PDA

Επιστροφή στο Forum : κλεινω γενικο νερου αλλα συνεχιζει να μου ερχεται καυτο νερο (!!)



astrix
24-04-22, 19:20
γεια σας και καλες γιορτες

πριν 5 μερες εφυγα απο το σπιτι για το χωριο. πριν φυγω εκλεισα τον γενικο του νερου κατω απο τον νιπτηρα.
σημερα που γυρισα , ανοιξα την βρυση (χωρις να ανοιξω τον γενικο ξανα) για να τρεξει το οποιο νερο ειχε μεινει.. αλλα το νερο ετρεχε μεν με μειωμενη ροη αλλα εβγαζε υπερκαυτο νερο και δεν σταματαγε ποτε ΕΝΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΓΥΡΙΣΜΕΝΟ ( το αφησα 5-6 λεπτα και ετρεχε καυτο δε το αφησα παραπανω μην κανει καμια ζημια το πολυ καυτο νερο στη βρυση )

οταν ανοιξα τον γενικο, αρχισε να τρεχει κανονικα κρυο νερο
πως γινεται αυτο αφου ειναι κλειστος ο γενικος? θα τρελαθω! υποτιθεται κλεινω τον γενικο για να εχω μια"ασφαλεια" σε περιπτωση διαροης οσο λειπω..μηπως πρεπει να το αφησω κιαλλο χρονο να αδειασει και αυτο το καυτο νερο? αλλα ειναι πολυ καυτο, φοβαμαι μη κανει καμια ζημια..

να πω οτι εχω μονο ηλιακο ( ΟΧΙ θερμοσιφωνα )

vasilllis
24-04-22, 22:34
Xρόνια Πολλά.
Αλλαξε την ανεπίστροφη του ηλιακού.

xsterg
26-04-22, 19:00
η δεν εχει ανεπιστροφη ο ηλιακος η εχει χαλασει η ανεπιστροφη εαν εχει. σε καθε περιπτωση αγορα και τοποθετηση ανεπιστροφης. εγω θα σου ελεγα να βαλεις και μια ακομη στην κεντρικη παροχη. στην περιπτωση που κοπει το νερο αποτρεπει το αδειασμα του νερου απο την εγκατασταση.