PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Samsung] Θέμα με Samsung 32αρα (2005 μοντέλο)



vortex
04-06-20, 21:53
Γεια χαρά, έχω μια Samsung στο εξοχικό που επειδή είναι κοντά σε ενα παράθυρο που το αφήνω πάντα λίγο ανοιχτό την τρώει η αρμύρα .. το πρώτο πρόβλημα το παρατήρησα όταν δε διάβαζε ενα USB στικάκι και χρειάστηκε καθαρισμός/ξύσιμο των επαφών της θύρας USB.
Τελος πάντων το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν ανάβει καμιά φορά. Δεν ανάβει δηλαδή ούτε το led της αναμονής. Επίσης μερικές φορές έσβηνε και μόνη της.
Άλλαξα όλους τους πυκνωτές στο τροφοδοτικό αλλά δεν φταίει αυτό ... Παρατήρησα ότι εαν αποσυνδέσω την καλωδιοταινία απο τροφοδοτικό σε μητρική ανάβουν τα led της οθόνης...αν σας λεει κάτι αυτό.
Είναι θέμα μητρικής ?

υ.γ.
επίσης το led αναμονής καμιά φορά ανάβει και σβηνει, ή αναβοσβήνει αλλά όχι με σταθερή ταχύτητα.

Di*Ca_Electronic
05-06-20, 13:24
Με βάση το μοντέλο της Samsung μπορείς να ψάξεις και να κατεβάσεις ΔΩΡΕΑΝ από
τη μηχανή αναζήτησης GOOGLE το Service Manual της συσκευής.
Εφόσον είσαι ή σπουδάζεις Ηλεκτρονικός μηχανικός μπορείς ν΄ ελέγξεις το μετατροπέα
DC / DC των 12V στη Main Board.
Δείξε μεγάλη προσοχή σ΄ όσες μετρήσεις κάνεις με τη τηλεόραση συνδεδεμένη στην
εναλλασσόμενη τάση των 220V για τη προσωπική σου ασφάλεια.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

vortex
06-06-20, 13:02
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τη βοήθεια κατ αρχήν! Κατέβασα το service manual, βλέπω και στην πλακέτα εκεί δίπλα απ την είσοδο του ρεύματος ενα AOZ1031AI (IC-DC/DC CONVERTER) αλλά δεν ξέρω πως να το τεστάρω και ο Φανός δεν το έχει για να το άλλαζα έτσι κ αλλιώς. Κοίταξα στο datasheet του IC αλλά οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες... Είμαι ψυχολόγος στο επάγγελμα παρεπιπτόντως, με τα ηλεκτρονικά κλπ ασχολούμαι απο χόμπι!

υ.γ.
Διπλοτσέκαρα το τροφοδοτικό πάντως και βγάζει σταθερά τα ρεύματα του, οπότε το αποκλείουμε σαν προβληματικό.

Di*Ca_Electronic
06-06-20, 13:50
Φίλε μου καλέ,
με ερασιτεχνικές γνώσεις είναι "κομμάτι δύσκολο" ν΄ επιλύσεις το συγκεκριμένο
πρόβλημα.
Τ΄ IC είναι πολύ πιθανόν να μην έχει καταστραφεί κι η βλάβη ν΄ οφείλεται σε
βραχυκυκλωμένο smd πυκνωτή 10000 nF / 63V ή σ΄ ανοιγμένες smd αντιστάσεις 10Ω.
Για τον πυκνωτή χρειάζεται μέτρηση της χωρητικότητάς του με "καπασιτόμετρο" κι όσο
αφορά τ΄ ολοκληρωμένο (τ΄ οποίο τροφ/ται με 12V DC / pin2) μπορείς να ρωτήσεις
για την αντικατ/σή του στο κατ/μα πώλησης Ηλεκτρονικών Εξαρτ/των "Γκαγκας Παρμενίων",
με τηλ/να επικ/νίας : 2108320208, 2108325034, ή
στο κατ/μα πώλησης Ηλεκτρονικών Εξαρτ/των "Βασιλειάδης Χαρίτων Ο.Ε.",
με τηλ/να επικ/νίας : 2109518754, 2109587543.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

vortex
06-06-20, 14:09
Ευχαριστώ ξανά για τις πολύτιμες πληροφορίες! Ακατόρθωτο θα ήταν βασικά αλλά με τη βοήθεια της κοινότητας νομίζω οτι έχω ελπίδες :biggrin:
Βλέπω δυο "μεγάλους" smd πυκνωτές κοντά στο IC αλλά δε βλέπω να αναφέρονται στο service manual (c208 & c211).. και δεν έχω καπασιτόμετρο στο πολύμετρο μου να τους τσεκάρω... αλλά ίσως τους ξεκολλήσω και τους δοκιμάσω με ενα multi-tester TC1 που έχω...




47501

Di*Ca_Electronic
06-06-20, 21:19
Γράψε το μοντέλο της Samsung αν θέλεις για να μπορέσουμε,
με πιο ακριβή κι ενδελεχή έρευνα, να δώσουμε ακριβείς πληροφορίες.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

vortex
06-06-20, 21:53
Καλησπέρα, είναι το LE32C530 https://www.manualslib.com/manual/793061/Samsung-Le32c53-Series.html

Di*Ca_Electronic
07-06-20, 03:45
Βγάλε καλλίτερες φωτογραφίες του PCB της Main Board κι ανέβασέ τις.
Βασικά πρέπει να φαίνεται από το πάνω ή το κάτω μέρος της το μοντέλο της
που θα ΄ναι του τύπου : BN41-....... ή BN96-......
Από το service manual του site : manualslib μπορείς να κάνεις, με πολύ μεγάλη
προσοχή για τη προσωπική σου ασφάλεια, τον έλεγχο ύπαρξης τάσεων που φαίνονται
στη σελ. 28, όπως και των τάσεων στο κονέκτορα : CN201 που φαίνεται στη σελ. 90.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

vortex
10-06-20, 15:05
Καλησπέρα και πάλι, το μοντέλο της μητρικής είναι BN41-01536A (BN94-03985B)

Προσπάθησα να μετρήσω τον CN201 πανω στην mainboard αλλά έκανε παλμούς και δε μπορούσα να μετρήσω.. σκέτο το τροφοδοτικό το μέτρησα στις εξόδους του και φαίνεται οκ, εχω βάλει φωτογραφία με τις μετρήσεις σε κάθε έξοδο. Το άλλο βύσμα της πλακέτας τροφοδοσίας που βγάζει 24v και αυτό βγάζει σωστά ρεύματα.

4751447515

υ.γ.
υπάρχει τρόπος να αποφύγω το αυτόματο resize που γίνεται στις εικόνες που ανεβάζω εδω ?

Di*Ca_Electronic
11-06-20, 20:45
Όταν γράφεις ότι στο κονέκτορα CN201 δεν μπορείς να μετρήσεις τι ακριβώς εννοείς;
Μετράς κάποιες τάσεις σύμφωνα με τις τιμές που δίνει το Service Manual οι οποίες
αναιβοκατεβαίνουν;
Σ΄ όλες συμβαίνει αυτό ή σε μερικές και ποιες είναι οι κατώτερες κι ανώτερες τιμές.
Χωρίς το κονέκτορα αυτό της Main Board συνδεδεμένο στο PSU δεν έχεις τη τάση PS-ON
(τάση γύρω στα 3,3V) γι΄ αυτό και μετράς αντί για 2,5V_DET , 0V (GRD).
Άφησε συνδεδεμένο το κονέκτορα αυτό με το PSU και βγάλε τον κονέκτορα της Main Board
που πηγαίνει στη T-Con και να πάρεις μετρήσεις.
Δυστυχώς δεν υπάρχει σχηματικό ΔΩΡΕΑΝ στο Διαδίκτυο.
Πιθανή βλάβη και να χρήζουν αντικατ/σης τ΄ IC΄s spi eeprom & NAND FLASH memories.
Όμως θέλει αρκετό ψάξιμο το κύκλωμα της Main Board και για πιθανή διαρροή τάσης &
δημιουργία arc στο τυπωμένο κύκλωμα.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

vortex
14-06-20, 10:26
Καλημέρα, δε μπορώ να μετρήσω γιατί κάνει τους παλμούς (αυτό που έλεγα οτι αναβοσβήνει το standby led), και μια δίνει μια δε δίνει ρεύμα με αποτέλεσμα να μη προλαβαίνει το πολύμετρο να βγάλει ένδειξη.
Το θέμα είναι οτι κάποιες φορές αυτό θα σταθεροποιηθεί και η τηλεόραση θα ανάψει και θα δείχνει κανονικά όπως είχα αναφέρει και στην αρχή .. αν ήταν IC ή eeprom δε θα ήταν μόνιμο/σταθερό το πρόβλημα ?

Di*Ca_Electronic
14-06-20, 13:08
Πάρε όλες τις γραμμές του κονέκτορα της Main Board που συνδέεται με το PSU,
προς τα πίσω κι αντικατέστησε όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές που βρίσκεις.
Είναι πολύ πιθανόν να δημιουργούν το πρόβλημα.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

Di*Ca_Electronic
14-06-20, 13:27
Προβαίνω σε μία διόρθωση όσον αφορά την έκφραση "ηλεκτρολυτικών" για τους
πυκνωτές που πιθανόν να πρέπει ν΄ αντικατασταθούν.
Πρόκειται για smd "κεραμικούς" πυκνωτές που έχουν βραχυκυκλώσει ή έχουν
χάσει χωρητικότητα (πράγμα σπανιότερο) αλλά κανονικά θέλουν μέτρηση πριν
με καπασιτόμετρο που επιβάλλεται ν΄ αγοράσεις αν θέλεις ν΄ ασχοληθείς σοβαρά
με τέτοιου τύπου επισκευές.
Παρατήρησε όμως κυρίως κατά τη λειτουργία της συσκευής όταν "αναβοσβήνει"
το μπροστινό LED μήπως δημιουργείται κάποιο "arc" σε κάποιο σημείο της πλακέτας
γιατί μπορεί να ΄χει αρχίσει να καίγεται από κάτω κοιτώντας ο βακελίτης και να δημιουργεί
βραχυκύκλωμα.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης