγγαλίζετε η ροή?

nyannaco
19-06-23, 10:32
Με τα πρώτα κρύα θα είσαι πάλι εδώ και θα ζητάς συμβουλές γιατί δεν ζεσταίνεσαι.
Αντιλαμβάνομαι ότι οι εποχές είναι δύσκολες, αλλά δεν γίνεται να τα κάνουμε όλα μόνοι μας, όταν μας λείπουν στοιχειώδεις γνώσεις (απόδειξη ότι σκέφτεσαι να αντιγράψεις τη βλακεία του άλλου άσχετου που μίκρυνε τη διατομή στο μέσον του βρόχου).
Βρες ένα έμπειρο θερμοϋδραυλικό να σου κάνει τη δουλειά σωστά.

sopjohn
19-06-23, 12:35
Με τα πρώτα κρύα θα είσαι πάλι εδώ και θα ζητάς συμβουλές γιατί δεν ζεσταίνεσαι.
Αντιλαμβάνομαι ότι οι εποχές είναι δύσκολες,...............

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας και
αντιλαμβάνομαι τον κίνδυνο μετά την ολοκλήρωση του έργου να χρειαστώ επαγγελματία
να διορθώσει τυχόν προβλήματα αλλά......
Όπως είπες οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά βασικός λόγος που επιλέγω να το κάνω
μόνος μου είναι γιατί θέλω να γίνει σωστή δουλειά όσο παράδοξο και να ακούγεται αυτό.
Μάλλον είμαι καντέμης αλλά τα τελευταία χρόνια έχω πέσει θύμα αρκετών "μαστόρων".

Ξεκινώ
1)Προ δεκαετίας αγοράζω χάλκινο ηλιακό με εγγύηση 30+ χρόνια.
Στα 2 χρόνια ο θερμοσίφωνας παρουσιάζει διαρροή, περνώ τηλέφωνο τον Ελληνα κατασκευαστή
μου στέλνει τεχνικό και κάνει διάγνωση ότι το μπόιλερ τρύπησε γιατί δεν υπάρχει δοχείο διαστολής.
Είχε ένα πολύ μικρό σε μέγεθος γροθιάς
Φθηνές δικαιολογίες ίσως γιατί υπάρχουν άλλοι 5-6 χάλκινοι στην ταράτσα και κανένας δεν έχει δοχείο διαστολής.
Ωπα βρε αφεντικό, όφειλα να ξέρω ότι χρειάζεται δοχείο διαστολής και να επιβάλω να τοποθετηθεί?
Πάω στο μαγαζί από όπου αγόρασα τον ηλιακό και έκανε την τοποθέτηση, έχει κλείσει.
Ξανά τηλέφωνο τον κατασκευαστή, το καλύτερο που μπορεί να κάνει μου λέει είναι
να μου δώσει έναν ανοξείδωτο σε καλή τιμή!
Λεφτά για δικηγόρους δεν έχω οπότε ξεκινώ μήπως το κάνω μόνος μου.
Έκοψα ένα μέρος της λαμαρίνας που περιβάλει το μπόιλερ,βρίσκω την διαρροή
κάνω μια επισκευή όχι 100% επιτυχή, πάω κάθε εβδομάδα προσθέτω 400γρ αλλά την δουλειά μου την κάνω.

2)Στην ανακαίνιση που έκανα αλλάζω πόρτες εσωτερικά.
Γυρνάω από την δουλειά και τι βλέπω, ο μάστορας είχε κόψει μια κάσα στην πλευρά 2 πόντους μικρότερη στο κάτω μέρος.
Το κενό το γέμισε με γκρι σιλικόνη, καμία σχέση με την κάσα που είχε το χρώμα του ξύλου,
τώρα ή του άρεσε αυτό το χρώμα ή δεν είχε κάτι άλλο να βάλει.
Το καταπίνω, έλα βρε Γιάννη σκέφτομαι μήπως και εσύ στην δουλειά σου δεν κάνεις καμιά φορά λάθος.

3)Αλλάζω 2 μπαλκονόπορτες αυτές τις παλιές ξύλινες με μονό τζάμι με πόρτες αλουμινίου,
την επόμενη μέρα διαπιστώνω ότι οι πόρτες δεν κλείνουν σωστά και μπάζουν αέρα.
Τον καλώ έρχεται 2 φορές το πρόβλημα βελτιώνεται αλλά δεν λύνεται.
Όταν φυσάει και βάζεις το χέρι σου εκεί που κλείνουν οι πόρτες νιώθεις τον αέρα που περνάει.
Τον παίρνω τηλέφωνο και μου τα χώνει άγρια και να μην τον ενοχλήσω ξανά λέει.
Το καταπίνω και αυτό γιατί σε αυτόν πήγα συστημένος από έναν φίλο και δεν θέλω να δημιουργήσω θέμα.

4)Βάφω πέρυσι το αμάξι, 1200 ευρώ, μαύρα, προχτές παρατηρώ μια διαμπερή ρωγμή 5 εκατοστά στο καπό της μηχανής.
Θα το καταπιώ και αυτό γιατί ακόμη μια φορά έκανα την μακακία να πάω συστημένος από καλό φίλο.

Πάμε σε άλλα τώρα, στην πολυκατοικία μου έχουν μπει 5 επιτοίχιοι.
Μα ούτε σε έναν ρε φίλε δεν έχει μπει μαγνητικό φίλτρο διαχωριστής σωματιδίων.
Για απαερωτή ΄ή μαγνητικό διασπαστή αλάτων ας μην συζητήσουμε όταν αντί
για κολεκτέρ έχουν μπει κάποια ταυ χωρίς κάποια βάνα ελέγχου της ροής αν χρειάζεται κάποια εξισορρόπηση.
Ο ένας από τους 5 γείτονες έναν χρόνο μετά την εγκατάσταση με PPR σωλήνες
πλήρωσε αλλά 1000 ευρώ για να τους αλλάξει με χάλκινους.
Δεν ξέρω τι αστοχία είχε γίνει αλλά το κύκλωμα χρειαζόταν πολύ συχνά εξαέρωση.

Σίγουρα κάπου θα υπάρχουν μερακλήδες μάστορες που η δουλειά τους να είναι άξια θαυμασμού
και βλέπω αρκετές τέτοιες στο διαδίκτυο αλλά αυτήν την στιγμή κλείνω προς το να κάνω το έργο μόνος μου.
Οποιαδήποτε συμβουλή δώσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

vasilllis
19-06-23, 22:31
xaxaaxaxxaxaxa
Ενταξει μας επεισες :) Φτιαξε το μονος,περισσοτερες πιθανοτητες εχεις.
Οπως σωστα αναφερε ο φίλος nyannaco μην μειωσεις την διατομη.Αρχιζεις και τελειωνεις με την ιδια,
Σωστα το κολεκτερ εεχει εισοδο 3/4 εξοδο 2* 1/2.
Ρυθμιση ρπης γραμμης απο κολεκτερ,ρυθμιση ροης σωματων απο την βανα τους.

sopjohn
19-06-23, 23:35
Οκ, Βασίλη ευχαριστώ για την απάντηση.

sopjohn
20-06-23, 10:00
Ταυτόχρονα με το θέμα επιλογής εξαρτημάτων με απασχολεί το θέμα
τι είναι καλύτερο, ευθύγραμμοι σωλήνες ή σωλήνες σε κουλούρα.
Η κουλούρα έχει το πλεονέκτημα των λιγότερων κολλήσεων
και φαντάζομαι της ευκολότερης κυκλοφορίας του νερού
αλλά δεν μου αρέσουν και τόσο αισθητικά οι μεγάλες καμπύλες στις γωνίες
που έχω δει σε υπάρχουσα εγκατάσταση.
Οι ευθύγραμμοι σωλήνες πάλι όπως το έχω στο μυαλό μου
δίνουν αισθητικά καλύτερο αποτέλεσμα.
Αν επιλεχθούν ευθύγραμμοι σωλήνες σκεφτόμουν αντί για γωνίες 90 μοιρών
να βάλω στις γωνίες καμπύλες που δείχνουν πιο ανοιχτές.
Αν το καλύτερο όμως για την λειτουργία του λέβητα είναι
σωλήνας σε κουλούρα θα επιλέξω αυτήν και θα καλέσω επαγγελματία
για τοποθέτηση γιατί δεν έχω ιδέα πως δουλεύεται το υλικό.
Αν κάνατε αυτήν την δουλειά στο σπίτι όπου κατοικείτε τι θα επιλέγατε;

ΗΝ1984
20-06-23, 14:12
Δεν είσαι σχετικός ούτε με την εργασία, ούτε με τα υλικά, ούτε με την εφαρμογή αυτών και πας να κάνεις εγκατάσταση;
Να προσέξεις τις κλίσεις.

sopjohn
20-06-23, 14:32
Θα ήθελες να μου πεις λίγα πράματα για το θέμα των κλίσεων?
Σκεφτόμουν οι σωληνες να εχουν συνεχως μια κληση 1-3 μοιρων
ώστε ο οποιος αερας να μενει στο ψηλοτερο σημειο οπου θα τοποθετουταν εξαεριστικα.
Η απορια μου ειναι να εχουμε διαρκως ανοδικη πορεια ή καθοδικη?

ΗΝ1984
20-06-23, 15:11
Θα δημιουργήσεις ανοιχτή γραμμή με το μαγαζί που θα πάρεις τα υλικά. Ποτέ δεν θα σου φτάσουν και πάντα θα περισσέψουν , τα οποία να μπορείς να τα γυρίσεις πίσω.
Εργαλεία που χρειάζεσαι: τα πάντα.
Το μονοσωλήνιο παράτα το. Μόνο προβλήματα δημιουργεί. Δισωλήνιο κλασικό.

Την κλίση δεν τη δίνεις με μοίρες, τη δίνεις σε πόντους. 1% είναι αρκετό.

Τι μορφή θα έχει το δίκτυο. Δώσε ένα σκαρίφημα και σχέδιο του χώρου.

sopjohn
21-06-23, 09:44
Αν το σπίτι ήταν στα μπετά θα επέλεγα δισωλήνιο, τώρα όμως θα γεμίσει το σπίτι σωλήνες.
Από εργαλεία έχω απογρεζωτή VIRAX, κόφτη, φλόγιστρο υδραυλικού, στεγανοποιητικό πολτό,
δράπανο, κρουστικό, καλέμια και πολλά άλλα που έχω από όταν έβαλα πλακάκια και νέους σωλήνες ύδρευσης παλαιότερα.
Η απορία μου ακόμη παραμένει, οι γωνίες που θα μπουν στο σύστημα έτσι όπως το έχω σκεφτεί
θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην ροή;
Για το θέμα των κλίσεων, αν μπουν εξαεριστικά στο μπαλκόνι στα ψηλότερα σημεία
και μετά οι σωλήνες να έχουν καθοδική κλίση είναι εντάξει;

ΗΝ1984
21-06-23, 11:06
Αφού δεν γίνεται διανομή από το δάπεδο και οι σωλήνες θα είναι ορατές με διανομή από την οροφή, βάζεις δισωλήνιο.

Πόσες σωλήνες γλυτώνεις με αυτό που έχεις σχεδιάσει και εξασφαλίζεις την σωστή λειτουργία του συστήματος;
Έχεις πάνω από κάθε σώμα, παροχή και επιστροφή και μιλάς για μονοσωλήνιο;
Σύστημα ομπρελά για να είναι λειτουργικό, γιατί καταλαβαίνεις ότι δεν δουλεύει σωστά, όταν το χρειάζεσαι.

sopjohn
21-06-23, 11:51
Έχεις πάνω από κάθε σώμα, παροχή και επιστροφή και μιλάς για μονοσωλήνιο;


Πάει στο πρώτο καλοριφέρ ζεστό νερό και από την έξοδο αυτού με διακόπτη μονοσωληνίου
το εναπομείναντα ζεστό νερό πάει στο επόμενο σώμα.
Αυτό δεν είναι το μονοσωλήνιο;
Η μια γραμμή το εναπομείναντα ζεστό νερό από το υπνοδωμάτιο πάει στο μπάνιο
και η άλλη γραμμή το εναπομείναντα ζεστό νερό από το σαλόνι πάει στο καθιστικό -κουζίνα.

