PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Philips] 21PT4424/15 , Chassis L7.2E AA



evin
18-08-20, 21:04
Γειά σας,
Στην τηλεοραση αναβη το St-by-Led κανονικα.
Πατωντας στο τηλεχειριστήριο για να λειτουργησει το St-By-Led γινεται λιγότερο φωτεινο για λιγα δευτερόλεπτα.
Δεν εχει εικονα, ουτε ηχο.
Μέτρηαα με το πολυμετρο την ταση για την υψηλη: σε St-By ειναι 104V και για τα λιγα δευτερόλεπτα που μενει σε On 96V.
Μια βοηθεια

mastoras1
18-08-20, 23:32
Βγάλε μία φωτογραφία το σασί να σου πω ποιους πυκνωτές να αλλάξεις.

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

evin
19-08-20, 01:21
47725

Ποιους πυκνωτες?

(τους C2551 και C2446 47μF/160V αλλαξα δοκιμαστικα, χωρις αποτελεσμα)

Di*Ca_Electronic
19-08-20, 16:22
Φίλε Πέτρο,
ως αρχή για τον εντοπισμό της βλάβης αποκόλλησε το TRN 7445 (BUT11AX) ενισχυτή Υ.Τ. και
βγάζοντας τη μεταλλική ασφάλεια που το συγκρατεί στο μεταλλικό πλαίσιο του σασί, αφαίρεσέ το.
Αν η τάση του κυρίως τροφ/κού πάλι δεν παραμένει σταθερή στα 95V D.C. τότε άρχιζε ν΄ αφαιρείς
μία μία τις γραμμές από τις εξόδους του κυρίως τροφ/κού από τα jumpers στα σημεία A478, A470
(14V D.C.), κι A236 (DISCHARGE).
Εφόσον δεν οφείλεται η διακοπή της τάσης των 95V στο κύκλωμα ενίσχυσης Υ.Τ. το πλέον πιθανόν
είναι ν΄ οφείλεται στις άλλες γραμμές παραγωγής χαμηλότερων τάσεων από το PSU.
Δείξε μεγάλη προσοχή κατά τις μετρήσεις με τη τηλεόραση συνδεδεμένη στην εναλλασσόμενη τάση
των 220V για τη προσωπική σου ασφάλεια.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

RADIO6146KISAMOS
20-08-20, 09:46
τους πυκνωτες που αλλαξες τους εβαλες καινουργιους η οχι?πρωτον αυτο αν και το τρανζιστορ στην υψηλη ειναι ενταξει το πιο πιθανον ειναι να τα εχει τιναξει ο μετ/στης υψηλης...αν σηκωνει υψηλη για λιγο και κλεινει μετα η τηλεοραση ειναι πιθανο επισης να τα εχει παιξει η εξοδος του vertical και κομπλαρει την υψηλη τσεκαρε το αυτο και θα δεις αν κι αυτες οι συσκευες ειναι για αποσυρση..και τελος καλου κακου δες και ενα πυκνωτακι φακη που εχει απο το συλεκτη του τρανζιστορ προς γη γιατι κι αυτα καμια φορα βραχυκυκλωνουν...

evin
20-08-20, 12:39
Ευχαριστώ για της απαντήσεις.

Εχω αλλάξει τους 47μF/160V, μετρήσει τον HOT και την φακή.
Δεν σηκώνει υψυλή.

Συμπεραίνω βραχυκυκλωμα του μετ/στη υψηλης. Μου κάνει ομως εντυπωση που δεν γωνατιζει η ταση.