PDA

Επιστροφή στο Forum : [CD Player] Επισκευή του Marantz CD63 MkII Signature



Dimos-61
11-12-21, 19:07
Καλησπέρα,

Το Marantz CD63Mkii Signature το έχω από τότε που προτοκυκλοφόρησε και ομολογουμένως πρόκειται για ένα πολύ καλό CD player γι'αυτή την κατηγορία χρημάτων. Δυστυχώς χάλασε η κεφαλή του πριν 6-7 χρόνια και αυτή που μου έβαλαν δεν ήταν η γνήσια της Philips αλλά κεφαλή μαιμού. Εκτός του ότι το ηχητικό αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που έπρεπε η νέα κεφαλή χάλασε πολύ γρήγορα και έκτοτε αλλάχθηκαν άλλες δυο κεφαλές με την τελευταία να έχει παραδόσει το πνεύμα πριν λίγες μέρες. Όλες οι κεφαλές ήταν "μαιμού" γιατί κατά τα λεγόμενα των διαφορών τεχνιτών που απευθύνθηκα δεν υπάρχει πλέον η αυθεντική...
Αναρωτιέμαι λοιπόν υπάρχει η δυνατότητα να επισκευαστεί το CD players με κάποια αξιόλογη κεφαλή και που μπορώ να βρω αυτόν τον τεχνίτη ?
Ευχαριστώ εκ των προταίρων για το ενδιαφέρον.

Δήμος

chipakos-original
11-12-21, 20:15
Καλησπέρα,

Το Marantz CD63Mkii Signature το έχω από τότε που προτοκυκλοφόρησε και ομολογουμένως πρόκειται για ένα πολύ καλό CD player γι'αυτή την κατηγορία χρημάτων. Δυστυχώς χάλασε η κεφαλή του πριν 6-7 χρόνια και αυτή που μου έβαλαν δεν ήταν η γνήσια της Philips αλλά κεφαλή μαιμού. Εκτός του ότι το ηχητικό αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που έπρεπε η νέα κεφαλή χάλασε πολύ γρήγορα και έκτοτε αλλάχθηκαν άλλες δυο κεφαλές με την τελευταία να έχει παραδόσει το πνεύμα πριν λίγες μέρες. Όλες οι κεφαλές ήταν "μαιμού" γιατί κατά τα λεγόμενα των διαφορών τεχνιτών που απευθύνθηκα δεν υπάρχει πλέον η αυθεντική...
Αναρωτιέμαι λοιπόν υπάρχει η δυνατότητα να επισκευαστεί το CD players με κάποια αξιόλογη κεφαλή και που μπορώ να βρω αυτόν τον τεχνίτη ?
Ευχαριστώ εκ των προταίρων για το ενδιαφέρον.

Δήμος
https://www.soundservice.gr/e-shop/product.php?products_id=2379 Η γνήσια κεφαλή Philips, Marantz, Technics, έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια και δέν είναι πλέον διαθέσιμη πουθενά στο εμπόριο αφού η εταιρεία έχει σταματήσει την παραγωγή της.

Dimos-61
11-12-21, 20:52
Καλησπέρα επίσης ,
δεν θα είχα πρόβλημα με την VAM που αντικαθηστά την γνήσια αλλά από ότι κατάλαβα συνεχώς χαλάν. Δεν υπάρχει κάποια που να ταιριάζει και να είναι υψηλής ποιότητας. Εκτός αν το ότι χαλάν οι VAM αφορά την τοποθέτηση και την ρύθμιση και όχι την ίδια την κεφαλή.

p270
11-12-21, 21:51
θα ελεγα να πας σε νεο cd player ,οποια και να βαλεις μια απο τα ιδια θα ειναι

Dimos-61
12-12-21, 19:05
Ευχαριστώ, αυτό έχω αρχίσει να πιστεύω!

arhs
13-12-21, 18:05
Εχω το Marantz CD63SE το οποιο πηρα οταν κυκλοφορησε, αρχες το '90 και ενω εχει "παιξει" ατελειωτες ωρες δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα. Το μονο "προβλημα" που βγαζει, καθε ενα εναμιση χρονο χρειαζεται αλλαγη ο ιμαντας απο το συρταρι του δισκου... Και ειναι εξαιρετικης ποιοτητας μηχανημα. Το δικο σου ποσες ωρες εχει "παιξει" που χαλαει την κεφαλη λειζερ;