ΗΝ1984
21-06-23, 15:52
Για να γίνω πιο σαφής: το δισωλήνιο δεν συγκρίνεται με το μονοσωλήνιο και αφού, βάσει του σχεδίου σου, πάνω από κάθε σώμα μπορείς να έχεις διπλό δίκτυο, βάζεις ενα διπλό δίκτυο προσαγωγή- απαγωγή ζεστό- κρύο. Το περπατάς στην οροφή, στο σοβατεπί, οπού σε βολεύει και συνδέεις το κάθε σώμα.
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στο μέλλον.
Το δισωλήνιο συγχωρεί λάθη, το μονοσωλήνιο όχι.
Δεν έχω να γράψω κάτι άλλο.
Σε τέσσερα διαμερίσματα , όπου από κοινό παμπάλαιό δίκτυό, πέρασα σε ανεξάρτητο καλοριφέρ αεριού σε κάθε ένα ξεχωριστά, έβαλα δίκτυό πλαστικό στο δάπεδο, με το κάθε σώμα να πηγαίνει στο κολεκτέρ, έβαλα δίκτυο χάλκινο σε οροφή και σοβατεπί, με το κάθε σώμα να έχει τη δική του τροφοδότηση.
Πέντε+ πέντε+ τρία+ εννέα= είκοσι δυο σώματα και κανένα πρόβλημα.
Τώρα εάν έχεις καταλήξει ότι μόνο το μονοσωλήνιο σύστημα σε καλύπτει, εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι.
Εύχομαι καλή επιτυχία στο εγχείρημα.

sopjohn
22-06-23, 00:15
Τάσο ευχαριστώ για την απάντηση.
Όσο το σκέφτομαι έχεις δίκιο, θα μπουν λίγα μέτρα παραπάνω σωλήνες στο μπαλκόνι
αλλά μέσα στο σπίτι ο αριθμός των σωλήνων ουσιαστικά θα είναι ο ίδιος, είναι αυτοί οι σωλήνες που θα πηγαίνουν στο μπάνιο και στο καθιστικό.
Τα καλοριφέρ της κρεβατοκάμαρας και του σαλονιού ουσιαστικά οι σωλήνες τους θα βγαίνουν στο μπαλκόνι.
:001_smile: Τσάμπα μελέτη τόσο καιρό που προσπαθούσα να καταλάβω του διακόπτες μονοσωλήνιου.
Ευχαριστώ για τις ευχές σου για επιτυχία αλλά ακόμη δεν ξεκινώ αν δεν έχω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα μου.
Ακόμη να καταλάβεις δεν έχω κάνει αποκοπή από την κεντρική θέρμανση.

Λοιπόν αλλαγή σχεδίου και πάμε για δισωλήνιο, η διατομή Φ18χ1 είναι εντάξει?

Έχω δει κάτι συλλέκτες της Rehau με παροχόμετρο για ενδοδαπέδια.
Ακριβοί αλλά χαίρεσαι να τους βλέπεις, πετάμενα λεφτά θα πει κάποιος.
Το ερώτημα μου είναι κάνουν για θέρμανση με επίτοιχο ή είναι μόνο για χαμηλές θερμοκρασίες;

ΗΝ1984
22-06-23, 01:01
Το κεντρικό φ18Χ1 και η διανομή φ15Χ1, όχι 0,8.

sopjohn
22-06-23, 10:50
H εγκατάσταση είναι μικρή και δεν τίθεται θέμα κόστους.
Αν μπουν σωλήνες φ16Χ1 είναι εντάξει ή δεν χρειάζεται;

ΗΝ1984
22-06-23, 14:39
Φ15 ευθύγραμμη για την κάθοδο στο σώμα από το κεντρικό δίκτυο, το οποίο θα είναι Φ18.
Φ15= μεγαλύτερη ποικιλία εξαρτημάτων.

sopjohn
23-06-23, 00:24
Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες.
Εγώ είχα κάτι άλλο στο μυαλό και μου φάνηκε πολύ μικρή η διάμετρος φ15.
Στο σπίτι θα μπουν 4 σώματα και σκέφτηκα από κολεκτέρ 4 θεσεων
το κάθε σώμα να έχει την δική του παροχή και επιστροφή.
Σε αυτήν την περίπτωσή βάζουμε παντού φ18;
Θα ήθελα την γνώμη σου, συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.
49555

ΗΝ1984
23-06-23, 11:18
Εάν βάλεις χαλκό το κολεκτέρ δεν χρειάζεται. Το κολεκτέρ είναι για πλαστική, πολυστρωματικη. Δεν υπάρχει κανένας λόγος το κάθε σώμα να πηγαίνει στο λέβητα. Κάθε σώμα θα έχει τους δικούς του διακόπτες πάνω του.
Θα βάλεις χαλκό, θα περπατήσεις ένα δίκτυο προσαγωγής- απαγωγής στην οροφή, στο σοβατεπί και εκεί που θα μπει το σώμα , με ταφ θα πάρεις νερό.
Εάν χρειάζεται να υπάρχουν δυο δίκτυα, με ταφ πάνω- κάτω από το λέβητα θα τα χωρίσεις.
Δεν φτιάχνεις παλιομοδίτικο δίκτυο. Φτιάχνεις ότι καλύτερο σε απόδοση και λειτουργικότητα.


https://i.postimg.cc/2qyBqsWY/1.jpg (https://postimg.cc/2qyBqsWY) https://i.postimg.cc/MvJRs3C0/1.jpg (https://postimg.cc/MvJRs3C0) https://i.postimg.cc/bZ3twysL/1.jpg (https://postimg.cc/bZ3twysL)

https://i.postimg.cc/w16NzyT7/1.jpg (https://postimg.cc/w16NzyT7) https://i.postimg.cc/Vd9t2Bwx/1.jpg (https://postimg.cc/Vd9t2Bwx) https://i.postimg.cc/3WvmFQcJ/1.jpg (https://postimg.cc/3WvmFQcJ)

sopjohn
23-06-23, 14:22
O λόγος που σκεφτόμουν για κολεκτέρ είναι ότι έτσι
νόμιζα ότι επιτυγχάνεις τέλεια διανομή του νερού.
πχ. αν έχεις κάποιο δωμάτιο που δεν ζεσταίνεται ικανοποιητικά
κόβεις λίγο από την παροχή σε άλλα δωμάτια και διορθώνεις το πρόβλημα.
Θα πει κάποιος ότι αυτό επιτυγχάνεται παίζοντας και με τους διακόπτες των σωμάτων.
Τώρα βέβαια σε ένα τόσο μικρο σύστημα σαν το δικό μου να μην υπάρχει ανάγκη διορθώσεων.

vasilimertzani
11-07-23, 08:13
Μειώνοντας την παροχή απο την βανα καθε σώματος δεν μειώνεις την ροη του νερου στις σωληνες αλλα την ροη μεσα απο το σώμα. Δεν μου ερχεται στο μυαλο πως μπορεις να επιτυχείς ιδια ροη στο πρωτο και στο τελευταιο σώμα

sopjohn
02-08-23, 13:05
Μειώνοντας την παροχή απο την βανα καθε σώματος δεν μειώνεις την ροη του νερου στις σωληνες αλλα την ροη μεσα απο το σώμα. Δεν μου ερχεται στο μυαλο πως μπορεις να επιτυχείς ιδια ροη στο πρωτο και στο τελευταιο σώμα
Αν μειώσεις την παροχή σε ένα σώμα (δισωληνιο) με τον διακόπτη αυτό δεν σημαίνει ότι τα υπόλοιπα σώματα παίρνουν περισσότερο νερό?
Μιλάμε για ένα μικρο σύστημα με 4 καλοριφέρ συνολικά.

sopjohn
02-08-23, 13:22
Ενημέρωση
Το πρώτο βήμα της αποκοπής από την κεντρική θέρμανση δείχνει να είναι επιτυχές.
Έχουν περάσει 3 εβδομάδες και δεν βλέπω πουθενά διαρροή :-).
Τώρα τοποθετώ τα νέα σώματα.
Τώρα είναι στραβός ο γιαλός ή εγώ στραβά αρμενίζω;
Τοποθετώ τις βάσεις της πετσετοκρεμάστρας και βλέπω το εξής:
Το κεφάλι της ουπα στον τοίχο προεξέχει 1 χιλιοστό ,όταν βάλω την βάση αυτό δημιουργεί ένα κενό ενός χιλιοστού.
Προσωπικά αυτό δεν μου αρέσει καθόλου και σκέφτομαι στο κενό να βάλω κάποια ροδέλα που έκοψα από φύλλο σιλικόνης.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω όμως είναι γιατί η εσωτερική διάμετρος της θηλυκής βάσης είναι 1 χιλιοστο
μεγαλύτερη από την εξωτερική διάμετρο της αρσενικής βάσης.
49578
49579
49580
49581

mikemtb73
02-08-23, 16:06
αν εχεις πλακακι τοτε εβαλες λαθος ουπατ....
αν εχεις τοιχο, βρες ενα σφυρί

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sopjohn
02-08-23, 23:24
αν εχεις πλακακι τοτε εβαλες λαθος ουπατ....
αν εχεις τοιχο, βρες ενα σφυρί

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ούπες ήταν μέσα στην συσκευσια της πετσετοκρεμάστρας που εξ ορισμού υποθέτω
μπαίνουν σε μπάνια με πλακάκια.
Τι εννοείς "αν εχεις τοιχο, βρες ενα σφυρί";

mikemtb73
02-08-23, 23:42
με το σφυρι μπαινει το ουπα πιο μεσα και δε προεξεχει

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΗΝ1984
03-08-23, 00:03
Και στο πλακάκι το ουπα μέσα από το πλακάκι, γιατί η εκτόνωση στο βίδωμα, μπορεί να το ραγίσει

sopjohn
03-08-23, 00:16
Άρα να κόψω με μια φαλτσέτα το κεφάλι της ουπας γιατί αλλιώς δεν πάει πιο μέσα και να την σπρώξω λίγο πιο μέσα από το πλακάκι.

sopjohn
03-08-23, 10:48
Λοιπόν, έκοψα το κεφάλι της ούπας αλλά επειδή εχθές είχα βάλει σιλικόνη
στην τρύπα για λόγους στεγανοποίησης δεν την χτύπησα για να πάει πιο μέσα γιατί μάλλον
δεν θα πήγαινε και θα την χαλούσα.
49582
Το σημείο που αρχίζει να διογκώνεται με το βίδωμα από ότι είδα είναι πίσω από το πλακάκι
οπότε σκέφτηκα δεν υπάρχει κίνδυνος για το πλακάκι και έτσι αποδείχτηκε τελικά.
Η ιδέα να ακουμπάει το πλαστικό της βάσης στο πλακάκι δεν μου άρεσε καθόλου
και έτσι έβαλα τελικά μια ροδέλα που έκοψα από φύλλο σιλικόνης.
49584
Για τα μπόσικα που έχουν τα κομμάτια της βάσης μεταξύ τους θα το
γεμίσω με ένα ψιλό σκληρό φύλλο πλαστικού και αν στο δρόμο
δω ότι ο κατασκευαστής έχει κάποιο λόγο που το σχεδίασε έτσι θα το αφαιρέσω.
49586
:-)Προχωράμε αργά αλλά σταθερά.
49588

sopjohn
09-08-23, 16:52
Έχω τελειώσει την εγκατάσταση των σωμάτων και λέω να ξεκινήσω με τους σωλήνες.
Οι οριζόντιοι θα πρέπει να έχουν από ότι κατάλαβα μια κλίση 1% για να μαζεύεται ο αερας
στο ψηλότερο σημείο και από εκεί να φεύγει από το αυτόματα εξαεριστικό.
Σε μια απόσταση 3.5 μέτρων το υπολογίζω ότι η μια άκρη πρέπει να είναι
6 πόντους ψηλότερα από την άλλη.
Είναι έτσι ή κάνω λάθος υπολογισμούς;

