PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Samsung] samsung UE32D5500 boot loop



billtsig
17-04-20, 02:29
Καλησπέρα σε όλους

είμαι στην φάση επισκευής μιας τηλεόρασης samsung UE32D5500 η οποία κάνει boot loop εμφανίζει το λογότυπο σβήνει και πάλι από την αρχή

κατευθείαν λέω μαλών θέλει επαναπρογραμματισμό το bios αλλά δεν κοιτάς και το τροφοδοτικό μπας και κόβει από κει , βγάζοντας το τροφοδοτικό και δοκιμάζοντας να τροφοδοτήσω κάποια δικά μου πράγματα τόσο από το rail τον 12v όσο και από το rail των 5v κατέληξα πως δεν είναι θέμα τροφοδοσίας

οπότε ήμουν πεπεισμένος ότι πρέπει να πρόγραμματιστεί το bios (αν το λέω σωστά) ψάχνοντας την μητρική βρήκα το bus header και ένα 8pin smd chip που είναι το eeprom μιας και προγραμματιστής δεν υπάρχει διάβασα πως με γεφύρωμα του reset pin στο gnd πως ίσος γίνει κάτι το δοκίμασα αλλά τίποτα


μετά με λίγο googling όλοι λέγαν πως φταίει το chip με κωδικό K9GAG08U0E (nand chip έχει σχέση με τις πύλες άραγε) από όσο είδα είναι και αυτό προγραμματιζόμενο και υπάρχει στο ebay προγραμματισμένο

εσείς τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει; έχει επισκευάσει κανείς αυτή την τηλεόραση; σε περίπτωση που φταίει το nand chip έχει αγοράσει κανείς προγραμματισμένο από ebay αυτά είναι γνήσια τι ακριβώς γίνετε τα πουλάει η samsung; μου φαίνεται περίεργο ή είναι "αντίγραφα"

γενικά με ενδιαφέρει να μάθω πιο πολύ από αυτή την επισκευή και όχι να επισκευάσω την τηλεόραση αν έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη ας μου εξηγήσει περίπου τι κάνουν αυτά τα chip πως "χάθηκε" το firmware και πως αντιμετωπίζουμε μια βλάβη αυτής της μορφής δηλαδή τι κάνουν τα βασικά chip κλπ

4727647281472784727947277

σάς ευχαριστώ πολύ καλό Πάσχα και καλή ανάσταση

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
17-04-20, 10:42
Καλησπέρα σε όλους

είμαι στην φάση επισκευής μιας τηλεόρασης samsung UE32D5500 η οποία κάνει boot loop εμφανίζει το λογότυπο σβήνει και πάλι από την αρχή

κατευθείαν λέω μαλών θέλει επαναπρογραμματισμό το bios αλλά δεν κοιτάς και το τροφοδοτικό μπας και κόβει από κει , βγάζοντας το τροφοδοτικό και δοκιμάζοντας να τροφοδοτήσω κάποια δικά μου πράγματα τόσο από το rail τον 12v όσο και από το rail των 5v κατέληξα πως δεν είναι θέμα τροφοδοσίας

οπότε ήμουν πεπεισμένος ότι πρέπει να πρόγραμματιστεί το bios (αν το λέω σωστά) ψάχνοντας την μητρική βρήκα το bus header και ένα 8pin smd chip που είναι το eeprom μιας και προγραμματιστής δεν υπάρχει διάβασα πως με γεφύρωμα του reset pin στο gnd πως ίσος γίνει κάτι το δοκίμασα αλλά τίποτα


μετά με λίγο googling όλοι λέγαν πως φταίει το chip με κωδικό K9GAG08U0E (nand chip έχει σχέση με τις πύλες άραγε) από όσο είδα είναι και αυτό προγραμματιζόμενο και υπάρχει στο ebay προγραμματισμένο

εσείς τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει; έχει επισκευάσει κανείς αυτή την τηλεόραση; σε περίπτωση που φταίει το nand chip έχει αγοράσει κανείς προγραμματισμένο από ebay αυτά είναι γνήσια τι ακριβώς γίνετε τα πουλάει η samsung; μου φαίνεται περίεργο ή είναι "αντίγραφα"

γενικά με ενδιαφέρει να μάθω πιο πολύ από αυτή την επισκευή και όχι να επισκευάσω την τηλεόραση αν έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη ας μου εξηγήσει περίπου τι κάνουν αυτά τα chip πως "χάθηκε" το firmware και πως αντιμετωπίζουμε μια βλάβη αυτής της μορφής δηλαδή τι κάνουν τα βασικά chip κλπ

4727647281472784727947277

σάς ευχαριστώ πολύ καλό Πάσχα και καλή ανάσταση

Η βλάβη πιθανόν να είναι στην. Nand flash, ακολουθείται διαφορετική μέθοδος ελέγχου, από ότι δείχνει το YouTube, χωρίς μετρήσεις δεν βγαίνει συμπέρασμα.
Τώρα η nand φαντάσου ότι είναι όπως ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή ,8gb είναι όλα γραμμένα εκεί.
Εσωτερικά έχει κάποιους τόμους και οι τόμοι κάποιες σελίδες,η βλάβη είναι ως εξής,ένας τόμος αναφέρεται ως block ένα block περιέχει64 σελίδες,εάν έχει πάνω από 4 bad blocks είναι βλάβη.
Τώρα η nand που κυκλοφορεί είναι αντιγραφή και μπορεί να την κάνει ο καθένας που έχει programmer για nand, έχω τις αγοράζω άδειες και τις γραφω.
Υπάρχουν και programmer που μπορούν να κάνουν διορθώσεις μόνο στα bad block αλλά είναι πολύ ακριβοί,ένας φτηνός και καλός μαζί με παρελκόμενα κοστίζει περίπου 200€ χωρίς τελωνείο

billtsig
17-04-20, 16:43
καλησπέρα φίλε Νίκο!

Σε ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη απάντηση

όταν λες μετρήσεις τι ακριβώς θα μπορούσε να οδηγήσει σε σαφές συμπέρασμα;

από όσο καταλαβαίνω χαλάνε κάποια sectors και μετά το μηχάνημα έχει τόσα κατεστραμμένα αρχεία που είναι αδύνατο να εκκινήσει και θέλει clean install το λογισμικό με την χρήση nand programmer ή αλλαγή με chip που κάποιος άλλος έχει προγραμματίσει (τον κώδικα dump file) τον δίνουν οι εταιρίες οι κάποιος απλά τον αντέγραψε από μια λειτουργική τηλεόραση και τον ανέβασε σε forums κλπ; πώς ξέρουμε ότι είναι λειτουργικός;

επίσης πως γνωρίζουμε εάν ευθύνεται το eeprom chip η το nand chip σε μια βλάβη (να υποθέσω αν κάτι είναι τελείως νεκρό και δεν ακούει σε κουμπιά κλπ κοιτάμε πιο πολύ προς το eeprom ενω αν έχουμε boot loops και γενικά προβλήματα λογισμικού κοιτάμε στο nand chip και μετά τα αλλάζουμε εν ψυχρό και πάμε ψάχνοντας; )

ευχαριστώ πολύ και πάλι , μπορεί να γίνομε λίγο κουραστικός με τις ερωτήσεις μου αλλά με ενδιαφέρει να μάθω κάτι από την όλη ιστορία

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
17-04-20, 20:10
όταν λες μετρήσεις τι ακριβώς θα μπορούσε να οδηγήσει σε σαφές συμπέρασμα;
μετρήσεις ενοούμε,έλενχος τροφοδοσίας εάν δουλεύει το psu σε πρώτη φάση,στο κύκλωμα της εικόνας και στην main, για να απομονώσουμε το πρόβλημα.
στα youtube ανεβάζει η κάθε τεχνικάρα την επισκευή του, ο άλλος ξεκολούσε με κολλητήρι 100w και σήκωσε τις πίστες απο την πλακέτα, αλλά στο τέλος το κινητό δούλεψε, αστεία πράγματα που απευθύνονται σε άσχετους και απελπισμένους.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
17-04-20, 20:15
από όσο καταλαβαίνω χαλάνε κάποια sectors και μετά το μηχάνημα έχει τόσα κατεστραμμένα αρχεία που είναι αδύνατο να εκκινήσει και θέλει clean install το λογισμικό με την χρήση nand programmer ή αλλαγή με chip που κάποιος άλλος έχει προγραμματίσει (τον κώδικα dump file) τον δίνουν οι εταιρίες οι κάποιος απλά τον αντέγραψε από μια λειτουργική τηλεόραση και τον ανέβασε σε forums κλπ; πώς ξέρουμε ότι είναι λειτουργικός;

τον κώδικα ή θα τον βρείς στο internet ή θα κάνεις αντιγραφή απο καλή main;
πωλείται και μαμά samsung 45€ + φπα

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
17-04-20, 20:26
επίσης πως γνωρίζουμε εάν ευθύνεται το eeprom chip η το nand chip σε μια βλάβη (να υποθέσω αν κάτι είναι τελείως νεκρό και δεν ακούει σε κουμπιά κλπ κοιτάμε πιο πολύ προς το eeprom ενω αν έχουμε boot loops και γενικά προβλήματα λογισμικού κοιτάμε στο nand chip και μετά τα αλλάζουμε εν ψυχρό και πάμε ψάχνοντας; )
Δεν γνωρίζουμε και δεν υποθέτουμε, ενεργούμε ως εξής ,πάντα έλενχο του κυκλώματος, υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνουμε ελένχους,εάν φυσικά έχουμε γνώσεις και εμπειρία,εάν δεν έχουμε 100% θα κάνουμε ζημιά,γι'αυτό απευθυνόμαστε σε τεχνικό.Μπορεί να ξεκινήσει και να δουλέψει για λίγο καιρό αλλά καλύτερα βάλε άλλη nand
Και για να μην σε κουράζω με θεωρίες και π@π@ρολογίες, ναι η βλάβη είναι στην nand αγόρασε μια βάλτην πάνω και θα δουλέψει και τέλος
ΚΑΛΗ ΑΝΆΣΤΑΣΗ

billtsig
17-04-20, 22:49
Να είσαι καλά Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες θα προχωρήσω σε αντικατάσταση της nand