PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ηχειο bluetooth



fotinio
05-04-20, 04:13
Καλησπερα σε ολους παιδια!Εχω το εξης προβλημα:εχω ενα μινι ηχειο bluetooth το οποιο το φορτιζα κανονικα με φορτιστη απο κινητο.Χθες δοκιμασα με αλλο φορτιστη κινητου να το φορτισω και στα καλα καθουμενα αρχισε να κανει ενα χριτς χριτς και τα φτυσε.Ξερει κανεις τι μπορει να το προκαλεσε??Τωρα αναβει κανονικα αλλα κανει αυτο το χριτς χριτς και ουτε ηχος ουτε κατι αλλο.Επισης με τον ιδιο φορτιστη κινητου πηγα να φορτισω ενα ηλιακο powerbank και τωρα δεν δουλευει ουτε κι εκεινο.Μπορει καποιος να βοηθησει??Ευχαριστω εκ των προτερων

mikemtb73
05-04-20, 13:47
Κάποιες φωτο θα βοηθουσαν...

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

fotinio
06-04-20, 03:17
τελικα εκανα μερικες μετρησεις στην πλακετα και βρηκα οτι πρεπει να εχει καει ο ενισχυτης.Οπτικα δεν ειχε καποιο προβλημα πχ καποια αντισταση η καποιος πυκνωτης γιατι ως γνωστον σπανιως βγαζουν προβληματα αυτα.Μετρησα και μια διοδο που εχει το κυκλωματακι αλλα ηταν οκ.Μετρησα τον ενισχυτη σε καποια σημεια χωρις ομως το datasheet και παρατηρησα οτι εχει καμενη εξοδο τελικα.Το μονο κακο ειναι πως δεν υπαρχει σαν ανταλλακτικο για καποιο λογο γιατι το ειχα googlαρει και δεν μπορεσα να βρω ουτε το datasheet του.

johnnyb
06-04-20, 11:51
Μετρησες το φορτιστη που δημιουργησε το προβλημα στις συσκευες σου ? Απο ποια μαρκα κινητου ειναι και ποια τα χαρακτηριστικα του? (ampere , watt)
Bγαλε μια φωτο το chip του ενισχυτη του ηχειου και γραψε μας τον κωδικο που εχει πανω