PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Κακή απόδοση εστιών κουζίνας.



ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-02-19, 22:23
Κατά καιρούς έχω παρατηρήσει σε φθηνοκουζίνες αλλά και κουζινάκια εμαγιέ πάντα οι εστίες να μην έχουν την απόδοση σύμφωνα με την ισχύ που έχουν, πρόσφατα το ίδιο πρόβλημα έιχε και γνωστός μου με κουζινάκι ήταν εξαιρετικά αργό, μέτρησα την αντίσταση της εστίας των 1500 βατ και την βρήκα 34- 35 ωμ στο φούλ σωστή τιμή για την ισχύ της, άλλαξα και τις δύο εστιες 1000 & 1500 βατ με επώνυμες απο παλιά κουζίνα και όλα καλά που να οφείλεται η μειωμένη απόδοση?

Κυριακίδης
25-02-19, 22:44
Για το τι συμβαίνει θα μπορούσε να γίνει με απλό τεστ σε μετρητή κατανάλωσης πρίζας (ένδειξη σε Watt).
Αν π.χ. στην αρχή σου δείχνει πάνω κάτω 1500W και ξαφνικά το δεις να πέφτει η απόδοση άμεσα , τότε κάποια από τις αντιστάσεις κόβεται μετά (δεν είναι 1 και ενιαία αντίσταση αν ο διακόπτης χειρισμού έχει σκάλες 1-2-3 κτλ ) γιατί όχι και ο ίδιος διακόπτης , ο μετρητής κατανάλωσης θα βοηθήσει σε ζωντανό χρόνο να διαπιστώσεις τι συμβαίνει.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-02-19, 23:12
-Πέτρο ευχαριστώ δεν έχω κάνει αμπερομέτρηση το πρόβλημα το συναντώ και σε καινούργιες κουζίνες αλλα κυρίως σε κουζινάκια, νομίζω ότι όλες οι εμαγιέ εστιες είναι μία ενιαία αντίσταση σε μερικά φουρνάκια που έχουν θερμοστατικούς διακόπτες ρυθμισης εχω δει να είναι γεφυρωμένες οι εστίες στη μέγιστη ισχύ.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-02-19, 23:14
Υ.Γ. Πέτρο ρίξε μια ματιά και στο θέμα του πλυντηρίου που αναφέρω.

Κυριακίδης
26-02-19, 08:05
εν έχω κάνει αμπερομέτρηση το πρόβλημα το συναντώ και σε καινούργιες κουζίνες
Εάν πράγματι έχουν τα 1500W ως τρέχουσα κατανάλωση δεν είναι απαραίτητα και ελαττωματικές , πράγματι κάποιες ζεσταίνουν πιο "αργά" πιο ήπια από κάποιες άλλες και είναι καλύτερα έτσι . Αν ισχυρή εστία π.χ. ξεχαστεί από λάθος μόνιμα αναμμένη θα την δεις και να κοκκινίζει ενώ η αργή πολύ δύσκολα . Έχει να κάνει με το μέγεθος αντίστασης ταυτόχρονα με την επιφάνεια της εστίας . Η αργή αντίσταση είναι και πιο ασφαλής για χρήση. (ίσως σου το "χαλάω" που έβαλες πιο δυνατές ) :001_tt2: αλλά θα ικανοποιήσεις τις απαιτήσεις του πελάτη? ή του κατασκευαστή?

Panoss
26-02-19, 10:07
Κατά καιρούς έχω παρατηρήσει σε φθηνοκουζίνες αλλά και κουζινάκια εμαγιέ
Η απάντηση είναι στο 'φθηνο'.

Κυριακίδης
26-02-19, 15:00
Αυτά πες τα σε αυτούς που πήραν ακριβά και είναι τακτικοί επισκέπτες εδώ , σε πληροφορώ για μοντέλα φθηνά και που δεν μασάνε και μάλιστα πιο ανθεκτικά από τα ακριβότερα .

Panoss
26-02-19, 17:01
Δεν αναφέρθηκα στην ανθεκτικότητα αλλά στην απόδοση, στην οποία εξάλλου αναφέρθηκε κι ο θεματοθέτης:

να μην έχουν την απόδοση σύμφωνα με την ισχύ που έχουν

Ναι, οι φθηνές έχουν κατά κανόνα χαμηλή απόδοση, χαμηλότερη από την (λόγω ισχύος) αναμενόμενη.

tipos
26-02-19, 21:32
Φθηνές κουζίνες με καλές και αποδοτικές εστίες δεν υπάρχουν.

Κυριακίδης
26-02-19, 21:39
Το σπίτι μου και την περιουσία μου σε στοίχημα είσαστε? (κουζίνα Pitsos 400Ε που μαμάει και δέρνει σίγουρα χαμένο το έχετε ) δεν είναι δικιά μου , έχει σκάλες για τις εστίες αν θυμάμαι καλά μέχρι το 6 και γίνεται ο κακός χαμός στο 4-5 . Περίπου 10 ετίας
Αν μιλάτε για κουζίνες των 50 ευρώ πάω πάσο . Αλλά και εκεί καραδοκούν εκπλήξεις

tipos
26-02-19, 21:53
Φθηνή 400 € δεν τη λες.
Φθηνές εννοώ κάτι προσφορές σε τουρκικές κουζίνες με 200-250€. Η pitsos φοράει εστίες ego και είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Κυριακίδης
26-02-19, 22:11
Φθηνή 400 € δεν τη λες..
Έτσι πες .... γιατί μπροστά σε κουζίνες πάνω από χιλιάρικο τότε τα 400 τι είναι.
Συμπεριφορές εστιών έχω δει πολλές διαφορετικές (συγκρίνοντας εννοείται και τα watt ισχύος ) άλλες φεύγουν σφαίρα στην απόδοση και άλλες είναι πιο αργές . Κανείς δεν μπορεί να θεωρήσει ως ελάττωμα μια αργή εστία , απεναντίας είναι οι καλύτερες . Υστερούν σε ταχύτητα , κρατάνε περισσότερο όταν τις σταματάς , που είναι το κακό?

tipos
26-02-19, 22:23
Τι να πω ρε συ Πέτρο, άλλες νοικοκυρές θέλουν γρήγορες εστίες και άλλες θέλουν αργές. Σε τουρκικές κουζίνες πάντως έχω παρατηρήσει ότι εκτός από κακή απόδοση καίγονται και πολύ γρήγορα.

diony
26-02-19, 23:17
Να αναφέρω πως οι επώνυμες τουλάχιστον εστίες ΤΑΧΕΙΑΣ (με την κόκκινη βούλα) έχουν ενσωματωμένο θερμοστάτη που βγάζει εκτός ένα τμήμα της εστίας από κάποια θερμοκρασία και άνω , δεν ξέρω το όριο ακριβώς

45939

Κυριακίδης
27-02-19, 02:33
Τι να πω ρε συ Πέτρο, άλλες νοικοκυρές θέλουν γρήγορες εστίες και άλλες θέλουν αργές. Σε τουρκικές κουζίνες πάντως έχω παρατηρήσει ότι εκτός από κακή απόδοση καίγονται και πολύ γρήγορα.
Απόλυτα σεβαστό το συμπέρασμα σου , αν μαζί με την κακή απόδοση (μειωμένη κατασκευαστικά θερμική ικανότητα ) καίγονται και γρήγορα τότε είναι όντως μάπα αν είναι όπως μια εστία που μου έφερε ένας γνωστός μου και κάηκε μέσα σε 2 μήνες (αγορά από Κωτσόβολο) , όχι απλά κάηκε και δεν δούλευε αλλά όταν την είδα από κάτω της εστίας είχε ραγίσει από την περιφέρεια της εστίας μέχρι το κέντρο και στράβωσε η πλάκα , δικαιολογημένα όμως γιατί είχε τόσο λεπτή πλάκα που ήταν για κλάματα .
Όπως καταλαβαίνεις αυτά είναι εξαιρέσεις τραγικά αναίσθητων κατασκευαστών και δεν στέκουν με τις κλασσικές εστίες όπως τις γνωρίζουμε εμείς από παλιά .

Να αναφέρω πως οι επώνυμες τουλάχιστον εστίες ΤΑΧΕΙΑΣ (με την κόκκινη βούλα) έχουν ενσωματωμένο θερμοστάτη που βγάζει εκτός ένα τμήμα της εστίας από κάποια θερμοκρασία και άνω , δεν ξέρω το όριο ακριβώς
Αυτό μας λέει ότι όντως οι εστίες κινδυνεύουν σε υψηλές αποδόσεις (γιαυτό και σας έφαγα τα αυτιά σας να σας λέω ότι οι αργές και ήπιες εστίες είναι οι πιο σωστές και πιο καλές )
Ας πάρω μια από τις πολλές έρευνες που συναντάς στο διαδίκτυο γύρω από τις εστίες
https://wiki.ezvid.com/best-hot-plates
Η καλύτερη εστία από τις παραπάνω που θεωρήθηκε προφορικά ως "βιομηχανική " είναι η συσκευή (3 Cadco Hi power )
Αλλά και άλλες έρευνες να διαβάσεις με μανία αναφέρονται στην "ασφάλεια " της εστίας και αποφυγή ισχυρής εστίας (άρα δικαιώνομαι σε αυτό που λέω ότι οι καλύτερη εστία πρέπει να είναι ήπιας απόδοσης ) .
Άλλη μια απόδειξη στο παραπάνω Link ότι οι χειρότερες εστίες είναι οι κεραμικές (βλέπε συσκευή 9 ) τι πιο απλό και κατανοητό .

Papas00zas
27-02-19, 03:41
Απόλυτα σεβαστό το συμπέρασμα σου , αν μαζί με την κακή απόδοση (μειωμένη κατασκευαστικά θερμική ικανότητα ) καίγονται και γρήγορα τότε είναι όντως μάπα αν είναι όπως μια εστία που μου έφερε ένας γνωστός μου και κάηκε μέσα σε 2 μήνες (αγορά από Κωτσόβολο) , όχι απλά κάηκε και δεν δούλευε αλλά όταν την είδα από κάτω της εστίας είχε ραγίσει από την περιφέρεια της εστίας μέχρι το κέντρο και στράβωσε η πλάκα , δικαιολογημένα όμως γιατί είχε τόσο λεπτή πλάκα που ήταν για κλάματα .
Όπως καταλαβαίνεις αυτά είναι εξαιρέσεις τραγικά αναίσθητων κατασκευαστών και δεν στέκουν με τις κλασσικές εστίες όπως τις γνωρίζουμε εμείς από παλιά .

Αυτό μας λέει ότι όντως οι εστίες κινδυνεύουν σε υψηλές αποδόσεις (γιαυτό και σας έφαγα τα αυτιά σας να σας λέω ότι οι αργές και ήπιες εστίες είναι οι πιο σωστές και πιο καλές )
Ας πάρω μια από τις πολλές έρευνες που συναντάς στο διαδίκτυο γύρω από τις εστίες
https://wiki.ezvid.com/best-hot-plates
Η καλύτερη εστία από τις παραπάνω που θεωρήθηκε προφορικά ως "βιομηχανική " είναι η συσκευή (3 Cadco Hi power )
Αλλά και άλλες έρευνες να διαβάσεις με μανία αναφέρονται στην "ασφάλεια " της εστίας και αποφυγή ισχυρής εστίας (άρα δικαιώνομαι σε αυτό που λέω ότι οι καλύτερη εστία πρέπει να είναι ήπιας απόδοσης ) .
Άλλη μια απόδειξη στο παραπάνω Link ότι οι χειρότερες εστίες είναι οι κεραμικές (βλέπε συσκευή 9 ) τι πιο απλό και κατανοητό .
Αυτό απο πού προκύπτει;

Κυριακίδης
27-02-19, 07:57
Αν κοιτάξεις στατιστικός τα θέματα φόρουμ όλες οι βλάβες εστιών από δαύτες είναι .

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
27-02-19, 21:31
-Παιδιά δίαβασα με προσοχή αυτά που γράφετε αλλά για να γίνω πιο σαφής έχω δοκιμάσει κουζινάκι να βράσει νερό σχετικά λίγη ποσότητα 1.5 λίτρα με καλό σκεύος είχε περάσει εικοσάλεπτο και το νερό δεν έβρασε, γνωστός μου καταστηματάρχης άλλαξε κουζίνα τούρκικη σε πελάτη γιατί δεν μπορούσε να βράσει χόρτα, δεν μιλάμε για ήπια απόδοση αλλά για εξαιρετικά χαμηλή σε σημείο που να μην γίνεται δουλειά.

Κυριακίδης
27-02-19, 23:03
Όποια δεν δουλεύουν και δεν βράζουν χόρτα πηγαίνουν σε ειδικό συνεργείο
https://www.youtube.com/watch?v=X72CJZdoEAc

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
27-02-19, 23:39
Όποια δεν δουλεύουν και δεν βράζουν χόρτα πηγαίνουν σε ειδικό συνεργείο
https://www.youtube.com/watch?v=X72CJZdoEAc

Καλά και γ@μώ τα συνεργεία!