ΗΝ1984
09-08-23, 21:43
Έχω τελειώσει την εγκατάσταση των σωμάτων και λέω να ξεκινήσω με τους σωλήνες.
Οι οριζόντιοι θα πρέπει να έχουν από ότι κατάλαβα μια κλίση 1% για να μαζεύεται ο αερας
στο ψηλότερο σημείο και από εκεί να φεύγει από το αυτόματα εξαεριστικό.
Σε μια απόσταση 3.5 μέτρων το υπολογίζω ότι η μια άκρη πρέπει να είναι
6 πόντους ψηλότερα από την άλλη.
Είναι έτσι ή κάνω λάθος υπολογισμούς;

Μέτρο και πόντος.
350cm X 1%=3.5cm

sopjohn
09-08-23, 21:46
Ευχαριστώ !

sopjohn
13-08-23, 17:34
Όταν τελειώσω με το καλό θα ήθελα να πρεσάρω αέρα στο σύστημα για να ελέγξω για διαρροές.
Είδα μια ενδιαφέρουσα κατασκευή εδώ https://www.youtube.com/watch?v=fkqmOYW0Qa4
αλλά εκτός από την βαλβίδα δεν μπορώ να καταλάβω τα υπόλοιπα εξάρτημα που χρειάζονται για την κατασκευή.

sopjohn
20-08-23, 11:31
Αγόρασα αυτό το ρακόρ https://www.skroutz.gr/mp/67467303/Rakor-Michanikis-Sysfixis-Polyaithyleniou-F15-x-2-5-x-F15.html
και αφού έκοψα το ένα ρουξουνι η βαλβίδα έκατσε μια χαρά.
49604

sopjohn
21-01-24, 18:01
Ο λέβητας τοποθετήθηκε και το σύστημα μπήκε σε λειτουργία εδώ και μια εβδομάδα.
Τα θερμαντικά σώματα ζεσταίνονται άμεσα και δεν υπάρχει καμία πτώση πίεσης άρα υποθέτω ότι όλα έγιναν σωστά.
Έχω βάλει δυο αυτόματα εξαεριστικά στο ψηλότερο σημείο και ένα στην πετσετοκρεμάστρα μπάνιου
που είναι ένα από τα τελευταία σώματα του συστήματος.
Στην έξοδο του λέβητα τοποθετήθηκε απαρεωτής, στην επιστροφή μαγνητικό φίλτρο, και για τα συμπυκνώματα ουδετεροποιητής.

Δυστυχώς για ακόμη φορά διαπίστωσα ότι αν δεν ξέρεις 5 πράματα ή δεν είσαι παρών
κατά την εκτέλεση εργασιών μπορεί οι δουλειές που θα γίνουν να είναι ότι να 'ναι.

Το μαγαζί από το οποίο αγόρασα τον λέβητα συμφωνήσαμε όταν τον τοποθετήσουν
να βάλουν χαλκοσωλήνες και να τους συνδέσουν με το με τις αναμονές που είχα αφήσει εγώ.
Ο τεχνικός που ήρθε να κάνει την δουλειά τον άκουσα που ετοιμαζόταν να βάλει πολυστρωματικούς.
Όταν τον ρώτησα γιατί βρε μάστορα πολυστρωματικούς μου λέει: ε πως θα γίνουν οι καμπύλες που χρειάζονται για να συνδεθεί με τις αναμονές...
Εννοείται οτι μπήκαν χαλκοσωλήνες της διατομής που λέει ο κατασκευαστής του λέβητα.
Η καμινάδα του λέβητα τοποθετήθηκε με κλίση 13% και στην παροχή του νερού δεν τοποθετήθηκε κάποιο φίλτρο.
Για αισθητικούς καθώς και για λόγους εγγύησης ζήτησα να διορθωθεί η κλίση και να μπει ένα
στοιχειώδες φίλτρο στην παροχή του νερού όπως και έγινε.

Ευχαριστώ τα μέλη vasilllis ΗΝ1984 και mikemtb73 που με την βοήθεια τους ολοκληρώθηκε το έργο.