PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορροφητήρας ESKIMO Type:0602N ρίχνει τον γενικό



manolo
28-10-21, 12:11
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.
Ο συγκεκριμένος απορροφητήρας ρίχνει τον γενικό στον Πίνακα, είτε πας να ανοίξεις τη λειτουργία των μοτερ με έναν διακόπτη που έχει με τρεις σκάλες λειτουργίας, είτε πας να ανοίξεις μόνο τα φώτα του. Σε κάθε περίπτωση, με το που γυρίσεις τον διακόπτη πέφτει ο γενικός.4877748777
Το σχέδιο της καλωδίωσης είναι το συνημμένο.
Τι θα μπορούσε να φταίει; Ευχαριστώ πολύ.

Ηλιας Α
28-10-21, 13:31
Ένα προσεκτικό καθάρισμα θα ωφελούσε αλλά αν είναι δεκαετίας + τότε αντικατάσταση

ΣΚΛΗΚΟΣ
28-10-21, 13:35
Προφανώς διαρροή στη κεντρική παροχή πριν τους διακόπτες και τις διακλαδώσεις , καθάρισε τις βρωμιες και τα λάδια ενδεχομένως έχει , δες μήπως κάποιο καλώδιο είναι γδαρμένο ή ακουμπάει στο σασί του μηχανηματος

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilimertzani
28-10-21, 15:31
Προφανώς διαρροή στη κεντρική παροχή πριν τους διακόπτες και τις διακλαδώσεις , καθάρισε τις βρωμιες και τα λάδια ενδεχομένως έχει , δες μήπως κάποιο καλώδιο είναι γδαρμένο ή ακουμπάει στο σασί του μηχανηματος

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΑν ήταν πριν τους διάκοπτες,θα έπεφτε ο γενικός , ασχέτως αν ανοιγες διακόπτη ή οχι.

manolo
28-10-21, 16:19
Παναγιώτη δεν είναι η ειδικότητά μου ηλεκτρολόγος, αλλά νομίζω ο Βασίλης έχει δίκιο. Αν είχε διαρροή πριν τους διακόπτες και διακλαδώσεις τότε θα έπεφτε ο γενικός από μόνος του χωρίς να κάνεις τίποτα. Εδώ όλα δουλεύουν μια χαρά και μόλις ανοίξεις τον απορροφητήρα είτε ως λειτουργία κλασική (τα μοτέρ) είτε απλά τα φώτα του αμέσως ρίχνει τον γενικό. Κάτι βραχυκυκλώνει μετά το ΟΝ των διακοπτών αλλά τι;;:confused1:

arhs
28-10-21, 17:22
Το περιεργο ειναι που ριχνει γενικο και με τα μοτερ και με τις λαμπες... :confused1:Ας ξεκινησουμε απο τα ευκολα. Βγαλε τις λαμπες κι ανοιξε τον διακοπτη φωτισμου, θα στο ριξει;:001_unsure:

manolo
28-10-21, 23:03
Οι λάμπες ελέγχθηκαν και βρέθηκε η μια καμμένη και η άλλη ΟΚ. Με την καμμένη εκτός και την άλλη την καλή πάνω, με το που γύρισα το διακόπτη, πάλι μου έριξε τον γενικό.

ΣΚΛΗΚΟΣ
29-10-21, 05:12
Από την περιγραφή του προβλήματος και αν διαβάζω καλά και σωστά το σχέδιο η λογική λέει ότι το βραχυκλωμα γίνεται στον διακόπτη της φωτογραφίας ,όπως προείπε ο φίλος , εκεί φαίνεται με το πάτημα του μπουτον αυτού τότε ο ουδέτερος μπαίνει (υπαρξη συνέχειας) στο παιχνιδι. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211029/cc199f541ca34e855d1cf3466f3b6c5f.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manolo
29-10-21, 07:48
Παναγιώτη το έχω σκεφτεί κι αυτό, υπόψιν βέβαια ότι το πρόβλημα εμφανίζεται και όταν ενεργοποιηθεί και ο άλλος διακόπτης των μοτέρ και μόνος του χωρίς να ανοίξεις τα φώτα. Με το που τον πας στη πρώτη σκάλα, τσαφ - πέφτει ο γενικός.

gpapadakis
29-10-21, 14:37
Δεν έχω σχέση, αλλά επειδή αυτά τρώνε πολλούς υδρατμούς, μήπως να τον περάσεις τον διακόπτη μια καλή με το πιστολάκι μαλλιών, αν μπορείς να το ανοίξεις ακόμα καλύτερα.

vasilimertzani
29-10-21, 17:55
Δεν βγάζεις μιά φώτο να δούμε τον "γενικό" ?

manolo
29-10-21, 19:33
Είναι σπίτι φίλου ο οποίος τώρα έχει φύγει για ΣΚ. Αλλά αν θυμάμαι καλά όταν είχα πάει και το ψάχναμε, το σπίτι έχει μονοφασική παροχή και έριχνε τη γενική ασφάλεια.

JOUN
30-10-21, 20:28
Αφου πεφτει το ρελε διαρροης(ο γενικος που λες) το προβλημα ειναι στον ουδετερο γιατι απο εκει επιστρεφουν ολα τα ρευματα του απορροφητηρα.
Ξεκινα και ελεγξε οπου βλεπεις μπλε καλωδιο,καπου εχει προβλημα(υγρασια,λαδια κλπ )

Di*Ca_Electronic
08-11-21, 21:56
Φίλε Μανώλη,
αν και καθυστέρησα να διαβάσω το thread σου θα σου
πρότεινα ν΄ αλλάξεις διακόπτες (αν μπορέσεις να τους βρεις οπουδήποτε),
καθόσον παρουσιάζουν ΔΙΑΚΟΠΕΣ & ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑΤΑ.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης