PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Philips] Τηλεοραση philips 3403/10 προβλημα backlight



Mpamphs123
20-11-19, 23:13
Γεια σε ολους
Εχω το παραπανω μοντελο τηλεορασης και οταν την αναβω δουλευει κανονικα για μισο λεπτο περιπου μετα σβηνει ο φωτισμος στις λαμπες ccfl με εναν φακο παρατηρησα οτι εχω εικονα καθως και ηχο
Τι μπορει να φταιει?

manolo
21-11-19, 09:20
Ή ο inverter ή οι λάμπες CCFL. Εφόσον όπως λες ανάβουν κανονικά για μισό λεπτό και μετά σβήνουν, τότε πιθανώς ο inverter να είναι ΟΚ και να φταίνε οι ίδιες οι λάμπες. Μπορεί να φταίει μια αλλά λόγω προστασίας να κόβει την τροφοδοσία από όλες..

Mpamphs123
21-11-19, 10:27
Καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση
Θα ηθελα να ρωτησω επιπλεον αν γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποιος τροπος να βρεθει ποια λαμπα εχει προβλημα χωρις τεστερ για ccfl εννοω
Και επιπλεον διαβασα στο ιδιο site οτι αν βρεις ποια λαμπα εχει θεμα βαζεις μια αντισταση 10 ωμ 1 βαττ παραλληλα και ξεπερνιεται το προβλημα απλως για αποφυγη λυσιματος πανελ απλως βεβαια δεν θα εχεις φωτισμο στην εν λογω λαμπα. Ισχυει αυτο?

manolo
22-11-19, 01:20
Είναι μια λύση ανάγκης μέχρι να αντικαταστήσεις με μια καινούργια CCFL λάμπα. Δεν θα το συνιστούσα για μόνιμη λύση με κανένα τρόπο..

Mpamphs123
22-11-19, 06:54
Δηλαδη με λιγα λογια επειδη δεν εχω τεστερ να βρω ποια λαμπα φταει αν φταιει βεβαια λαμπα η τηλεοραση αυτη συγκεκριμενα 22pfl3403/10 εχει τεσσερις φυσες που πανε στις λαμπες μπορω να βγαζω καθε φορα μια φυσα και να κολλαω μια αντισταση 10 ομ 1 βαττ παραλληλα σε αυτην η και παραπανω απο μια φυσα. Πχ 2. Και να βαλβω δυο αντιστασεις παραλληλα αν υποθεσομε οτι ειναι χτυπημενες πανω απο μια λαμπα μεχρι να βρω ποια λαμπα φταιει? Δηλαδη να μην πεφτει σε προστασια ο ινβερτερ εννοω

manolo
22-11-19, 22:47
Εφόσον δεν έχεις κάποιο ειδικό εργαλείο-tester που θα βοηθούσε τον έλεγχο άμεσα, η λύση με την αντίσταση αν και λίγο 'μπακαλίστικη' μπορεί να σε βοηθήσει όντως να βρεις ποια CCFL λάμπα που τα έχει παίξει. Την τοποθετείς διαδοχικά στις τέσσερις φύσες και λογικά εκεί που ήταν η ελαττωματική λάμπα, θα σου ανάψει η TV μόλις βάλεις την βατική αντίσταση. Αλλά προσοχή: μόνο για τον έλεγχο. Μην την αφήσεις έτσι μόνιμα.

Mpamphs123
22-11-19, 23:02
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση απλως αυτος ο τροπος με την αντισταση δεν μπορω να καταλαβω πως προεκυψε εννοο οτι στην θεση που ηταν η λαμπα παραγονται 1000 volt και μετα οταν σταθεροποιειται η λειτουργια 500 volt βαζοντας στην θεση της λαμπας μια αντισταση 12 ομ πχ θα εχω περιπου 90 ampere αρα η ισχυς που καταναλωνεται σε θερμοτητα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο 1 watt που ειναι η αντισταση και λογικα η αντισταση θα καρβουνιαζο ταν μπορει να. ΜΟυ εξηγησει καπιος αν γνωριζει φυσικα πως προεκυψε η πατεντα με την αντισταση. Για να καταλαβω την λειτουργια του ινβερτερ

manolo
23-11-19, 09:31
Την αντίσταση δεν θα την αφήσεις πάνω για πάντα. Είπαμε μόνο λίγα δευτερόλεπτα κάθε φορά σε κάθε φύσα για τη δοκιμή για να τεστάρεις πότε θα ανάψουν. Και καλύτερα να βάλεις μια βαττική αντίσταση 1KΩ στα 5W.

xani
23-11-19, 11:59
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση απλως αυτος ο τροπος με την αντισταση δεν μπορω να καταλαβω πως προεκυψε εννοο οτι στην θεση που ηταν η λαμπα παραγονται 1000 volt και μετα οταν σταθεροποιειται η λειτουργια 500 volt βαζοντας στην θεση της λαμπας μια αντισταση 12 ομ πχ θα εχω περιπου 90 ampere αρα η ισχυς που καταναλωνεται σε θερμοτητα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο 1 watt που ειναι η αντισταση και λογικα η αντισταση θα καρβουνιαζο ταν μπορει να. ΜΟυ εξηγησει καπιος αν γνωριζει φυσικα πως προεκυψε η πατεντα με την αντισταση. Για να καταλαβω την λειτουργια του ινβερτερ

ΤΙ ΛΕΣ φιλε? 90Α ? χαχαχαχ 1000 βολτ? μΑ εχει καταναλωση ελεος.Η Αντισταση ισχυει ΑΛΛΑ αν οι μετασχηματιστες ειναι οκ μιλαω για το ινβερτερ ,και αν εχει σωστη τροφοδοσια ,απλα δεν κανει protect γιατι βλεπει φορτιο.υπαρχουν πολλες πατεντες να μην κλεινει το ινβερτερ ακομη και αν εχει 10 μετασχηματιστες και βαλεις 1 ccfl. το εχω κανει πολλες φορες και δουλευει κανονικα χρονια αν δεν καει κατι αλλο.

xani
23-11-19, 12:16
Την αντίσταση δεν θα την αφήσεις πάνω για πάντα. Είπαμε μόνο λίγα δευτερόλεπτα κάθε φορά σε κάθε φύσα για τη δοκιμή για να τεστάρεις πότε θα ανάψουν. Και καλύτερα να βάλεις μια βαττική αντίσταση 1KΩ στα 5W.


1ΚΩ πως το υπολογισες ? Ακομη και σε σωστη ccfl να την βαλεις παραλληλα θα αναβει κανονικα.

manolo
23-11-19, 12:36
Χαμηλές τιμές αντίστασης ενδέχεται να προκαλέσουν ζημιά στο τύλιγμα υψηλής τάσης του μετασχηματιστή. Μάλιστα σε αρκετά τεχνικά forums (π.χ. βλ. badcaps.net) προτείνουν ακόμα μεγαλύτερες τιμές στην αντίσταση (100Κ ή 150Κ). Εξαρτώνται όλα βέβαια και από την τάση εξόδου του Inverter. Και φυσικά θα ανάψει η ccfl εφόσον είναι καλή, αν βάλεις παράλληλα μια αντίσταση. Απλά είναι σαν να δημιουργείς έναν διαιρέτη ρεύματος.

xani
23-11-19, 12:57
Χαμηλές τιμές αντίστασης ενδέχεται να προκαλέσουν ζημιά στο τύλιγμα υψηλής τάσης του μετασχηματιστή. Μάλιστα σε αρκετά τεχνικά forums (π.χ. βλ. badcaps.net) προτείνουν ακόμα μεγαλύτερες τιμές στην αντίσταση (100Κ ή 150Κ). Εξαρτώνται όλα βέβαια και από την τάση εξόδου του Inverter. Και φυσικά θα ανάψει η ccfl εφόσον είναι καλή, αν βάλεις παράλληλα μια αντίσταση. Απλά είναι σαν να δημιουργείς έναν διαιρέτη ρεύματος.


100 kΩ ? επιστημονες ειναι εκει μεσα τι να πω ? αφου το λενε αυτοι ...μαλλον δεν ξερουν οτι για την rf τα 10ΩΜ ειναι πολυ μεγαλη αντισταση .

manolo
23-11-19, 14:05
Αν διαβάσεις σχετικά posts στο badcaps θα δεις αναφορές σε τέτοιες τιμές και μάλιστα από έμπειρους ηλεκτρονικούς. Το rf όμως φίλε μου που κολλάει;; εκτός αν αναφέρεσαι στη συχνότητα από το κύκλωμα ταλάντωσης που χρησιμοποιείται για τον ιονισμό των αερίου (υδραργύρου ή νέον) μέσα στον σωλήνα ώστε να προκαλέσει τον φθορισμό.

Mpamphs123
23-11-19, 19:17
Παιδια παντως εγω τωρα μπερδευτηκα δοκιμασα 12ohm 1 watt οπως ειχα πει αρχικα για την τιμη της αντιστασης που θα χρησιμοποιησω παραλληλα σε μια τυχαια φυσσα ccfl και δεν ξεκινουσε καθολου ο ινβερτερ προφανως επεφτε σε προστασια
Το προβλημα της τηλεορασης ειναι οτι καθε φορα που την κανω ον απο το μπουτον πρασινο λεντ μπροστα δουλευει λιγο απο 30 δευτερολεπτα εως 1 λεπτο και μετα σβηνει το backlight. Μονο εικονα και ηχο εχω κανονικα αν κανω οφ και ον το μπουτον η δια κατασταση με πριν
Εαν κυριε Μανωλη χρησιμοποιησω 1 kom αντισταση λες να ξεκινησει ο ινβερτερ και να την αφησω να δουλεψει κανα 5λεπτο για να βρω την προβληματικη λαμπα

manolo
23-11-19, 22:29
Δοκίμασε 1Κ στα 5W, δε χάνεις να δοκιμάσεις. Πρόσεξε μόνο να είναι σωστή η συνδεσμολογία. Ουσιαστικά η αντίσταση προσομειώνει τη λάμπα CCFL ώστε να 'ξεγελάσει' τον inverter και να ξεκινήσει.

Mpamphs123
23-11-19, 22:39
Εχεις δικιο δεν χανω κατι το πολυ πολυ θα βαλω ενα ποτενσιομετρο 220 kom και θα παιξω απο εκει και κατω μεχρι να βρω την τιμη που θα ξεγελαστει ο ινβερτερ και θα ξεκινησει οταν το κανω θα ενημερωσω ανεξαρτητως αποτελεσματος
Ευχαριστω για αλλη μια φορα για την βοηθεια
Κυριε Μανωλη

xani
25-11-19, 11:11
Εχεις δικιο δεν χανω κατι το πολυ πολυ θα βαλω ενα ποτενσιομετρο 220 kom και θα παιξω απο εκει και κατω μεχρι να βρω την τιμη που θα ξεγελαστει ο ινβερτερ και θα ξεκινησει οταν το κανω θα ενημερωσω ανεξαρτητως αποτελεσματος
Ευχαριστω για αλλη μια φορα για την βοηθεια
Κυριε Μανωλη


φιλε μου εγω δεν θα ασχοληθω αλλο με το θεμα σου...ΑΛΛΑ εχω πολλες αποριες ...πως ξερεις οτι ειναι μια ccfl με προβλημα? πως ξερεις οτι δεν ειναι κομενος ενας η περισσοτεροι μεταχηματιστες στο ινβερτερ? τωρα το ποντεσιομετρο κτλπ τα αφηνω ασχολιαστα .το protect κοβετε με 5 τροπους.

Mpamphs123
25-11-19, 15:41
Δεν γνωριζω ψαχνομαι εαν ηξερα δεν θα εκανα ερωτηση στο forum εσυ εχεις να μου προτεινεις κανεναν απο τους 5 τροπους που γνωριζεις η θα συνεχισεις τις εξυπναδες

chipakos-original
25-11-19, 19:18
Δεν γνωριζω ψαχνομαι εαν ηξερα δεν θα εκανα ερωτηση στο forum εσυ εχεις να μου προτεινεις κανεναν απο τους 5 τροπους που γνωριζεις η θα συνεχισεις τις εξυπναδες
Μα είναι εξυπνάδες αυτά που σου λέει??Σου δίνει κάποιος μία λύση να πας στο σπίτι σου με ασφάλεια χρησιμοποιώντας ένα ταξί κι εσύ γράφεις εντάξει θα πάρω ένα πατίνι και θα πάω. Τώρα ποιός φταίει??.......(κι εγώ θα αφήσω ασχολίαστο το ποτενσιόμετρο).........

xani
26-11-19, 10:11
Μα είναι εξυπνάδες αυτά που σου λέει??Σου δίνει κάποιος μία λύση να πας στο σπίτι σου με ασφάλεια χρησιμοποιώντας ένα ταξί κι εσύ γράφεις εντάξει θα πάρω ένα πατίνι και θα πάω. Τώρα ποιός φταίει??.......(κι εγώ θα αφήσω ασχολίαστο το ποτενσιόμετρο).........

thanks φιλε.

Mpamphs123
11-12-19, 00:07
Επειτα απο λιγο διαβασμα στο ιντερνετ εκανα προσεκτικα bypassinverter μη χρησιμοποιοντας αντιστασεις και η τηλεοραση δεν εσβηνε αλλα φυσικα δεν την αφησα για λογους προστασιας θελω να πω οτι σιγιυρα φταει θ καποια λαμπα η ο μετασχηματιστης υψηλης την παρατησα λογω παλαιοτητας
Ειναι ασυμφορη