PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση LG] Μπλε οθόνη LG32LH510B



fmike
04-08-19, 23:06
Καλησπέρα
Έχω την παραπάνω TV και μου δείχνει την εικόνα της φωτό.46433
Τι θα μπορούσα να ελέγξω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Di*Ca_Electronic
05-08-19, 02:18
Εκείνο που πρέπει να κάνεις πρώτα φίλε Μιχάλη,
είναι να δοκιμάσεις στις εισόδους Components, Scart & HDMI άλλες συσκευές όπως VCR, DVD
και να παρατηρήσεις την εικόνα.
Αν παρουσιάζεται η ίδια εικόνα όπως στην είσοδο κεραίας RF κι εφόσον είσαι ή σπουδάζεις
Ηλεκτρονικός, τότε και μόνο τότε, ανοίγεις, με πολύ μεγάλη προσοχή κι εφόσον διαθέτεις
τα κατάλληλα εργαλεία, τ΄ οπίσθιο καπάκι της συσκευής σου για ν΄ ελέγξεις τα LVDS cables.
Οδηγίες σου παρέχονται αφού κατεβάσεις ΔΩΡΕΑΝ το Service Manual από το site : https://tel-spb.ru/tv/lg-32lh510b
Είναι πιθανόν ν΄ επανέλθει η εικόνα από την εξαγωγή κι επανατοποθέτηση των flex cables που πηγαίνουν από τη
T-Con Board στο panel ή ακόμα να χρήζει αντικατ/σης η Main Board ή κι αυτό τ΄ ίδιο το panel όπως περιγράφεται στη σελ. 28
του Service Manual αν παρατηρείς την ίδια εικόνα σ΄ όλες τις εισόδους πράγμα που απεύχομαι και φυσικά για να καταλήξεις
σ΄ αυτό πρέπει να προβείς σ΄ αρκετές μετρήσεις με patern generator αλλά πιο απλά χωρίς ν΄ ανοίξεις τη συσκευή από την
εισαγωγή με το τηλεχειριστήριο στο "Service Mode" κι εκτελώντας διάφορες ρυθμίσεις εικόνας.
Μπορεί ακόμα η βλάβη ν΄ οφείλεται και στην ίδια τη πλακέτα T-Con αλλά για να καταλήξεις πρέπει να κάνεις όλα τα προη-
γούμενα βήματα ξεκινώντας δοκιμές χωρίς ν΄ ανοίξεις τη συσκευή σου.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
05-08-19, 17:31
Άλλαξε τις μπάρες led τις έχει κάψει και φωτίζουν μπλέ αν την ανοίξεις θα το δεις.

fmike
06-08-19, 00:09
Δημήτρη και Νίκο σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Η τηλεόραση βρίσκεται στο πατρικό μου και σε λίγες μέρες που θα πάω, ξεκινάω την διερεύνηση.
Καλό βράδυ

xani
06-08-19, 17:53
Καλησπέρα
Έχω την παραπάνω TV και μου δείχνει την εικόνα της φωτό.46433
Τι θα μπορούσα να ελέγξω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων





broken led backlight

mikemtb73
08-01-22, 12:21
σε λίγες μέρες που θα πάω
αλλαξες τελικα backlight?


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk