PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Αντικατάσταση κεραμικης διπλης εσστίας σε εστία Πιτσος E Nr B 9687A /01



neptuner
26-01-20, 00:26
Καλησπέρα ,την βοήθεια σας,
Δεν μου λειτουργουσε η διπλή εστια , πηγα και αγορασα τ οπως δειχνω στη φωτο την νεα εστια .
Μπορειτε να με βοηθησεται πως θα συνδεθει ?
Συνδεσα το κοκκινο καλώδιο με το 2 (μικρη εστια)
Το μαυρο καλωδιο με το 1 (μεγάλη εστια)
Το μαυρο με της ασπες κουκιδες το εβαλα στο 3 (ενδειξη θερμοτητας της εστιας)
Το καφέ το εβαλα στο 4 (τάση)
Το λευκο το έβαλα στο 5
αλλά δεν μου δουλεύει.
Τάση εχει το καφε καλώδιο και οταν ανοιγω τον διακόπτη της εστιας εχω ταση στο 4 και στο 5 πουθενα αλλου.
Δεν υπαρχει καποιο σχεδιαγραμμα στο κουτι της εστιας για να δω που παει τι.
Σημειωση τα υπολοιπα ματια δουλευουν κανονικα

Σε ψαξιμο στο ιντερνετ είδα οτι υπαρχουν και αυτες οι συνδεσμολογιες παλαιου και νεου τυπου εστιες (φωτο) αλλα δεν ξερω αν πρεπει να δοκιμασω και αυτην την σύνδεση
δλδ το καφε που ειναι η ταση στο 3 του σχεδίου μου
και το μαυρο με τις ασπρες κουκιδες στο 4 του σχεδιου μου

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.47006
47007

vasilllis
26-01-20, 13:23
Το καφε εχει μονιμη ταση με κλειστο διακοπτη και το 4-5 μολις ανοιξεις τον διακοπτη?

diony
26-01-20, 16:28
Πριν πω οτιδήποτε , να σε ρωτήσω πρώτα , εξέτασες αν η παλιά εστία έχει όντως πρόβλημα ?

Εννοώ την μέτρησες με κάποιο πολύμετρο, και είδες ότι είναι χαλασμένη ?

neptuner
27-01-20, 09:55
Ακριβώς vasillis
Το καφε (4) έχει μονιμη ταση και οταν ανοιγω τον διακοπτη εχω και στο 5

neptuner
27-01-20, 09:56
μετα απο ελεγχο βρηκα οτι ηταν κομμένη η εστία στη μεγαλη αντισταση για αυτο την αλλαξα diony
αλλα εχω την υποψια οτι η συνδεσμολογια της νεας εστιας πρεπει να ειναι δαφορετικη δλδ η ταση πρεπει να πηγαινει στο 3 της φωτο μου

neptuner
27-01-20, 16:01
Τελικά το έλυσα το πρόβλημα η συγκεκριμένη εστία την τάση την παίρνει στο Νο 3 της φωτο μου οποτε εβαλα το καφε στο 3 και το λευκό στο 4 και εργάζεται κανονικά η εστία
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.