PDA

Επιστροφή στο Forum : Philips PerfectCare Aqua GC8635



voliotis
05-08-19, 15:35
Καλησπέρα σε όλους!!
Έχω πρόβλημα με το εν λόγω ατμοσιδερο. Ενώ η προετοιμασία γίνεται κανονικά όταν πατάω το κουμπί από το σίδερο ακούγεται ένα 'κλικ' μέσα στο μποιλερ αλλά δεν βγάζει ατμό αν το πατήσω 2-3 φόρες ακούγεται και η αντλία να λειτουργεί αλλά πάλι τίποτα αν κάποιος ξέρει τι μπορεί να είναι θα ήμουν υπόχρεος
Ευχαριστω!!
Να προσθέσω οτι βρήκα κι ενα σωληνάκι 'τσακισμένο' και το διόρθωσα χωρίς αποτέλεσμα

αλπινιστης
05-08-19, 16:16
Το "κλικ" ειναι το ρελε για την βαλβιδα.
Πρεπει να δουμε 2 πραγματα ηλεκτρικα:
1. Παιρνει ταση η βαλβιδα? ( εαν οχι--> βλαβη ρελε)
2. Εαν παιρνει ταση η βαλβιδα, δουλευει το πηνιο? (εαν οχι --> βλαβη πηνιου)

Εαν ηλεκτρικα εισαι οκ, θα παμε στην βαλβιδα να την δουμε μηχανικα (αν ειναι παλιο, μπορει να εχει κολλησει/χαλασει απο αλατα)

Το πιο σημαντικο ερωτημα: Μπορεις να κανεις ηλεκτρολογικους ελεγχους και μετρησεις?? Εχουμε τασεις δικτυου εκει μεσα.
Εαν ναι, προχωραμε.
Εαν οχι, το πας σε καποιον. Μην κινδυνεψουμε για ενα σιδερο!!

voliotis
05-08-19, 16:46
Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση
Μπορω να κανω μετρησεις εχω πολυμετρο απλα πες μου τι να μετρησω
στελνω φωτο. την αντλια τη συνδεσα απ ευθειας στα 220 και ειναι οκ δοκιμασα βαζοντας το σωληνακι σε ποτηρι με νερο και απο την εξοδο ειχα κανονικα ροη

464344643546436

αλπινιστης
05-08-19, 17:00
Μετρα την ταση στα ποδια του πηνιου της βαλβιδας (το μαυρο κουτακι που στηριζεται με ενα παξιμαδι) οταν ακουγεται το κλικ για να δεις οτι παιρνει ταση το πηνιο. Για να δεις εαν λειτουργει αφου εχει παρει ταση, μπορεις να δοκιμασεις εαν μαγνητιζει ο αξονας με το παξιμαδι ("κολλαει" το κατσαβιδι επανω του)

Σορυ αλλα πλεον θα ξαναμπω αυριο το πρωι για να μπορεσω να απαντησω.

voliotis
05-08-19, 17:04
ok ευχαριστω!!

voliotis
05-08-19, 17:30
Οταν παταω τη σκανδαλη (αφου ειναι ετοιμο)ακουγεται ενα 'κλικ' και εχω ρευμα στα ποδια του πηνιου οταν αφηνω τη σκανδαλη δεν εχω ρευμα
Με πατημενη σκανδαλη μαγνητιζει ο αξονας με το παξιμαδι ελαφρως
Απαντησε οποτε μπορεις
Ευχαριστω και παλι!!!

voliotis
05-08-19, 18:29
Τελικα βρηκα το προβλημα!!!
Ειχε φυγει ενα καλωδιο κατω απο το μποιλερ απο τη θερμικη ασφαλεια. Βασικα ηταν μαυρισμενο σα να εχει καει, μαλλον χαλαρωσε λογω θερμοκρασιων και βγηκε.