PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα σιδερώματος juro pro super



LGE
19-06-22, 17:05
Καλησπέρα σας. Έχω ένα juro pro super και δεν ζεσταίνει το νερό. Η αντίσταση έχει συνέχεια όπως επίσης πάει και ρεύμα. Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;;Άλλαξα και έναν μικροδιακόπτη που είναι πάνω στον πιεσοστατη. Σας παραθέτω και φωτό.

mikemtb73
19-06-22, 17:37
Η αντίσταση έχει συνέχεια όπως επίσης πάει και ρεύμα..και δεν ζεσταίνει? καποιο λαθος νομιζω κανεις η δεν λες σωστα



Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Di*Ca_Electronic
19-06-22, 18:43
Φίλε Λάμπρο,
έλεγξε τον θερμοστάτη και πιθανές θερμοασφάλειες σε σειρά που καλύπτονται από το λευκό θερμοσυστελλόμενο " μακαρόνι " που
συνδέονται με την αντίσταση θέρμανση του boiler.
Κάποια είναι " ανοικτή " και παρότι πάει όπως γράφεις ρεύμα στην αντίσταση την οποία μετράς ως " καλή " δεν θερμαίνεται το νερό
στο boiler.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Di*Ca_Electronic
19-06-22, 18:47
Η σωστή λέξη στην 1η μου φράση μετά τη λέξη " αντίσταση" είναι : θέρμανσης ...
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

LGE
19-06-22, 21:51
Η σωστή λέξη στην 1η μου φράση μετά τη λέξη " αντίσταση" είναι : θέρμανσης ...
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

κ. Δημήτρη σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα το ελέγξω.

Κυριακίδης
19-06-22, 23:10
Πες επακριβώς πως έλεγξες την συνέχεια (δεν προσδιορίζεται αν είχες βγάλει πρώτα τα καλώδια από την αντίσταση )
Και πως μέτρησες το ρεύμα (δοκιμαστικό κατσαβίδι και τι ακριβώς με το δοκιμαστικό / πολύμετρο)
Μέτρα εκτός ρεύματος την ωμική της αντίστασης , αλλά και κάθε επαφή της αντίστασης με γείωση για πιθ διαρροή
Το πιο μπακαλίστικο είναι να παύσεις όλες τις συσκευές (εκτός το σίδερο ) και να πας να δεις αν τρέχει το ρολόι της δεή (αν τρέχει το ρολόι της δεη , αλλά δεν ζεσταίνει θέλει προσοχή)

JOUN
22-06-22, 20:26
(αν τρέχει το ρολόι της δεη , αλλά δεν ζεσταίνει θέλει προσοχή)
Πως θα γινει αυτο;

Κυριακίδης
22-06-22, 20:34
Αυτό το είχα διαβάσει παλιά , περίπτωση εντελώς σαπισμένης αντίστασης θέρμανσης (σαπισμένη και κομμένη φουλ μαζί με το περίβλημα της ) , αλλά σε αυτό συντέλεσε και η κακή ηλεκτρολογική εγκατάσταση (π.χ. χωρίς ρελέ προστασίας κτλ) , αυτά όσα θυμάμαι .(50 σελίδες είχαν γραφτεί τότε στο φόρουμ που το διάβαζα για να καταλήξουν στην αιτία ) και όντως ήταν η αντίσταση παντελώς κομμένη στα 2 !
Και εγώ νόμιζα ότι στο φόρουμ κάνουν κάποια "φάρσα" , αλλά καλό είναι να πιστέψουμε για σιγουριά ότι μπορεί να συμβεί κάτι τόσο περίεργο.
Ήταν 5 χρόνια πριν , δεν θυμάμαι το φόρουμ , αλλά θυμάμαι ότι ήταν αντίσταση από πλυντήριο ρούχων.

LGE
23-06-22, 16:52
Επανέρχομαι στο θέμα και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά το επισκεύασα, ήταν καμμένη η θερμοασφάλεια μέσα στο λευκό β€œμακαρόνι” όπως μου είχε υποδείξει ο κ. Δημήτρης. Σας ευχαριστώ και πάλι.