PDA

Επιστροφή στο Forum : Βομβος (buzzing) απο ασφαλειοδιακοπτη σε πινακα σπιτιου



Dropper
26-01-20, 17:57
Καλησπερα, εχω νοικιασει προσφατα ενα διαμερισμα και συνειδητοποιησα οτι βγαινει ενας βομβος σταθερος απο τον πινακα.
Ξεκινησα να το ψαχνω και αρχιζα να κατεβαζω εναν εναν τους διακοπτες να δω αν ειναι καποιος συγκεκριμενος που βγαζει τον βομβο.

Τελικα εντοπισα ποιος ηταν, με το που τον κατεβαζα σταματουσε ο βομβος και οταν τον ανεβαζα ξαναρχιζε αμεσως.
Ο συγκεκριμενος ασφαλειοδιακοπτης ειναι ο πιο μικρος (10Α) και αντιστοιχει σε κατι μπριζες στο σαλονι. Να προσθεσω πως επανω στις μπριζες δεν υπαρχει συνδεδεμενο τιποτα προς ωρας.

Με εναν ηλεκτρολογο που μου συστησε ο σπιτονοικοκυρης και μιλησα μαζι του μου ειπε οτι δεν υπαρχει καμια ανησυχια και πως υπαιτιος για τον βομβο ειναι (αν καταλαβα καλα) ενας μετασχηματιστης που ειναι για το κουδουνι.
Μπορει να αλλαχθει ειπε αλλα σε λιγο καιρο μαλλον θα αρχισει και αυτος να βγαζει βομβο, οποτε μου προτεινε να μην κανω τιποτα και να συμβιβαστω με τον βομβο.

Ισχυουν αραγε αυτα ή βαριοταν να ανακατευτει ? Καμια γνωμη καποιος φιλος ?

Ευχαριστω προκαταβολικως

Panoss
26-01-20, 18:18
Ρώτα και άλλο ηλεκτρολόγο που να μην έχει σχέσεις με τον σπιτονοικοκύρη σου.:001_rolleyes:
Δεν είναι νορμάλ οποιαδήποτε συσκευή να παράγει...βόμβους...
Ούτε το να ζεις με βόμβους...

mike75
27-01-20, 18:35
Δεν νομιζω να φταιει η ασφαλεια.Απ΄οτι καταλαβα ο ηχος πρεπει να ειναι απο το πηνιο του μετασχηματιστη
ραγας στο πινακα που ειναι για το κουδουνι, και μαλλον ειναι ετοιμος να τα παιξει.
Καλο ειναι αφου νοικιασες προσφατα να στον αλλαξει και να σου βαλει καινουργιο.

p270
27-01-20, 20:02
στην ουσια εχει απαντηθει το θεμα στο αδελφο site hlektronika.gr