PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε πυκνωτή αντλίας Grundfos με Fluid control Wilo



madmakk
02-07-21, 18:47
48688


Καλησπέρα σας μετά από πολύ καιρό
Όπως λέει και ο τίτλος το πρόβλημα το εντόπισε ο υδραυλικός στον πυκνωτή (δεν εκκινούσε η αντλία με το πορτοκαλί και το κόκκινο λαμπάκι on) . Γύρισε με ένα ψιλό κατσαβίδι τη φτερωτή και με το reset ξεκίνησε να λειτουργεί . Μου είπε οτι αν το ξανακάνει να αλλάξουμε πυκνωτή . Μετά σκέφτηκα να τον αλλάξω μόνος μου πριν το ξανακάνει και θέλω να ρωτήσω : Ο πυκνωτής βρίσκεται στην πρόσοψη του Fluid Control ;

chipakos-original
02-07-21, 19:15
Φυσικά και θα το κάνει ξανά. Τι νόμιζε ότι έτσι έτυχε...?????Ανοιξε το καπάκι να βρεις τον πυκνωτή.

madmakk
03-07-21, 12:08
Ευχαριστώ !

Κυριακίδης
03-07-21, 15:35
Γύρισε με ένα ψιλό κατσαβίδι τη φτερωτή και με το reset ξεκίνησε να λειτουργεί .
Ενδέχεται μια περίπτωση να είναι π.χ. καλός ο πυκνωτής (βάση παραπάνω αναφοράς) επειδή ξεκίνησε όπως λες μόνο του αφού πρώτα (υποθέτω) ξεμπλόκαρε με κατσαβίδι την φτερωτή . Και άρα μπλοκαρισμένος άξονας σύνδεσης φτερωτής με μοτέρ .
Αν δεις σημάδια άλατα στο σημείο άξονα που βγαίνει από τις φτερωτές κατόπιν της τσιμούχας και πριν το μοτέρ , πιστεύω έχει περιθώριο να το δεις οπτικά , θα πρέπει να ανοίξει όλο και επιθεώρηση τσιμούχας / ρουλεμάν
Αν τώρα δουλεύει με αλλαγή πυκνωτή , πάραυτα δες την κατάσταση ρουλεμάν και σημείου τσιμούχας εξωτερικά , συνήθως σε αυτό το σημείο ανάλογα την ποιότητα αντλίας καταστρέφεται ο άξονας και δεν βοηθάει ούτε η αντικατάσταση τσιμούχας.

madmakk
03-07-21, 18:44
Στην περιοχή μου μόνο άλατα έχει το νερό δυστυχώς . Εκείνο που ξέχασα να αναφέρω στο αρχικό ποστ είναι ότι η αντλία είχε μείνει αδούλευτη για 8 ημέρες γιατί έλειπα από το σπίτι . Επίσης είναι στεγασμένη σε ένα μικρό "σπιτάκι" 2Χ0,8 m . Ελπίζω να κόλλησε η φτερωτή από τα άλατα και σε συνδυασμό με τον πυκνωτή να μην ξεκίναγε ...

vasilllis
05-07-21, 16:31
Αμπερομετρηση κανε

chipakos-original
05-07-21, 18:23
Ασχέτως με το αν θα κάνεις κάποιο Service στην αντλία ,καλό είναι αν κάνεις αντικατάσταση πυκνωτή να τον κρατήσεις τον παλιό και να τον δώσεις να σου μετρήσουν την χωρητικότητά του. Από το αποτέλεσμα της μέτρησης μπορείς να ξέρεις αν έφταιγε αυτός ή κάτι άλλο.