PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Παρακαμψη ρολογιου κουζινας



wertyu5555
23-03-19, 18:33
Γεια σας, εχω μια κουζινα Pitsos και το ρολοι ποτε αναβει ποτε σβηνει με αποτελεσμα να μην δουλευει ο φουρνος. Θα ηθελα να το παρακαμψω , αφου μου ειναι και αχρηστο. Σας στελνω τις φωτογραφιες απο τι συνδεσμολογια του ρολογιου, μπορει καποιος να μου πει ποια να κοψω και ποια θα ενωσω μεταξυ τους;
Ευχαριστω
4604246043

tipos
23-03-19, 19:16
Στην πρώτη φωτογραφία έχει επάνω και αριστερά ένα μωβ και ένα μαύρο. Αυτά τα δύο ένωσε και θα δουλέψει.

Papas00zas
24-03-19, 00:08
Άλλαξε τον μαύρο πυκνωτή και θα στρώσει,δεν είναι τίποτα.

greekengineer
24-03-19, 07:18
εξαρτηματα ηλεκτρονικα στην Ελλαδα που θα μπορουσε καποιος να προμηθευτει?

wertyu5555
24-03-19, 09:46
Στην πρώτη φωτογραφία έχει επάνω και αριστερά ένα μωβ και ένα μαύρο. Αυτά τα δύο ένωσε και θα δουλέψει.

Καλημέρα. Τα ενωσα.Το ρολοι συνεχιζει να δουλευει αλλα δεν χρειαζεται να το ρυθμισω για να αναψει ο φουρνος. Μολις ομως εσβησε το ρολοι σταματησε παλι να δουλευει ο φουρνος και ο ανεμιστηρας....

tipos
24-03-19, 20:44
Άρα δεν είναι το πρόβλημα στο ρολόι. Δες από που ξεκινάει η παροχή ρεύματος του φούρνου από την κλεμα παροχής μέχρι τον επιλογέα μήπως και έχει κάποια χαλαρή ή καμένη επαφή. Εφόσον όλα τα καλώδια και ο επιλογέας φούρνου δεν έχουν κάποιο κάψιμο ή χαλαρωμα μετά θα δεις αν υπάρχει θερμικό ασφαλείας.
Όταν λέμε σταματά ο ανεμιστήρας εννοείς τόν ανεμιστήρας του αεροθερμου ή τον ανεμιστήρα που βρίσκεται πάνω και έξω από τον φούρνο;
Αν μπορείς ανεβάσε φωτογραφία από το πάνω μέρος της κουζίνας με ανοιχτό καπάκι

wertyu5555
25-03-19, 13:24
Άρα δεν είναι το πρόβλημα στο ρολόι. Δες από που ξεκινάει η παροχή ρεύματος του φούρνου από την κλεμα παροχής μέχρι τον επιλογέα μήπως και έχει κάποια χαλαρή ή καμένη επαφή. Εφόσον όλα τα καλώδια και ο επιλογέας φούρνου δεν έχουν κάποιο κάψιμο ή χαλαρωμα μετά θα δεις αν υπάρχει θερμικό ασφαλείας.
Όταν λέμε σταματά ο ανεμιστήρας εννοείς τόν ανεμιστήρας του αεροθερμου ή τον ανεμιστήρα που βρίσκεται πάνω και έξω από τον φούρνο;
Αν μπορείς ανεβάσε φωτογραφία από το πάνω μέρος της κουζίνας με ανοιχτό καπάκι
Οκ ανεβαζω φωτο
46054460554605646057
και η ενωση που μου ειπες να κανω 46058

Να αναφερω παλι οτι μετα την ενωση το ρολοι εχει ρευμα και επηρεαζει το φουρνο αφου οταν σβηνει το ρολοι μου σβηνει παλι το φουρνο. Ανεμιστηρα εννοουσα , τον ανεμιστηρα του αερα που εχει ο φουρνος μαζι με τις αντιστασεις. Αυτο που μου φαινεται ειναι οτι δεν εχει γινει παρακαμψη του ρολογιου για να δουλευει ο φουρνος ανεξαρτητα απο το ρολοι

tipos
25-03-19, 18:15
Το ρολόι το παρεκαμψες σωστά. Το γεγονός ότι σβήνει το ρολόι μαζί με τον φούρνο είναι λογικό μιας και έχουν ίδια παροχή.
Κανονικά όταν ανάβει ο φούρνος μετά από λίγα λεπτά πρέπει να πάρει μπρος ο ανεμιστήρας της φωτογραφίας. Αν δεν πάρει μπρος τότε αυτό είναι το πρόβλημα σου. Όταν δεν ξεκινάει ο ανεμιστήρας τότε ενεργοποιείται το θερμικό ασφαλείας και σβήνει ο φούρνος και το ρολόι.
Άναψε τον φούρνο και δες αν ξεκινάει ο ανεμιστήρας μετά από 5-10 λεπτά.

wertyu5555
25-03-19, 19:16
δυστυχως απο την ωρα που σου εστειλα το μηνυμα το ρολοι ειναι νεκρο-σβηστο οποτε ο φουρνος δεν αναβει, αλλα πριν λειτουργουσε κανονικα και ο ανεμιστηρας-αερας φουρνου.

tipos
25-03-19, 19:56
Όπως ανέφερα και προηγουμένως το πρόβλημα είναι πρόβλημα στην παροχή του φούρνου.
Πίσω από τον ανεμιστήρα έχει ένα θερμικό με δύο καλώδια,ένα μαύρο και ένα κόκκινο με άσπρη ρίγα. Γεφυρωνεις τα δύο καλώδια χωρίς να τα κόψεις βάζοντας τον ένα ακροδέκτη μέσα στον άλλο. Αν δουλέψει τότε ή έχει βλάβη στο θερμικό ή δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας για να αποβάλει την θερμοκρασία με αποτέλεσμα να κόβει το θερμικό.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΗ ΑΣΦΆΛΕΙΑ

wertyu5555
25-03-19, 21:57
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον δου. Θα ηθελα να σε ρωτησω ενα τελευταιο. Γιατι οταν δε δουλευε ο φουρνος εσβηνε και αναβε το ρολοι, μπορει για 5 λεπτα, μπορει για μιση ωρα, κανοντας εναν ηχο σαν "ντιν";

tipos
25-03-19, 22:24
Όταν κόβεται η παροχή ρεύματος σβήνει και ο φούρνος και το ρολόι. Μόλις επανέλθει η παροχή θα δουλέψει το ρολόι από πλευράς ώρας αλλά δεν θα δουλέψει ο φούρνος λόγο ότι έχει αποσυντονιστει το ρολόι.
Από την στιγμή που γεφυρωσες το ρολόι δεν μας ενδιαφέρει αν αναβοσβηνει γιατί απλά δεν ελέγχει τον φούρνο.
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι έλεγχος της τροφοδοσίας ρεύματος από την παροχή στο πίσω μέρος της κουζίνας ως τον επιλογέα του φούρνου. Στην διαδρομή από την παροχή μέχρι τον επιλογέα μεσολαβεί το θερμικό ασφαλείας. Κανονικά ο έλεγχος γίνεται με πολύμετρο το οποίο δεν ξέρω αν έχεις και αν γνωρίζεις να το δουλέψεις. Για αυτό το λόγο σου έχω δώσει απλούς τρόπους επισκευής μέχρι στιγμής. Αν και αυτό δεν πετύχει θα πρέπει να πάμε παρακάτω με πιο τεχνικούς όρους.
Ερώτηση! Μήπως η κουζίνα είναι με τριφασικό ρεύμα;
Αν ναι τότε μπορεί να έχει διακοπή φάσης και να μην έχει βλάβη η κουζίνα.

wertyu5555
26-03-19, 21:31
Δυστυχως δεν ειναι το θερμικο ασφαλειας γιατι δε δουλεψε τελικα ο φουρνος. Τριφασικο ειναι το ρευμα αλλα τα "ματια" της κουζινας λειτουργουν κανονικα....περαιτερω διερευνηση με πιο τεχνικους ορους οπως μου ειπες δεν κατεχω οποτε μονοδρομος ειναι να ερθει τεχνικος. σε ευχαριστω παντως για το χρονο που μου διαθεσες.

tipos
26-03-19, 22:03
Όταν μια κουζίνα συνδέεται με τριφασικό ρεύμα τότε οι δύο φάσεις πάνε στις εστίες και η μια στο φούρνο.
Είναι πολύ πιθανό να έχεις διακοπή φάσης ή κάψιμο στην κλεμα παροχής της κουζίνας.

wertyu5555
26-03-19, 22:33
Πριν λίγο άναψε το ρολόι οπότε δοκίμασα και το φούρνο και δουλεύει, οπότε δεν είναι και το τριφασικό....

tipos
26-03-19, 22:45
Και όμως μπορεί να είναι. Όταν έχουμε κακή επαφή ή μερικό κάψιμο τα συμπτώματα είναι όπως τα έχεις περιγράψει.

wertyu5555
27-03-19, 09:27
Καλημερα , οποτε τι προτείνεις να κανω;

tipos
27-03-19, 20:30
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ελέγξεις αν η παροχή ρεύματος πίσω από την κουζίνα είναι εντάξει κάνοντας σύσφιξη στις βίδες που κρατούν τα καλώδια παροχής ή αν υπάρχει κάψιμο στις επαφές της κλεμας. Από κει και πέρα χρειάζεται τεχνικός ώστε να μετρήσει το ρεύμα και να βρει που σταματάει.

wertyu5555
30-03-19, 09:20
τελικα βρηκα το καφε καλωδιο που συνδεοταν πανω στην κουζινα ψιλοκαμμενο. Το αλλαξα και ολα δουλευουν τελεια. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :thumbup: