PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή θερμοστάτη χώρου



brasidas12
31-01-22, 09:35
Καλησπέρα.
Στο σπίτι έχω αυτόνομη θέρμανση με λέβητα saturn και θέλω να αλλάξω το θερμοστάτη χώρου μιας και ο δικός του είναι άσχημος και το κυριότερο δεν έχει μισές μονάδες και από τους 21 βαθμούς που το έχω πρέπει να πέσει στους 20 για να ξεκινήσει και φαντάζομαι έτσι υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση πετρελαίου.
Το ερώτημα είναι αν μπορώ να πάρω οποιονδήποτε του εμπορίου ή θα έχω πρόβλημα ασυμβατότητας;;;
Έχετε να προτείνετε κάποιον καλό και αξιόπιστο αλλά χωρίς να στοιχίσει μια περιουσία;;;
Ευχαριστώ

JOUN
31-01-22, 10:14
Εγω το εχω κανει κρατωντας τον δικο του και βαζοντας εναν αλλο του εμποριου ο οποιος ελεγχει τον κυκλοφορητη.Φυσικα ετσι ο καυστηρας παντα εχει θερμοκρασια 60-70 βαθμους αλλα δεν εγινε και τιποτα,ποτε δεν ειχα θεμα.Ασε που εχει παντα ζεστο νερο.
Φυσικα το βραδυ τον κλεινω τελειως απο τον δικο του θερμοστατη.

nyannaco
31-01-22, 10:59
Εγω το εχω κανει κρατωντας τον δικο του και βαζοντας εναν αλλο του εμποριου ο οποιος ελεγχει τον κυκλοφορητη.Φυσικα ετσι ο καυστηρας λέβητας παντα εχει θερμοκρασια 60-70 βαθμους αλλα δεν εγινε και τιποτα,ποτε δεν ειχα θεμα.Έχεις όμως τις απώλειες του λέβητα στο χώρο του λεβητοστασίου, και όσο λιγότερο κρύα η μέρα (μικρότερες ανάγκες σε θέρμανση, μεγαλύτερα διαστήματα αδράνειας) τόσο αυξάνονται και οι απώλειες.

JOUN
01-02-22, 14:00
Φυσικα και ειναι ετσι αλλα..
Σε μια νορμαλ χειμωνιατικη μερα δεν ειναι και τοσο φοβερο να εχει συνεχεια ζεστο νερο ο καυστηρας,ετσι κιαλλιως αργα η γρηγορα θα παρει μπρος για να ζεστανει το σπιτι.Ασε που ετσι εχεις και ΖΝΧ συνεχεια.
Οι απωλειως ομως απο τον δικο του αναισθητο θερμοστατη με διαφορικο 1 βαθμο κελσιου( σε συγκριση με εναν συγχρονο με 0.2 βαθμους) ειναι πολυ περισσοτερες.

Τωρα που το προσεξα χωρις να δουλευει ο κυκλοφορητης ο καυστηρας μου παιρνει μπρος λιγοτερο απο 1 λεπτο και σβηνει για τουλαχιστον 20 λεπτα,μπορει και παραπανω.