PDA

Επιστροφή στο Forum : [AEG] AEG φούρνος E81105-P



mirmiliotis1
10-11-22, 08:37
Καλημέρα.Εχω τον παραπάνω φούρνο ο οποίος με το που ζεσταίνεται σβήνει.Ο τεχνικός μου είπε ότι δεν έχει θερμικό και ότι φταίει η πλακέτα και δεν υπάρχει στο εμπόριο.Το περίεργο είναι ότι Όταν τον κουνάω μερικές φορές ξανανοιγει χωρίς να σβήνει.Οι επάνω εστίες δουλεύουν κανονικά.Γνωριζει κάνεις κάτι παραπάνω;Ξαναλέω δεν έχει θερμική αντίσταση.

chipakos-original
10-11-22, 09:51
Καλημέρα.Εχω τον παραπάνω φούρνο ο οποίος με το που ζεσταίνεται σβήνει.Ο τεχνικός μου είπε ότι δεν έχει θερμικό και ότι φταίει η πλακέτα και δεν υπάρχει στο εμπόριο.Το περίεργο είναι ότι Όταν τον κουνάω μερικές φορές ξανανοιγει χωρίς να σβήνει.Οι επάνω εστίες δουλεύουν κανονικά.Γνωριζει κάνεις κάτι παραπάνω;Ξαναλέω δεν έχει θερμική αντίσταση.
Είναι λίγο παράξενο ο φούρνος να μην έχει θερμικό. Δεν τον ξεβιδώνεις να δεις τι γίνεται μέσα.Να δεις και τα καλώδια σε τι κατάσταση είναι. Οσο για την πλακέτα ναι θα μπορούσε να φταίει αυτή, αλλά πρώτα να δεις οπτικά μήπως είναι κάτι άλλο.

mirmiliotis1
10-11-22, 10:24
Ναι είναι 22-24 χρονών και δεν έχει.Τον άνοιξε και όλα τα καλώδια είναι ένταξη.Αρα μάλλον πλακέτα

Di*Ca_Electronic
12-11-22, 04:00
Φίλε Γιάννη,
εφόσον γράφεις ότι όταν κουνάς τον φούρνο ξαναλειτουργεί και δεν σβήνει σημαίνει ότι υπάρχει " χαλαρή σύνδεση " καλωδίων
που οδεύουν από την πλακέτα προς τις αντιστάσεις του φούρνου και τανάπαλιν.
Χαλαρές συνδέσεις δημιουργούνται στ΄ άκρα των καλωδίων με τους connectors και στις ενώσεις αυτών στη πλακέτα, και πολύ πιθανόν
στον connector που ΄ναι συγκολλημένος στη πλακέτα (θηλυκός π.χ.), στον οποίο βυσματώνει ο connector με τα καλώδια των αντιστάσεων
του φούρνου (αρσενικός π.χ.), ν΄ υπάρχουν ραγίσματα στις κολλήσεις του επί της πλακέτας, και να χρειάζεται να ξαναπεραστούν αυτά με
κόλληση κι έτσι να λυθεί το πρόβλημά σου.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης