PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση LG] 32LN520B



maxtak
01-10-19, 20:00
Ξαφνικά έριξε μαύρο με όλες τις άλλες λειτουργίες να δουλεύουν κανονικά (ήχος, αλλαγή καναλιών, αυξομείωση ήχου κλπ)
Με βάση το service manual που επισυνάπτω πρέπει να δινει στην έξοδο για τα led 85volt. Μου έδινε 10-20.
Έκρινα πως έχει πρόβλημα το mosfet (FDT86106LZ) που αλλάζω , αλλά συνεχίζω να έχω την ίδια αντιμετώπιση.46629
Μέτρηση γη με +led =123v
Μέτρηση +led με G(mosfet) =123v
Μέτρηση +led με S(mosfet) =123v
Τροφοδοτικό λειτουργεί σωστά και δινει τα dc24v εκεί που λέει το manual
Μέτρηση περιφερειακών εξαρτημάτων(πυκνωτών, αντιστάσεων κλπ) φαίνεται να δινουν τις σωστές τιμές
Υπάρχει καμια περίεργη σκέψη για το που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα???

thnks

GeorgeSindos
02-10-19, 08:26
καμενα led....θελουν αλλαγή οι μπάρες led.

maxtak
02-10-19, 08:49
καμενα led....θελουν αλλαγή οι μπάρες led.

καλημέρα,
τις μετρήσεις αυτές τις έχω και χωρίς τα led συνδεδεμένα

GeorgeSindos
02-10-19, 10:46
Τα led τα ελενξες? και αν ναι με ποιό τρόπο?

maxtak
02-10-19, 11:22
Τα led τα ελενξες? και αν ναι με ποιό τρόπο?

οι μετρήσεις που γράφω παραπάνω γίνονται με την πλακέτα στο χέρι, χωρίς να συνδέω τα led.
Το manual λέει πως στην έξοδο για τα led πρέπει να έχω 85v, εγώ έχω 10-20 (παίζει)
Όταν συνδέσω τα led και σε βαθύ σκοτάδι έχω την εικόνα κανονική αλλά πολύ αμυδρά, που σημαίνει κατά την άποψη μου είναι σωστά τα led αλλά με τα 15v είναι πολύ αμυδρή η φωτεινότητα τους
Επίσης στο service manual λέει πως με αυτά τα συμπτώματα που έχω φταίει το main

biomed
02-10-19, 15:16
για καλο και για κακο ελενξε με ενα tv backlight tester τα led σου χωρις να ανοίξεις καν το πανελ και μετα πήγαινε στη main, για να εισαι 100% σίγουρος οτι τα led δεν φταίνε

JOUN
02-10-19, 16:21
Αφου εχεις ιδιες μετρήσεις με τα λεντ και χωρίς αρα έχεις ανοιχτό κυκλωμα στα λεντ. Καποιο άνοιξε και αφού είναι ολα σε σειρά δεν ανάβει τίποτα..

maxtak
02-10-19, 16:42
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός.
Το service manual λέει πως πρέπει να έχω τροφοδοσία προς τα led = 85v (όπως φαίνεται και από το σχέδιο που έχω επισυνάψει)
Εγώ μετράω είτε έχω συνδέσει τα led είτε όχι 10-20v
και προσπαθώ να βρω την αιτία του προβλήματος. Εκτίμησα πρόβλημα mosfet το αντικατέστησα αλλά συνεχίζω να έχω τις ίδιες μετρήσεις

GeorgeSindos
02-10-19, 22:54
Στο pin 9 του IC6900 τι τάση παιρνεις;

maxtak
02-10-19, 23:08
Στο pin 9 του IC6900 τι τάση παιρνεις;

+led >> pin 9 = 120volt

GeorgeSindos
03-10-19, 08:24
αρα εισαι οκ εκει. Προχωρα και μετρα που χανεις αυτη την ταση.

maxtak
03-10-19, 09:01
αρα εισαι οκ εκει. Προχωρα και μετρα που χανεις αυτη την ταση.

την χάνω στο mosfet, από την αρχή το είπα..
να εκτιμήσω πως και το νέο που πήρα βγήκε προβληματικό? έχω ήδη παραγγείλει νέα για δοκιμή.
Αυτό (το ότι με καινούργιο πήρα ίδιο πρόβλημα) με προβλημάτισε και έβαλα την ερώτηση εδώ...

p270
03-10-19, 13:09
την χάνω στο mosfet, από την αρχή το είπα..
να εκτιμήσω πως και το νέο που πήρα βγήκε προβληματικό? έχω ήδη παραγγείλει νέα για δοκιμή.
Αυτό (το ότι με καινούργιο πήρα ίδιο πρόβλημα) με προβλημάτισε και έβαλα την ερώτηση εδώ...

αγοραστηκε το νεο απο καταστημα εδω η ebay;

maxtak
03-10-19, 13:15
αγοραστηκε το νεο απο καταστημα εδω η ebay;

από εδώ, Φανο
τώρα παρήγγειλα από ebay και βλέπω

p270
03-10-19, 13:18
από εδώ, Φανο
τώρα παρήγγειλα από ebay και βλέπω

του ebay δεν θα παιξει αν βεβαια φταει αυτο ,αλλα δυστυχως εχω πετυχει και απο φανο προβληματικα

maxtak
03-10-19, 13:23
του ebay δεν θα παιξει αν βεβαια φταει αυτο ,αλλα δυστυχως εχω πετυχει και απο φανο προβληματικα

παίζει να το έχει ή να το φέρνει κανένας άλλος ή πάμε ψάχνοντας

p270
03-10-19, 13:24
παίζει να το έχει ή να το φέρνει κανένας άλλος ή πάμε ψάχνοντας

ψαχνεις για ρωτα και στον βασιλειαδη καλλιθεα

xani
03-10-19, 18:42
την χάνω στο mosfet, από την αρχή το είπα..
να εκτιμήσω πως και το νέο που πήρα βγήκε προβληματικό? έχω ήδη παραγγείλει νέα για δοκιμή.
Αυτό (το ότι με καινούργιο πήρα ίδιο πρόβλημα) με προβλημάτισε και έβαλα την ερώτηση εδώ...

κοιτα τις λεντομπαρες ...δεν βγαζει ταση αν δεν δει αναλογο φορτιο ...mA μετραει. ..τι παει να πει την χανεις στο μοσφετ? το μοσφετ εχει και G φιλε.

maxtak
03-10-19, 19:52
κοιτα τις λεντομπαρες ...δεν βγαζει ταση αν δεν δει αναλογο φορτιο ...mA μετραει. ..τι παει να πει την χανεις στο μοσφετ? το μοσφετ εχει και G φιλε.

..αμα διαβασεις απο την αρχη την συζητηση θα καταλαβεις...
εδω ειμαστε>>>

xani
03-10-19, 20:11
..αμα διαβασεις απο την αρχη την συζητηση θα καταλαβεις...
εδω ειμαστε>>>

επιμενω ....αναβεις τα λεντ με το τεστερ (αν αναβουν που πολυ φοβαμαι ειναι off)και μας γραφεις καταναλωση εδω ..fet,protect ,backlight drive ktlp ..αν τα led ειναι οκ θα τα δουμε ενα ενα μετα. Επισης κοιτα την καλωδιωση απο το βισμα του τροφοδοτικου μεχρι τα led ομομετρικα για κακη συνεχεια. LΝ520 εχουν περασει απο τα χερια μου πανω απο 200 κοματια...ολα τα ξενοδοχεια εδω τετοιες εχουν fet ..που λες εσυ φιλε μου δεν εχω αλλαξει σε καμια
Σε γενικες γραμμες το τροφοδοτικο δεν βγαζει προβληματα..led..και mainboard ναι βγαζει.



με αυτο τσεκαρε

GeorgeSindos
03-10-19, 23:39
Θα συμφωνήσω με τον Στάθη. Άνοιξε το πάνελ και ελενξε τα led. Είναι από τα μοντέλα που τα led είναι η πιο συνηθισμένη βλάβη.

Di*Ca_Electronic
11-10-19, 03:20
Φίλε Τάκη,
κι οι δύο παραπάνω συνάδελφοι (Στάθης από Εύβοια & Γιώργος από Σίνδο) είναι εξαιρετικοί τεχνικοί κι έχουν απόλυτο δίκιο για τη
συγκεκριμένη επισκευή που ΄χεις ν΄ εκτελέσεις.
Κάτι επί πλέον που το ΄χεις ήδη κάνει αλλά επανέλαβέ το με πολύ προσοχή γιατί μπορεί να βιάστηκες και να σου διέφυγε.
Μέτρησε με τη τηλεόραση εκτός ρεύματος τις αντιστάσεις :
- R6927, R6929, R6931, R6933 (4,3 Ω)
- R6928, R6930, R6932, R6934 (3,9 Ω)
- R6903(47 Ω), R6905 (10 Ω)
τις διόδους :
- D6902, D6900 (1N4148)
- κι έλεγξε αφού τα ξεκολλήσεις τα Q6900 (MMBT2907ALTIG) & Q6901 (FDD390N15).
Το τελευταίο είναι MOSFET και χρήζει αντικατάστασης.
Αν οι τιμές των παραπάνω είναι σωστές τότε έλεγξε με τη πλακέτα σε τάση αν έχεις
VCC=12V στο pin 2 του IC6900 (MAP3202SIRH).
Πολύ όμως φοβάμαι κι εύχομαι να πέφτω έξω ότι δεν έχεις οδήγηση από τον επεξεργαστή
IC101 (MSTAR MSD804KKX) της Main Board.
Πρωτίστως καλό θα είναι να κάνεις κι έλεγχο των λεντοσειρών μ΄ ένα Backlight Tester κι αν δεν
διαθέτεις με κάποιο τροφοδοτικό που έχει έξοδο 90V.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

JOUN
14-10-19, 21:59
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός.
Το service manual λέει πως πρέπει να έχω τροφοδοσία προς τα led = 85v (όπως φαίνεται και από το σχέδιο που έχω επισυνάψει)
Εγώ μετράω είτε έχω συνδέσει τα led είτε όχι 10-20v
και προσπαθώ να βρω την αιτία του προβλήματος. Εκτίμησα πρόβλημα mosfet το αντικατέστησα αλλά συνεχίζω να έχω τις ίδιες μετρήσεις
Mαλλον δεν καταλαβες πως δουλευει το συστημα..
Το τροφοδοτικο της τηλεορασης ελεγχει αν υπαρχουν τα λεντ συνδεδεμενα στην εξοδο της και μετα δινει τα 100V..
Eπειδη ομως τα λεντ ειναι ολα σε σειρα αν τυχον και καει ενα πλεον συμπεριφερονται σαν ανοιχτο κυκλωμα οποτε το τροφοδοτικο νομιζει οτι ειναι ασυνδετα γιαυτο και σου βγαζει μονο 20V..
Eτσι εσυ νομιζεις οτι φταιει το τρφοδοτικο ενω φταινε τα λεντ..
Κανε οτι σου ειπαν ολοι παραπανω και ανοιξε την οθονη για να βρεις το καμενο λεντ..Επειδη ομως δεν μπορεις να το μετρησεις με πολυμετρο θα πρεπει η να αναβεις καθε μια σειρα με ενα τροφοδοτικο περιπου 20V η να βραχυκυκλωνεις ενα ενα τα λεντ και να δεις που θα αναψουν ολα ..

maxtak
14-10-19, 23:03
Mαλλον δεν καταλαβες πως δουλευει το συστημα..
Το τροφοδοτικο της τηλεορασης ελεγχει αν υπαρχουν τα λεντ συνδεδεμενα στην εξοδο της και μετα δινει τα 100V..
Eπειδη ομως τα λεντ ειναι ολα σε σειρα αν τυχον και καει ενα πλεον συμπεριφερονται σαν ανοιχτο κυκλωμα οποτε το τροφοδοτικο νομιζει οτι ειναι ασυνδετα γιαυτο και σου βγαζει μονο 20V..
Eτσι εσυ νομιζεις οτι φταιει το τρφοδοτικο ενω φταινε τα λεντ..
Κανε οτι σου ειπαν ολοι παραπανω και ανοιξε την οθονη για να βρεις το καμενο λεντ..Επειδη ομως δεν μπορεις να το μετρησεις με πολυμετρο θα πρεπει η να αναβεις καθε μια σειρα με ενα τροφοδοτικο περιπου 20V η να βραχυκυκλωνεις ενα ενα τα λεντ και να δεις που θα αναψουν ολα ..

ευχαριστώ για την απάντηση,
μπορώ να πω πως ήταν, κατά την άποψη μου, η πιο εμπεριστατωμένη...
παρεμπιπτόντως αυτές τις ημέρες δεν έχω ασχοληθεί γιατί περιμένω να έρθει το mosfet που έχω παραγγείλει.
Με την ευκαιρια θα κάνω και τις μετρήσεις που είπες.

thnks