PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Μπορώ να επαναφέρω ένα pop-button ???



andyferraristi
18-05-20, 19:35
Καλησπέρα. Πριν από λίγο συνέβη αυτό:

4741547416

Αλλά βρήκα μέσα στην κοιλότητα αυτό το πινάκι:

47417

που σημαινει ότι έφυγε από την διαδρομή του και συνέβη το μοιραίο.
Το ερώτημα που έχω είναι, δεδομένου ότι ενδεχομένως μπορεί να αποκατασταθεί (γιατί οπτικά τουλάχιστον δεν έχει σημάδια κόπωσης), πως μπορώ να αφαιρέσω κάπως αυτόν τον μηχανισμό ώστε να μου δώσει "χέρι" για εργασίες ???

4741847419

Κουζίνα ΠΙΤΣΟΣ αγνώστων λοιπών στοιχείων (δεν είναι εύκολη προς το παρόν η πρόσβαση στο ταμπελάκι πίσω).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

diony
21-05-20, 00:00
με ένα μυτοτσίμπιδο τράβηξε προσεκτικά το πλαστικό της πέμπτης φωτογραφίας προς τα έξω

47428




θα αποκαλυφτεί ο άξονας του διακόπτη που είναι πίσω

47429

andyferraristi
21-05-20, 14:54
Κωστή κατ' αρχήν σου εύχομαι χρόνια πολλά για τη γιορτή σου. Να είσαι πολύχρονος και ότι άλλο επιθυμείς για εσένα και την οικογένειά σου.
Κατά δεύτερον χίλια ευχαριστώ για τις οδηγίες σου. Αμέσως μετά την απεμπλοκή του πλαστικού από τη φωλιά, όλα τα άλλα ήταν παιχνιδάκι. Όχι τίποτε άλλο, αλλά έχει καταργηθεί σαν ανταλλακτικό το ρημάδι ...

nyannaco
21-05-20, 15:33
Όχι τίποτε άλλο, αλλά έχει καταργηθεί σαν ανταλλακτικό το ρημάδι ...Δυστυχώς... έχω παρόμοιο πρόβλημα σε Bosch εικοσαετίας. Τα τελευταία δύο χρόνια, έχει καταργηθεί ο μηχανισμός pop και το κουμπί είναι μονίμως έξω, στερεωμένο με κόλλα. Δν είναι όμορφο, αλλά με τον καιρό το συνηθίζεις και δεν το βλέπεις πια (αν μπορείς κάνε κι αλλιώς). Thumbs down στην BSH group για τη μη υποστήριξη σε ανταλλακτικά, ειδικά σε αυτά που ξέρουν ότι είναι ζημιάρικα.

diony
21-05-20, 20:48
Κωστή κατ' αρχήν σου εύχομαι χρόνια πολλά για τη γιορτή σου. Να είσαι πολύχρονος και ότι άλλο επιθυμείς για εσένα και την οικογένειά σου.


Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές , να είσαι καλά

diony
21-05-20, 20:54
Δυστυχώς... έχω παρόμοιο πρόβλημα σε Bosch εικοσαετίας. Τα τελευταία δύο χρόνια, έχει καταργηθεί ο μηχανισμός pop και το κουμπί είναι μονίμως έξω, στερεωμένο με κόλλα. Δν είναι όμορφο, αλλά με τον καιρό το συνηθίζεις και δεν το βλέπεις πια (αν μπορείς κάνε κι αλλιώς). Thumbs down στην BSH group για τη μη υποστήριξη σε ανταλλακτικά, ειδικά σε αυτά που ξέρουν ότι είναι ζημιάρικα.


Ανάλογα με τη λειτουργία του κάθε κουμπιού , υπάρχουν στο εμπόριο είτε από άλλες μάρκες είτε ιμιτασιόν αρκεί να έχουν την ίδια διάμετρο , αν είναι από εστία ή από θερμοστάτη φούρνου είναι πιο εύκολο , αν είναι από επιλογέα φούρνου , είναι πιο δύσκολο
Τα ιμιτασιόν είναι μεν φτηνότερα , αλλά πιο ευαίσθητα και δεν έχουν την ανοχή του γνήσιου

andyferraristi
21-05-20, 21:59
Δυστυχώς... έχω παρόμοιο πρόβλημα σε Bosch εικοσαετίας. Τα τελευταία δύο χρόνια, έχει καταργηθεί ο μηχανισμός pop και το κουμπί είναι μονίμως έξω, στερεωμένο με κόλλα. Δν είναι όμορφο, αλλά με τον καιρό το συνηθίζεις και δεν το βλέπεις πια (αν μπορείς κάνε κι αλλιώς).

Νίκο εγώ ήμουν τυχερός γιατί εντόπισα το πινάκι που δείχνω στη φώτο #3 του πρώτου post. Η διαδρομή δεν είχε την παραμικρή φθορά, οπότε μπόρεσα και το επανέφερα.


Thumbs down στην BSH group για τη μη υποστήριξη σε ανταλλακτικά, ειδικά σε αυτά που ξέρουν ότι είναι ζημιάρικα.

Μαζί σου +1


Ανάλογα με τη λειτουργία του κάθε κουμπιού , υπάρχουν στο εμπόριο είτε από άλλες μάρκες είτε ιμιτασιόν αρκεί να έχουν την ίδια διάμετρο , αν είναι από εστία ή από θερμοστάτη φούρνου είναι πιο εύκολο , αν είναι από επιλογέα φούρνου , είναι πιο δύσκολο
Τα ιμιτασιόν είναι μεν φτηνότερα , αλλά πιο ευαίσθητα και δεν έχουν την ανοχή του γνήσιου

Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ως ημιτασιόν. Το γνωρίζω σίγουρα γιατί πριν καναδύο χρόνια έπαθε το ίδιο η κουζίνα της πεθεράς μου (η ίδια ακριβώς) και το έψαξα κυρίως σε ημιτασιονάδες (και πολύ καλά "ενημερωμένους" από θέμα κάλυψης κωδικών, εδώ στην Αθήνα).

diony
22-05-20, 00:46
Κάποιες φορές βρήκα από άλλη μάρκα εδώ στη Θεσσαλονίκη , και κουμπί εστίας και κουμπί για τη θερμοκρασία φούρνου , όχι πάντα , ενώ επιλογέα φούρνου μάλλον ποτέ ,έχουν σχεδόν όλοι διαφορετικές ενδείξεις

nyannaco
22-05-20, 09:16
Κάποιες φορές βρήκα από άλλη μάρκα εδώ στη Θεσσαλονίκη , και κουμπί εστίας και κουμπί για τη θερμοκρασία φούρνου , όχι πάντα , ενώ επιλογέα φούρνου μάλλον ποτέ ,έχουν σχεδόν όλοι διαφορετικές ενδείξειςΔεν με νοιάζουν οι ενδείξεις, το πλαστικό σώμα έχει αλουμινένια "τάπα" με τις ενδείξεις (επιλογέας φούρνου είναι, για την ιστορία), την οποία απλά θα μετέφερα σε άλλο, ΑΝ έβρισκα. Ομως σε όσα e-shop το βρήκα, είναι καταργημένο, όπως και απο την εταιρεία. Στην Αθήνα, το σαφάρι πόρτα-πόρτα σε όσους αντλλακτικάδες δεν έχουν e-shop, είναι πολύ χρονοβόρο και οδυνηρό, και απλά δεν αξίζει τον κόπο.

andyferraristi
22-05-20, 10:07
Στην Αθήνα, το σαφάρι πόρτα-πόρτα σε όσους αντλλακτικάδες δεν έχουν e-shop, είναι πολύ χρονοβόρο και οδυνηρό, και απλά δεν αξίζει τον κόπο.

Και μην το επιχειρήσεις. Αυτό το κομμάτι το έχω καλύψει εγώ με τα ίδια αποτελέσματα ...

diony
22-05-20, 15:47
Στην Αθήνα, το σαφάρι πόρτα-πόρτα σε όσους αντλλακτικάδες δεν έχουν e-shop, είναι πολύ χρονοβόρο και οδυνηρό, και απλά δεν αξίζει τον κόπο.


Στη δική σου περίπτωση όντως είναι δύσκολο πόρτα-πόρτα , ενώ στη Θεσσαλονίκη είναι πιο βολικά τα πράγματα

Κάνε αν θέλεις και εδώ μία ερώτηση https://gr.aswo.com/index.php?id=617&L=8 υπάρχει τηλέφωνο επικοινωνίας .

Αρκεί να τους τονίσεις ότι θέλεις το γνήσιο

Αλλά θα χρειαστεί το E-Nr της συσκευής

Όσο πιο παλιά συσκευή , τόσο λιγότερες πιθανότητες

andyferraristi
22-05-20, 21:50
Νίκο εάν κάνεις την απόπειρα και υπάρξει (θετικό εννοείται) αποτέλεσμα, ρίξε ένα σύρμα και από εδώ. Ξέρεις, επάρκεια, τιμές και λοιπές πληροφορίες ...

nyannaco
23-05-20, 10:55
Νίκο εάν κάνεις την απόπειρα και υπάρξει (θετικό εννοείται) αποτέλεσμα, ρίξε ένα σύρμα και από εδώ. Ξέρεις, επάρκεια, τιμές και λοιπές πληροφορίες ...Μάλλον απίθανο το βλέπω Ανδρέα, έχω σταματήσει να ασχολούμαι. Ο φούρνος παραμένει πλήρως λειτουργικός, οπότε...

Πάντως έχω ξενερώσει με το γκρουπ BSH, ο φούρνος έχει φάει και επισκευή στην πόρτα (γνωστό πρόβλημα), το πλυντήριο πιάτων Bosch είχε ανάκληση για κακοτεχνία στην πλακέτα, το ψυγείο Siemens στο εξοχικό κακοσχεδιασμένο (πρόβλημα ααπόψυξης από τη μάνα του, αλλαγή αντίστασης με "βελτιωμένη" εντός εγγύησης, και γενικά μετριότατο), το πλυντήριο πιάτων Pitsos στο εξοχικό έβγαλε σοβαρές βλάβες αν και με πολύ λίγη χρήση... νομίζω ούτε απ'έξω δεν θα ξαναπεράσω.