PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορροφητήρας SIEMENS



messinios
13-01-23, 15:46
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σε όλους . Σε απορροφητήρα SIEMENS LC958BA90 συγγενικού προσώπου,
δούλευε για πολύ λίγο το μοτέρ και σταμάταγε και κάπου κάπου ξανα έπαιρνε.

Βγάζοντας λοιπόν την κάρτα με μια ματιά βλέπω πυκνωτή 10μF/400V φουσκωμένο και σκασμένο το 8pin Viper12a.
Έγινε αλλαγή καθώς και της smd ressistor ανάμεσα στην γέφυρα και στο viper , αλλά και της πράσινης αντίστασης 33R( 33Ω) διότι έδειχναν άπειρο.
Βάζοντας την κάρτα στην θέση της έχω τα εξής:
α. Με το που σηκώνω ασφάλεια το μοτερ παίρνει απο μόνο του εμπρός χωρίς να πατήσω το on/off.
β. Δεν αλλάζει σκάλες το μοτέρ αλλά παραμένει εκεί που ανάβει
γ. Φωτίζεται το μπροστινό πάνελ ρυθμίσεων χωρίς όμως να επηρεάζει κάτι
δ. Δεν έχω φωτισμό στις τρείς λάμπες αν και στην πλακέτα έχω τάση.
Καμία ιδέα;;;;
Ευχαριστώ.
49393 49394 49395

manolo
14-01-23, 12:43
Οι τιμές είναι σίγουρα οι σωστές που επέλεξες;; Έλεγξε τον διακόπτη ON/OFF μήπως έχει 'κολλήσει' στο ΟΝ, επίσης έλεγξε τις λάμπες και ακόμα παίζει να έχει αρπάξει και κάποιο άλλο εξάρτημα που ίσως δε φαίνεται οπτικά χαλασμένο. Αν η έξοδος προς τις λάμπες έχει τη σωστή τάση θα έπρεπε να ανάβουν εκτός αν υπάρχει και καλωδιακό ή κάηκαν.

messinios
15-01-23, 14:30
Το 8pino είναι το ίδιο, ο πυκνωτής το ίδιο. Η αντίσταση 33R είναι 33Ω και δεν νομίζω να κάνω λάθος. Όπως φαίνεται και στη φοτο η smd resistor που άλλαξα εγώ είναι 150Ω διέκρινα σαν χρώματα : κόκκινο, καφέ, μαυρο ,μαύρο, πράσινο και καφέ.
49399 49400

manolo
15-01-23, 22:01
Τότε φίλε μου ψάξε μήπως έχεις κι άλλη βλάβη, ίσως σε κάποιο controller που ελέγχει το μοτέρ ή/και φωτισμό και δεν έχει εντοπιστεί..Θέλει λίγο ψάξιμο ακόμα.

Di*Ca_Electronic
17-01-23, 05:00
Φίλε Μεσσήνιε,
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ μ΄ ΥΓΕΙΑ.

Στη PCB που παρουσιάζεις κάνε έλεγχο όλων των εξαρτ/των (διόδων, opto-couplers, smd TRN΄s - αντιστάσεων, κεραμικών πυκνωτών).
Έλεγξε τους χαλκοδιαδρόμους πλησίον του smd IC : VIPER12A που άλλαξες μήπως είναι καρβουνιασμένοι και παρουσιάζουν διακοπή ή
βραχυκύκλωμα άνθρακα.
Έλεγξε ωμομετρικά αλλά και με τροφοδοσία τα 5 relays.
Να γνωρίζεις ότι σύμφωνα με το User Manual ( https://www.manua.ls/siemens/lc958ba90/manual?p=25 ) το μοτέρ λειτουργίας του
απορροφητήρα έχει ως «κανονική λειτουργία» τη θέση 2, κι ελέγχεται από το στρογγυλό κουμπί του επιλογέα.
Αν δεν έχεις μεταβολές στην οθόνη (Display) όσον αφορά τη «Ρύθμιση γλώσσας - ώρας - ταχύτητας περιστροφής του μοτέρ» κι
εφόσον ο επεξεργαστής τροφοδοτείται κανονικά με τάση, πιθανόν να ΄χει χάσει τον προγρ/σμό του ή και να παρουσιάζει κάποιο
λειτουργικό πρόβλημα, πράγμα που απεύχομαι, καθόσον αυτό καθιστά ανεπισκεύαστη τη πλακέτα.
Όσον αφορά τη τιμή της smd αντίστασης εφόσον το 3ο χρώμα είναι μαύρο, απ΄ όποια πλευρά και να διαβάζεις τα χρώματα αυτό
σημαίνει 10 στη μηδενική δύναμη, δηλ. μονάδα (1) κι όχι μηδέν (0) οπότε αυτή πρέπει να ΄ναι 15Ω κι όχι 150Ω.

Εύχομαι να βρεθεί η βλάβη και να μην ψάχνεις γι΄ αντικατ/ση της PCB.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

messinios
18-01-23, 08:13
Ευχαριστώ πολύ κ. Δημήτρη Καρακούση για τις οδηγίες και διευκρινήσεις.
Θα τα κοιτάξω σύντομα και αν έχω νέα θα ενημερώσω.
Υ,. Σ Σε resistor calculator που βάζω τα χρώματα γιατί μου την βγάζει 150Ω ή 210Ω;
Φυσικά δεν σας αμφισβητώ αλλά αν έχω βάλει 150 αντί για 15Ω θα μπορούσε να είναι μια αιτία.

chipakos-original
18-01-23, 11:49
Ευχαριστώ πολύ κ. Δημήτρη Καρακούση για τις οδηγίες και διευκρινήσεις.
Θα τα κοιτάξω σύντομα και αν έχω νέα θα ενημερώσω.
Υ,. Σ Σε resistor calculator που βάζω τα χρώματα γιατί μου την βγάζει 150Ω ή 210Ω;
Φυσικά δεν σας αμφισβητώ αλλά αν έχω βάλει 150 αντί για 15Ω θα μπορούσε να είναι μια αιτία.
Στο Drain δηλαδή 5.6.7.8. πόδι πηγαίνει αντίσταση από 10Ωμ έως και 15Ωμ σε σύγκριση πάντα με άλλα κυκλώματα που χρησιμοποιούν το Viper12.Εσύ βέβαια γνωρίζεις περισσότερα αφού έχεις τα εξαρτήματα στα χέρια σου.

Di*Ca_Electronic
18-01-23, 17:50
Σκέψου αυτό που γράφει ο συνονόματός μου στο παραπάνω post.
Το VIPER12A εκτός από πύλες - κρύσταλλο - συγκριτές / μειωτές και ρυθμιστές τάσης περιέχει FET TRN (Drain, Source, Gain)
[ 1η σελ. από Datasheets που κατεβαίνουν από την ιστοσελίδα :
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/25601/STMICROELECTRONICS/ VIPER12A.html (https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/25601/STMICROELECTRONICS/%20VIPER12A.html) ] το δε Drain αποτελεί τα
4 ποδαράκια του ολοκληρωμένου κι εφόσον αυτό πολώνεται με 15Ω αντίσταση τέτοια ίσως θα πρέπει να δοκιμάσεις.
Τώρα το Resistor calculator για 5 μπάρες ( https://www.allaboutcircuits.com/tools/resistor-color-code-calculator/ )
μετρά 150Ω την αντίσταση που έφερε η πλακέτα που δουλεύεις, αλλά εσύ δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις με smd ή κανονική
αντίσταση των 15Ω αντί των 150Ω που έβαλες και να παρατηρήσεις την ανταπόκριση του κυκλ/τος.

Θα ΄θελα να δεις αν ανταποκρίνεται το Display σ΄ οιονδήποτε μεταβολή από το μεταβλητό δ/πτη (στρογγυλό κουμπί).
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

messinios
18-01-23, 19:35
chipakos-original, Di*Ca_Electronic
Σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις σας.
Μετρώντας στο Drain φυσικά και δεν μέτρησα 10-15Ω. Άρα αύριο θα αλλάξω την αντίσταση.
κ. Δημήτρη στο τελευταίο ερώτημα.
Το Display με την 150Ω ανταποκρίνεται αλλά δεν εφαρμόζονται οι επιλογές,για πχ παίρνει το ρολόι αντίστροφης μέτρησης και όταν φτάσει μηδέν δεν κλείνει τον απορροφητήρα κα.
Τα νεώτερα αύριο.

messinios
22-01-23, 18:01
Επανέρχομαι:
Και με 150Ω και με 15Ω έχω ακριβώς ιδια συμπεριφορά.
Πατάω on/off και εχω ενδείξεις στο display, οπως έχω αναφέρει δουλευει το μοτερ στην 2η σκάλα και χωρίς το on/off (απευθείας).
Μπορώ και κάνω τα πάντα απο τα ρυθμιζόμενα κομβία αλλά χωρίς να επηρεάζω το αποτέλεσμα.
Άμα πατήσω να αλλάξω σκάλα / ταχύτητα στο μοτέρ ακούω που οπλίζουν τα relay χωρίς όμως να αλλάζει και ταχύτητα .
Φυσικά εξακολουθώ να μην έχω τάση για τις λάμπες. Μέτρησα στην φύσα και δεν έχω 12v.
Μήπως παίζει κανέναν ρόλο το Microcontroller (https://octopart.com/electronic-parts/integrated-circuits-ics/embedded-processors-and-controllers/microcontrollers) Pic28F2520-I/So?
Με βλέπω να του βάζω στην τελική έναν διακόπτη εξωτερικό ώστε να κόβει το μοτερ και ένα 12βολτο για τα φώτα.....αχαχαχα.
49405 49406 49407 ευχαριστώ πάντα για τον χρόνο σας.

JOUN
22-01-23, 21:33
Μην ασχολεισαι με την τιμη της αντιστασης αυτης..
Παιζει τον ρολο ασφαλειας δλδ καιγεται οταν υπαρξει προβλημα οπως στην περιπτωση σου.
Κατα πασα πιθανοτητα εχει καει το traiac που τροφοδοτει το μοτερ.Ακολουθησε τα καλωδια απο το μοτερ και λογικα θα το βρεις επανω σε ψυκτρα.
Αν μετρησεις με το πολυμετρο θα δεις οτι το πρωτο με το δευτερο ποδαρακι δειχνουν πολυ μικρη ή μηδενικη αντισταση.
Αλλαξε το και πες μας τι εγινε.

messinios
23-01-23, 19:17
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά.

Di*Ca_Electronic
25-01-23, 06:39
Δεν νομίζω ν΄ υπάρχει κάποιο TRIAC που οδηγεί το μοτέρ του συγκεκριμένου απορ/ρα και να ΄ναι βραχυκυκλωμένο
γιατί αν συνέβαινε αυτό τότε το μοτέρ δεν θα λειτουργούσε καθόλου ενώ όπως αναφέρεται αυτό λειτουργεί στη θέση 2
αλλά δεν αλλάζει mode.
Το πλέον σίγουρο ειναι να ΄χει «κτυπηθεί» ο μικροελεγκτής PIC18F2520-I/SO κι ο οποίος παρουσιάζει πρόβλημα στη
συγκράτηση δεδομένων στη Flash memory του, που ΄χει χωρ/τα 32KBytes και δυνατότητα εγγραφής 16384 οδηγιών.
Σ΄αυτή τη περίπτωση ή διαβάζεις τ΄ όποιο περιεχόμενο προγρ/τος φέρει ο μικροελεγκτής με programmer και τ΄ εγγράφεις
σε καινούργιο που αγοράζεις από το Διαδίκτυο ή επικοινωνείς με το site : http://support.microchip.com (http://support.microchip.com/) να σου στείλει το
συγκεκριμένο αρχείο αλλά πρέπει να διευκρινιστεί ότι ο PIC18F2520-I/SO λειτουργεί στο κύκλωμα απορ/ρα SIEMENS LC958BA90,
γι΄ έλεγχο του μοτέρ του.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

messinios
25-01-23, 09:09
Το πλέον σίγουρο ειναι να ΄χει «κτυπηθεί» ο μικροελεγκτής PIC18F2520-I/SO
Ευχαριστώ πολύ κ. Δημήτρη.
Μέσα μου κάτι τέτοιο φοβόμουν και εγώ μετά τις αλλαγές στα καμένα υλικά και τώρα το ακούω και από εσάς.
Το θέμα είναι ότι τον καιρό αυτόν δεν μπορώ να κάνω επαναπρογραμματισμό διότι έχω ξεμείνει από programmer, ίσως στο μέλλον.
ΙΔΕΑ:
Αν κόψω την φάση και τοποθετήσω εξωτερικό διακόπτη για να τον ανοιγοκλεινει από εκεί χωρίς να πηγαίνει στον πίνακα θα έχω πρόβλημα;;;
Αν έβρισκα και από κάπου 12V να τα έριχνα στα φώτα μπορεί και να το άφηνα έτσι.
Τι λέτε;;

spiros full
25-01-23, 15:54
ελεος ενα αποροφητηρα και τον εχουν κανει σε λιγο υπολογιστη με windows εχουν ξεφυγει μετα μας κοπανανε συνεχεια το περιβαλον και το κλιμα.με απλο κυκλωμα και ανθεκτικους διακοπτες γινοταν μια χαρα και θα ζουσε πολλα πολλα χρονια.ναι νομιζω πρεπει να μπορεις να παρακαμψεις την πλακετα.

chipakos-original
25-01-23, 16:53
ελεος ενα αποροφητηρα και τον εχουν κανει σε λιγο υπολογιστη με windows εχουν ξεφυγει μετα μας κοπανανε συνεχεια το περιβαλον και το κλιμα.με απλο κυκλωμα και ανθεκτικους διακοπτες γινοταν μια χαρα και θα ζουσε πολλα πολλα χρονια.ναι νομιζω πρεπει να μπορεις να παρακαμψεις την πλακετα.
Το φτιάξανε έτσι για να σου υπενθυμίζει κάθε 6 μήνες να αλλάξεις φίλτρο για να κλείνει μετά από προγραμματισμένο χρόνο και διάφορα άλλα καλούδια. Να αλλάζει ταχύτητα το μοτέρ από μόνο του,κι ο δικός μου Miele τέτοια καλούδια του έχουν βάλει.

nyannaco
25-01-23, 17:17
κι ο δικός μου Miele τέτοια καλούδια του έχουν βάλει.Τον δεξιό ή τον αριστερό νεφρό έδωσες; :)

chipakos-original
26-01-23, 08:10
Τον δεξιό ή τον αριστερό νεφρό έδωσες; :)
Εχουν περάσει 13 χρόνια αλλά αν θυμάμαι καλά γιατί είχα αγοράσει όλες τις συσκευές του σπιτιού τότε έκανε κοντά στο χιλιάρικο. Πάντως και στο εξοχικό τώρα που αγόρασα ΤΕΚΑ στο 500ρικο πήγε.

nyannaco
26-01-23, 09:55
Εχουν περάσει 13 χρόνια αλλά αν θυμάμαι καλά γιατί είχα αγοράσει όλες τις συσκευές του σπιτιού τότε έκανε κοντά στο χιλιάρικο. Πάντως και στο εξοχικό τώρα που αγόρασα ΤΕΚΑ στο 500ρικο πήγε.!!!
Στο μεταξύ, ίσως οι καλύτεροι απορροφητήρες σε απόδοση και μακράν με το υψηλότερο value for money είναι οι παλαιού τύπου (π.χ. ο κλασσικός του Φουρλή), αλλά άντε να το πεις στο αφεντικό...

chipakos-original
26-01-23, 10:58
!!!
Στο μεταξύ, ίσως οι καλύτεροι απορροφητήρες σε απόδοση και μακράν με το υψηλότερο value for money είναι οι παλαιού τύπου (π.χ. ο κλασσικός του Φουρλή), αλλά άντε να το πεις στο αφεντικό...
Βασικά τον απορροφητήρα τον αγοράζεις για τα λίτρα αέρα που απορροφάει, οπότε αν ένα φθηνό μοντέλο απορροφάει 350L αέρα φυσικά λόγω μάρκας το αγοράζεις φθηνότερα. Αλλά είπαμε πληρώνεις και το Design και λίγες ηλεκτρονικές ευκολίες. Πάντως πριν 4 χρόνια αντικατέστησα το μοτέρ του με 105 ευρώ καινούριο αλλά όχι της εταιρίας διότι η εταιρία ζητούσε 350Ευρώ για το ίδιο ακριβώς.

Di*Ca_Electronic
27-01-23, 02:29
Ωραία όλα αυτά κύριοι αλλά ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε και το παληκάρι από τη Καλαμάτα.

Αν θελήσεις φίλε Μεσσήνιε να βάλεις δ/πτη για ν΄ ελέγχεις το μοτέρ καλό είναι ν΄ αφαιρέσεις οιονδήποτε
καπάκι και ν΄ αποκαλύψεις το ταμπελάκι του μοτέρ όπου αναφέρεται ο τύπος του, η τάση λειτουργίας του,
η ισχύς κατανάλωσης κι η απόδοσή του.
Μόνο εφόσον γνωρίζεις τάση λειτουργίας θα μπορέσεις να τοποθετήσεις (κι ανάλογα με πόσα καλώδια βγάζει
προς σύνδεση), ακόμα κι ένα δ/πτη τριών θέσεων /ταχυτήτων (Low - Mindle - High), λειτουργίας του μοτέρ.
Σε κάθε άλλη περίπτωση μπορεί να δημιουργήσεις μεγάλη ζημιά και να κάψεις εν τέλει το μοτέρ.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Di*Ca_Electronic
27-01-23, 02:39
Επιπλέον ο προγρ/σμός του PIC18F2520-I/SO γίνεται μ΄ ειδικό programmer της microchip κι όχι μ΄ οιονδήποτε
programmer το δε Firmware αν δεν είναι κατεστρ/νο στ΄ υπάρχον IC δεν γνωρίζω αν η microchip το παρέχει.
Τα Datasheets του PIC18F2520-I/SO κατεβαίνουν από την ιστοσελίδα : https://www.kynix.com/uploadfiles/pdf65976/PIC18F2520-I2fSO_668761.pdf .

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

messinios
27-01-23, 09:17
Ευχαριστώ για μια φορά ακόμα κ. Δημήτρη.
Έλεγα να το κάνω ακόμα πιο απλό διότι δεν είναι και δικός μου (κουνιάδος).
Όπως είναι με την κάρτα επάνω απλά να τοποθετήσω έναν on/off διακόπτη στην φάση και να τον ανοίγει - κλείνει από εκεί μιας και δουλεύει στην 2η ταχύτητα.
Τα φώτα είναι λίγο θέμα αλλά τι να κάνω.
Ευχαριστώ.

messinios
10-02-23, 19:47
Τελικά.
Αφαίρεσα τελείως την κάρτα, τοποθέτησα διακόπτη τριών θέσεων και έναν ηλεκτρονικό μετασχηματιστή για τα φώτα.
Όλα καλά έστω και έτσι.
Σας ευχαριστώ για μια φορά ακόμα για την βοήθειά σας.
Να είσαστε καλά.
Στο..... επανιδείν.