PDA

Επιστροφή στο Forum : Καηκαν όλες οι συσκευές που ήταν στο ρεύμα.



xaris-c
28-04-23, 21:59
Σήμερα ήρθε ο ηλεκτρολόγος και επανασύνδεσε το ρολόι της ΔΕΗ κι ανοίγοντας το κεντρικό έπεφταν οι ασφάλειες είδα ότι κάτι μύρισε κοντά στο πλυντήριο και το έβγαλα από την πρίζα. Μετά παρατηρώ ότι δεν δουλεύουν πολλές συσκευές. φώναξα ξανά τον ηλεκτρολόγο και είδε ότι μάλλον είχε κάνει κάτι λάθος και το διόρθωσε.μου είπε μάλιστα ότι ξέχασε να βάλει τον ουδέτερο κάπου.{έτσι είπε} Το θέμα είναι ότι όσες συσκευές ήταν σε standby δεν δουλεύουν, μία τηλεόραση ένα καταγραφικό ένα air-condition ένας φούρνος και το πλυντήριο, δεν δουλεύει τίποτα, πόσο ζημιά μπορεί να έγινε; δεν τα ελενξα όλα ακόμα.... Αύριο θα δω.... Τι μπέρδεμα μπορεί να έγινε και με το απέκρυψε, Ο πίνακας είναι τριφασικό. Υπάρχει περίπτωση με το που άνοιξαν οι ασφάλειες να ήρθε πολύ ρεύμα παραπάνω από τα 220v Και έτσι κάηκαν όλες οι συσκευές που ήταν στο ρεύμα; Τη ζημία στα τροφοδοτικα των συσκευών να την ψάξω;

klik
28-04-23, 22:29
Ηταν φτηνός ο ηλεκτρολόγος και έκανες οικονομία; Απλά έστειλε εως 400V στις συσκευές των 230V. Απόδειξη πήρες ότι δούλεψε εκει για να διεκδικήσεις αποζημίωση;

Περαστικα!
Σε ένα αλλο σπίτι που έκανε ο ιδιοκτήτης τέτοια χαζομάρα, έφερε πλακέτα πλυντηριου ρουχων,πιατων,ψυγειου,καταψυκτη,γκαραζοπορτας,τηλε ορασεις, ρουτερ, εκτυπωτες, υπολογιστές κλπ.

xaris-c
29-04-23, 07:18
Διορθώνετε ή παμε για αγορά νέων συσκευών;

xaris-c
29-04-23, 07:21
Και πως το κατάφερε αυτό... Κούμπωσε μια από της φασης στην επιστροφή;

klik
29-04-23, 08:40
Δεν εβαλε ουδετερο. Εγινε διαιρεση τασεων μεσω του τριφασικου "αστερα", χωρις ομως το σημειο αναφορας του ουδετερου. Οποτε οι συσκευες με μεγαλύτερη καταναλωση πηραν μικροτερη ταση και οι αλλες μεγαλυτερη. Καθως μια μια οι συσκευες βγαιναν απο την εξισωση καθως καιγονταν, αλλαζε η ισορροπία και καιγοντουσαν αλλες συσκευες.

Καποιες επισκευαζονται, κυριως αυτες με παλμοτροφοδοτικα. Αυτες που ειχαν μετασχηματιστη χωρις regulator, εχουν περασει αυξημενη ταση στα μετέπειτα ηλεκτρονικα εξαρτηματα και δυσκολευει η κατασυαση

xaris-c
29-04-23, 11:24
Ευχαριστώ πολύ για όλες της απάντησης.... Ακριβά είναι ο φούρνος και air-condition..πλυντήριο Candy, .ΤV. Τv HITACHI 32 in, φούρνος Bosch και midea air-condition. Τα άλλα ποιο μικρής αξία....

manolo
29-04-23, 12:22
Φίλε μου καλημέρα. Συγγνώμη αλλά αφού και ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος αναγνώρισε το λάθος του ίσως πρέπει να διεκδικήσεις κάποια αποζημίωση. Σου προκάλεσε αρκετά μεγάλη ζημιά και σε κόστος αλλά και σε 'τρέξιμο'. Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: Ήταν αδειούχος ηλεκτρολόγος με άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος ή χωρίς πιστοποιητικά και πτυχίο;

SRF
29-04-23, 12:39
Και πως το κατάφερε αυτό... Κούμπωσε μια από της φασης στην επιστροφή;

Χμμμ... μοιάζει να γνωρίζεις παραπάνω από όσα θες να φαίνεται!

ΗΝ1984
29-04-23, 13:00
Σήμερα ήρθε ο ηλεκτρολόγος και επανασύνδεσε το ρολόι της ΔΕΗ κι ανοίγοντας το κεντρικό έπεφταν οι ασφάλειες είδα ότι κάτι μύρισε κοντά στο πλυντήριο και το έβγαλα από την πρίζα. Μετά παρατηρώ ότι δεν δουλεύουν πολλές συσκευές. φώναξα ξανά τον ηλεκτρολόγο και είδε ότι μάλλον είχε κάνει κάτι λάθος και το διόρθωσε.μου είπε μάλιστα ότι ξέχασε να βάλει τον ουδέτερο κάπου.{έτσι είπε} Το θέμα είναι ότι όσες συσκευές ήταν σε standby δεν δουλεύουν, μία τηλεόραση ένα καταγραφικό ένα air-condition ένας φούρνος και το πλυντήριο, δεν δουλεύει τίποτα, πόσο ζημιά μπορεί να έγινε; δεν τα ελενξα όλα ακόμα.... Αύριο θα δω.... Τι μπέρδεμα μπορεί να έγινε και με το απέκρυψε, Ο πίνακας είναι τριφασικό. Υπάρχει περίπτωση με το που άνοιξαν οι ασφάλειες να ήρθε πολύ ρεύμα παραπάνω από τα 220v Και έτσι κάηκαν όλες οι συσκευές που ήταν στο ρεύμα; Τη ζημία στα τροφοδοτικα των συσκευών να την ψάξω;

Ο ηλεκτρολόγος είναι από συνεργείο (ιδιωτικό) της ΔΕΔΔΗΕ;

xaris-c
29-04-23, 22:14
Για να σε ξεμπερδέψω όντως από την βιασύνη μου εκανά λάθη διατύπωσης...
Ο ηλεκτρολόγος ναι είναι πτυχιούχος... Μάλιστα έκανε και τα ηλεκλτρολογικα του κτηριου.οσο για την ΔΕΗ το διακόπτω το ρεύμα τον χειμώνα και το ξανά συνδέω τέτοια εποχή. Αν υπονοεις ότι εγώ τα κατάφερα έτσι. Όχι. Δεν ψάχνω ευθύνη... Ότι έγινε έγινε... Ότι καηκε καηκε... Εξαλουν ο άνθρωπος είπε θα στα πληρώσω ότι χάλασε... Αλλά δεν είναι έτσι.... Και αυτός ένα μεροκάματο ήρθε να βγάλει και από την πολύ βιασύνη του δεν ελενξε τα πάντα... Οπότε και έγινε το κακό... Αρκετές συσκευές όπως η τηλεόραση διόρθωθηκε μια και είχαμε άλλη ίδια με άλλο πρόβλημα και άλλαξα το τροφοδοτικό και δουλεύει. Τα σονοφφ που έχω,καηκαν αλλά έσκασε ένας πυκνωτής. Θα αντικατασταθεί. Το αιρ οντισιόν θα ερθη μάστορας ίσως το διωρθωσει. Έχω ελπίδες. Το πλυντήριο και σε αυτό... Μάλλον θα κοστίσει λίγο παραπάνω... Τα υπόλοιπα διορθώθηκαν..προσπαθώ να λύνω προβλήματα όχι να μοιράσω ευθύνες...γιαυτό το ενδιαφέρον μου ήταν αν επισκευάζονται οι συσκευές
Αυτός που σύνδεσε το ρεύμα της ΔΕΗ είναι οκ.... Πριν ο ηλεκτρολόγος έκανε κάποιες αλλαγές {εδώ έγινε το λάθος} και μετά ήρθε η ΔΕΗ έδωσε ρεύμα.. Και ξανά μετά ο δικός μου ηλεκτρολόγος, να διωρθωσει την βλακεια του.

FILMAN
02-05-23, 10:35
Τέτοιους πελάτες θέλουν... Άμα ξέρουν πως και το οικοδομικό τετράγωνο να πάρει φωτιά αποκλειστικά λόγω δικιάς τους βλακείας, όχι μόνο δεν θα βάλουν ένα ευρώ από την τσέπη τους, αλλά θα βγάλουν και μεροκάματο από πάνω (!!!!!!!!), γιατί να μην το ξανακάνουν; Και ναι, δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι επρόκειτο για αδειούχο ηλεκτρολόγο! Βάλ' τον να πληρώσει αυτός για ΟΛΕΣ τις επισκευές, να δεις πως δεν θα του "ξανατύχει" ποτέ να κάνει τέτοιο λάθος...

JOUN
02-05-23, 21:29
Πρεπει να στα πληρωσει απο την τσεπη του..
Επειδη αυτος βιαζοταν και εκανε μαλακια να σου βγει εσενα 1-2 χιλιαρικα;ΟΧΙ
Τα λαθη (πρεπει να )πληρωνονται..Το λεω αυτο σαν ηλεκτρολογος που μου εκανε ο βοηθος παρομοια βλακεια(μπερδεψε σε τριφασικη καφετερια το γκρι με το μπλε καλωδιο οποτε πηρε η πλακετα 400V )
Tην εφτιαξα, παραδεχτηκα το λαθος και τερμα..