PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με μποιλερ



nt1969
31-03-19, 17:15
καλησπερα και απο εμενα - θα ηθελα τη βοηθεια σασ στο παρακτω προβλημα

προσφατα κατασκευασα ενα δευτερο οροφο σε μονοκατοικια - απο τον υπαρχον καυστηρα ο υδραυλικος τραβηξε σωληνες και εγκατεστησε αυτονομο συστημα καλοριφερ στο νεο διαμερισμα - ολα οκ . καθε διαμερισμα εχει αυτονομη θερμανση

εδω και λιγες μερες ο ιδιος υδραυλικος μου εγκατεστησε και ενα μποιλερ που ζεσταινει το νερο οταν το ανοιγω την ασφαλεια απο τον πινακα (σαν θερμοσιφωνα) η οταν το καλοριφερ ειναι αναμμενο. βλεπω ομως οτι απο την πρωτη φορα που αναψα το μποιλερ απο την ασφαλεια του πινακα , ζεσταινονται και 3 σωματα του καλοριφερ που ειναι σβηστο!!! πωσ γινεται αυτο??? ο υδραυλικος δεν μπορει να με βοηθησει

vasilimertzani
31-03-19, 19:35
προφανως λειπουν αντεπιστροφες ,Η/Β και λοιπες διαταξεις που απομονωνουν τα τρια (μποιλερ και δυο διαμερισματα) κυκλωματα που εχεις.
Για μελετη του συστηματος δεν θα ρωτησω,φανταζομαι δεν θα υπαρχει .Σχεδιο αυτου?

nt1969
31-03-19, 21:31
Οχι δεν υπαρχουν . Δηλ τι πρεπει να κανει ο υδραυλικος;

nt1969
31-03-19, 21:46
Και παρατηρησα οτι το νερο το ζεστο ειναι πολυ λιγο και οχι καυτο. Το μποιλερ ειναι 200 lt και με το ζορι εχει χλιαρο νερο για να κανεις ενας μπανιο

nyannaco
01-04-19, 10:14
Δηλ τι πρεπει να κανει ο υδραυλικος;Να βρει τί μλκία έχει κάνει, και να την αποκαταστήσει. Είναι σίγουρα υδραυλικός, ή γιδοβοσκός με τσιμπίδα που δηλώνει υδραυλικός;

Προσπάθησε να αποτυπώσεις σε χαρτί όλη την εγκατάσταση του ορόφου, κι όπου δεν είσα σίγουρος ή δεν αναγνωρίζεις ένα εξάρτημα βγάλε φωτογραφία, μήπως και μπορέσουμε να βγάλουμε καμμιά άκρη... αν και χωρίς επιτόπια επίσκεψη από γνώστη υδραυλικό (κανονικό) ή μηχανολόγο, δύσκολα θα βγει άκρη.

nt1969
01-04-19, 14:59
Ειναι 20 χρονια υδραυλικος . Παραξενο να μην γνωριζει τα βασικα

nyannaco
01-04-19, 15:10
Υπάρχουν υδραυλικοί και "υδραυλικοί"... ο καθένας που έμαθε να κολλάει μια χαλκοσωλήνα δηλώνει υδραυλικός. Στην πράξη το αποτέλεσμα τί λέει;
Αν τον αδικώ, θα πρέπει να βρει το πρόβλημα μόνος του και να το αποκαταστήσει. Του μίλησες;

Gregpro
01-04-19, 17:05
καλησπερα και απο εμενα - θα ηθελα τη βοηθεια σασ στο παρακτω προβλημα

προσφατα κατασκευασα ενα δευτερο οροφο σε μονοκατοικια - απο τον υπαρχον καυστηρα ο υδραυλικος τραβηξε σωληνες και εγκατεστησε αυτονομο συστημα καλοριφερ στο νεο διαμερισμα - ολα οκ . καθε διαμερισμα εχει αυτονομη θερμανση

εδω και λιγες μερες ο ιδιος υδραυλικος μου εγκατεστησε και ενα μποιλερ που ζεσταινει το νερο οταν το ανοιγω την ασφαλεια απο τον πινακα (σαν θερμοσιφωνα) η οταν το καλοριφερ ειναι αναμμενο. βλεπω ομως οτι απο την πρωτη φορα που αναψα το μποιλερ απο την ασφαλεια του πινακα , ζεσταινονται και 3 σωματα του καλοριφερ που ειναι σβηστο!!! πωσ γινεται αυτο??? ο υδραυλικος δεν μπορει να με βοηθησει
Από αυτό συμπεραίνω κι εγώ ότι δεν είναι υδραυλικός, αλλά γιδοβοσκός. Και να είναι και με το ζόρι το νερό χλιαρό είναι έγκλημα! Πιθανολογώ ότι ο "υδραυλικός" έκανε συστολή και σύνδεσε τον εναλλάκτη του μπόιλερ με τουμπόραμα φ16 ή φ18, πράγμα απαράδεκτο επειδή τα ρακόρ στραγγαλίζουν τη ροή του νερού της θέρμανσης. (Από το ρακόρ φ18 ίσα που περνάει ένα μολύβι, για να μη μιλήσω για το φ16.) Το μπόιλερ πρέπει να συνδεθεί με τη διατομή που δίνει ο κατασκευαστής, εκτός κι αν είναι υπερβολικά μεγάλη (1 ίντσα) οπότε κάνεις συστολή και πας με 3/4 της ίντσας. Το χειρότερο που έχω δει σε μπόιλερ είναι συστολή από 3/4 σε 1/2 και σύνδεση με το λέβητα με σπιράλ για καζανάκι!!! Με όσα έχω δει, δε θα μου κάνει εντύπωση αν ο "υδραυλικός" σου έβαλε μικρή διατομή. Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει αυτόματο εξαεριστικό στο υψηλότερο σημείο, για να μην παγιδεύεται αέρας στον εναλλάκτη. Σχετικά με την ανεπιθύμητη θέρμανση των καλοριφέρ από την αντίσταση του μπόιλερ, το πρόβλημα αυτό αντιμετωπίζεται με έναν από αυτούς τους τρόπους: Ή ανάποδο "Π" στις συνδέσεις του μπόιλερ με το λέβητα, ή βαλβίδες αντεπιστροφής. Επειδή οι βαλβίδες στραγγαλίζουν τη ροή και κολλάνε λόγω υψηλών θερμοκρασιών μετά από μερικά χρόνια, θα σου πρότεινα το ανάποδο "Π". Αν είναι εφικτό, βγάλε μερικές φωτογραφίες για να δούμε τις συνδέσεις.

nt1969
01-04-19, 19:25
Μολισ ηρθε και μελετησε (τροπος του λεγειν ) την κατασκευη του. Μου ειπε οτι θα ερθει σε καμμια ωρα να βαλει 2 αντεπιστροφα να δει πως θα συμπεριφερθει το συστημα κσι βλεπουμε...

Gregpro
01-04-19, 19:36
Αν δεν βρεθεί ο λόγος που δεν ζεσταίνεται καλά το νερό, τα αντεπίστροφα θα χειροτερέψουν την κατάσταση. Θα σταματήσει μεν το πρόβλημα της άσκοπης θέρμανσης των καλοριφέρ, αλλά η ροή θα στραγγαλιστεί κι άλλο. Μάλλον δεν διάβασες αυτά που έγραψα πριν...