PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με λερωμένο δάπεδο



performer
24-01-20, 16:02
Προ ημερών βάφτηκε το σπίτι.Μια μεζονέτα με την εσωτερική σκάλα και τα δωμάτια στρωμένα με κεραμικά πλακάκια ζαγρέ χωρίς σμάλτο, περασμένα μόνο με ένα βερνίκι.
Ο απαράδεκτος ελαιοχρωματιστής, τσαπατσούλης εκ του αποτελέσματος πασάλειψε τα δάπεδα και τις σκάλες με σταξίματα από πλαστικά και λαδομπογιές.
Χρησιμοποιήθηκε κάθε σχετικό υλικό που υπάρχει στην αγορά για καθαρισμό κεραμικών πλακιδίων και το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό.
Θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος φίλος μπορεί να με υποδείξει κάποιο τρόπο καθαρισμού που τυχόν να του έτυχε κάτι παρόμοιο.

nyannaco
24-01-20, 16:26
Μπορείς να προσπαθήσεις με διαλυτικό νίτρου (από το χρωματοπωλείο). Δεν ξέρω αν θα επηρεάσει και το βερνίκι των πλακακιών, οπότε δοκίμασε πρώτα σε ένα αθέατο σημείο.

Gaou
24-01-20, 19:17
κοιταξε αυτα όλα θέλουν μουλιασμα και μετά με μηχανικό τρόπο αφαιρεση. αν ομως δεν γινει αυτο εγώ πιστευα απο μικρός ότι η θερμοκρασία ειναι ενιοτε φιλος μας. με ένα θερμοπιστολο θα αδυνατισει πολύ η "λαδομπογια" και πολύ πιο ευκολα το πλαστικό . μην θερμάνεις αποτομα και τοπικά γιατι θα σου σπάσει το πλακίδιο ( δεν ξερω την ποιοτητα) . η υπομονη μπορει να αποδειχθει πολύτιμος βοηθός.! πάντως υπαρχουν καθαριστικά τα οποια τα βγάζουν αυτα....!

performer
25-01-20, 10:30
Να ευχαριστήσω αρχικά τον Νίκο και τον Παύλο που είχαν την καλή διάθεση να ασχοληθούν με το πρόβλημα μου.
Να ενημερώσω όμως ότι τις προτεινόμενες ενέργειες τις έχω χρησιμοποιήσει χωρίς αποτέλεσμα (όλα τα διαθέσιμα καθαριστικά- νίτρο -θερμοπίστολο κλπ ) Ίσως να χρειάζεται περισσότερη υπομονή και επιμονή.
Σας ευχαριστώ

xsterg
25-01-20, 18:41
φιλε μου με διαλυτικα απο χρωματοπολεια βγαινουν τα παντα απο τα πλακακια. τωρα αν εχεις κανει εξτρα επιστρωση εννοειται οτι μαζι θα βγει και αυτη. επρεπε να του πεις πριν ξεκινησει το βαψιμο να σου στρωσει το δωματιο με χαρτι η με ναυλον.
εγω εχω ξυλινο πατωμα και οταν αγορασα το σπιτι μου ειχα συννενοηθει με τον βαφεα και το εστρωσε ολο με χαρτι για μετακομιση.

performer
27-01-20, 15:31
[QUOTE=xsterg;604886]φιλε μου με διαλυτικα απο χρωματοπολεια βγαινουν τα παντα απο τα πλακακια. τωρα αν εχεις κανει εξτρα επιστρωση εννοειται οτι μαζι θα βγει και αυτη. επρεπε να του πεις πριν ξεκινησει το βαψιμο να σου στρωσει το δωματιο με χαρτι η με ναυλον.
εγω εχω ξυλινο πατωμα και οταν αγορασα το σπιτι μου ειχα συννενοηθει με τον βαφεα και το εστρωσε ολο με χαρτι για μετακομιση.[/QUOTE

Φίλε Χρήστο δοκίμασα τα πάντα. Από διαβρωτικά μέχρι και κάθε ειδικό καθαριστικό για την περίπτωση. Τα πλακάκια είναι όπως τα κεραμίδια με πόρους και έχουν ποτίσει. Δεν βγαίνουν οι μπογιές με τίποτα. Τον ατσούμπαλο τον ελαιοχρωματιστή τον είχα και χαρτόνια ρολό και νάιλον. Όταν θυμόταν τα χρησιμοποιούσε .Τα λέρωνε από την μια μεριά τα μετακινούσε μετά γυρνώντας τα ανάποδα και όπως πατούσε άφηνε τις στάμπες ο ηλίθιος
Η μόνη πλέον επιλογή είναι το βάψιμο.

mikemtb73
27-01-20, 18:05
Φράγκο δεν θα του έδινα του "μάστορα"
Να μου κάνει τέτοια ζημιά και να τον πληρώσω κιόλας? Ας έρθει να τα καθαρίσει να τα κάνει όπως πριν βάψει.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk