PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο μπόιλερ λεβητοστασίου



lefteris251
25-02-19, 15:54
Καλησπέρα σας, ψυκτικός στο επάγγελμα έχω ένα σύστημα πετρελαίου και ξυλολέβητα . Κλείνω πετρέλαιο ανοίγω ξύλα κ.ο.κ. όλα μια χαρά....το παλιό μπόιλερ είναι 25 ετίας ανοξείδωτο χειροποίητο και βιδωμένο στον τοίχο. Απο παροχές έχει ΕΙΣΟΔΟ κρύο παροχή - ΕΞΟΔΟ ΖΝΧ, ΕΙΣΟΔΟ - ΕΞΟΔΟ λέβητα και μια ακόμα σωλήνα που πηγαίνει στην μέση του μπόιλερ, θεωρώ ότι είναι ανακυκλοφορία, ολα είναι σιδεροσωλήνα. Το ερώτημα μου είναι το εξής σκέφτομαι για μπόιλερ λεβητοστασίου με 2 σερπαντίνες μια για ξυλολέβητα και μια για μελοντική χρήση με ηλιακούς συλλέκτες. Είδα το παρακάτω μπόιλερ στα 150L, επειδή την μια σερπαντίνα την θέλω για μελλοντική χρήση να την αφήσω αναμονή ή να συνδέσω και τις 2 στον λέβητα?
https://www.mastersol.gr/doxeia-levitostasiou/mpoiler-levitostasiou/katheta/me-sta8erous-enalaktes/product/89-bl2-150-litra
1 ον Ποια η διαφορά του απλού ηλεκτρομπόιλερ τύπου θερμοσίφωνα με μπόιλερ λεβητοστασίου ?(αν εξαιρέσουμε την περίπτωση της 2ης σερπαντίνας)
2 ον Το παλιό ήταν απλά συνδεδεμένο στο καινούριο σκέφτηκα να βάλω εξαεριστικό και βαλβίδα ασφαλείας πίεσης και θερμοκρασίας, θα χρειαστεί κάτι άλλο απο εξαρτήματα? κάποιο δοχείο διαστολής στα νερα χρήσης? δοχείο διαστολης στο λέβητα υπάρχει. Πίεση νερού έχει αρκετά καλή μιλάμε για μονοκατοικία.
3 ον Θα γίνουν προεκτάσεις στις σιδεροσωλήνες, τι προτείνεται να βάλω? Τουμπόραμα, θερμοκολλητική κάτι άλλο? (δεν υπάρχει περίπτωση παγωνιάς είναι σε κλειστό μέρος ζεστό)
4 ον αυτο το σχεδιάγραμμα είναι σωστό?

45928

Gregpro
25-02-19, 17:32
Καλησπέρα σας, ψυκτικός στο επάγγελμα έχω ένα σύστημα πετρελαίου και ξυλολέβητα . Κλείνω πετρέλαιο ανοίγω ξύλα κ.ο.κ. όλα μια χαρά....το παλιό μπόιλερ είναι 25 ετίας ανοξείδωτο χειροποίητο και βιδωμένο στον τοίχο. Απο παροχές έχει ΕΙΣΟΔΟ κρύο παροχή - ΕΞΟΔΟ ΖΝΧ, ΕΙΣΟΔΟ - ΕΞΟΔΟ λέβητα και μια ακόμα σωλήνα που πηγαίνει στην μέση του μπόιλερ, θεωρώ ότι είναι ανακυκλοφορία, ολα είναι σιδεροσωλήνα. Το ερώτημα μου είναι το εξής σκέφτομαι για μπόιλερ λεβητοστασίου με 2 σερπαντίνες μια για ξυλολέβητα και μια για μελοντική χρήση με ηλιακούς συλλέκτες. Είδα το παρακάτω μπόιλερ στα 150L, επειδή την μια σερπαντίνα την θέλω για μελλοντική χρήση να την αφήσω αναμονή ή να συνδέσω και τις 2 στον λέβητα?
https://www.mastersol.gr/doxeia-levitostasiou/mpoiler-levitostasiou/katheta/me-sta8erous-enalaktes/product/89-bl2-150-litra
1 ον Ποια η διαφορά του απλού ηλεκτρομπόιλερ τύπου θερμοσίφωνα με μπόιλερ λεβητοστασίου ?(αν εξαιρέσουμε την περίπτωση της 2ης σερπαντίνας)
2 ον Το παλιό ήταν απλά συνδεδεμένο στο καινούριο σκέφτηκα να βάλω εξαεριστικό και βαλβίδα ασφαλείας πίεσης και θερμοκρασίας, θα χρειαστεί κάτι άλλο απο εξαρτήματα? κάποιο δοχείο διαστολής στα νερα χρήσης? δοχείο διαστολης στο λέβητα υπάρχει. Πίεση νερού έχει αρκετά καλή μιλάμε για μονοκατοικία.
3 ον Θα γίνουν προεκτάσεις στις σιδεροσωλήνες, τι προτείνεται να βάλω? Τουμπόραμα, θερμοκολλητική κάτι άλλο? (δεν υπάρχει περίπτωση παγωνιάς είναι σε κλειστό μέρος ζεστό)
4 ον αυτο το σχεδιάγραμμα είναι σωστό?

45928
Έβαλα κι εγώ μπόιλερ λεβητοστασίου 150 λίτρων πριν από 3 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γενικά, η κάτω σερπαντίνα είναι λίγο μεγαλύτερη και είναι για σύνδεση με συλλέκτες. Η πάνω για το λέβητα. Μέχρι να βάλεις τους συλλέκτες, προτείνω να χρησιμοποιήσεις και τις 2 σερπαντίνες, συνδεδεμένες σε σειρά (όπως στο σχεδιάγραμμα.) Όταν έρθει η ώρα να συνδέσεις ηλιακούς συλλέκτες στην κάτω σερπαντίνα, θα χρειαστεί να την ξεπλύνεις από τα βρωμόνερα του καλοριφέρ. Απαντώ στις υπόλοιπες ερωτήσεις σου με τη σειρά:

1. Διαφέρουν αρκετά. Τα κανονικά μπόιλερ λεβητοστασίου έχουν πολύ καλύτερη μόνωση (διπλάσια) από τους θερμοσίφωνες-ηλεκτρομπόιλερ. Επίσης, τα κανονικά μπόιλερ έχουν πολλές υποδοχές αισθητήρων και θερμομέτρων. Το ανόδιο μαγνησίου είναι σε ξεχωριστή φλάντζα (όχι μαζί με την αντίσταση) ώστε να αλλάζει πιο εύκολα. Τα περισσότερα μπόιλερ έχουν και φλάντζα καθαρισμού, ώστε να μη χρειάζεται να βγάζεις την αντίσταση.
2. Ορειχάλκινη αντεπίστροφη βαλβίδα στην είσοδο κρύου νερού. Δοχείο διαστολής 25 λίτρων στην είσοδο κρύου νερού, ανάμεσα στην αντεπίστροφη βαλβίδα και στο μπόιλερ (όπως στο σχεδιάγραμμα.) Το δοχείο να το φουσκώσεις στα 3 bar (εξαρτάται από την πίεση της εγκατάστασής σου, πες μου τι πίεση έχεις.) Βάλε βαλβίδα ασφαλείας 8 bar είτε στην είσοδο κρύου (εκεί που θα μπει το δοχείο διαστολής) είτε στην έξοδο του ζεστού. Η βαλβίδα ασφαλείας πρέπει να αποχετεύεται, ώστε αν ανοίξει, να μην πετάξει καυτά νερά στο χώρο. Εννοείται πως όταν μιλάω για αντεπίστροφο και βαλβίδα ασφαλείας, εννοώ 2 διαφορετικά εξαρτήματα και όχι την κόμπακτ βαλβίδα που βάζουμε στους θερμοσίφωνες.
3. Εγώ προσωπικά δεν συμπαθώ το τουμπόραμα. Προτείνω να βάλεις θερμοκολλητικές σωλήνες με βάνες και τρελά ρακόρ, ώστε να μπορείς να αποσυνδέεις εύκολα το μπόιλερ όποτε χρειαστεί,αντί να κόβεις τις σωλήνες.
4. Σωστό, αλλά λείπει η βαλβίδα ασφαλείας 8 bar στα νερά χρήσης. Τα 12 λίτρα του δοχείου διαστολής δεν επαρκούν. Χρειάζεται δοχείο 25 λίτρων. Όσον αφορά το κλειστό κύκλωμα του καλοριφέρ, αν ο λέβητας έχει βαλβίδες ασφαλείας 3 bar θερμοκρασίας και πίεσης, σε καλύπτουν αυτές. Αυτόματο εξαεριστικό να βάλεις στην είσοδο της πάνω σερπαντίνας. Να ξέρεις ότι στην περίπτωση του ξυλολέβητα, καλό είναι να υπάρχουν 2 βαλβίδες ασφαλείας στο κλειστό κύκλωμα: Η μία να είναι απλή βαλβίδα 3 bar και η άλλη να είναι βαλβίδα θερμοκρασίας και πίεσης, δηλαδή να ανοίγει σε θερμοκρασία μεγαλύτερη των 90 βαθμών και σε 3 bar πίεση. Και αυτές οι βαλβίδες πρέπει να αποχετεύονται για την αποφυγή εγκαυμάτων σε περίπτωση εκτόνωσης.

Οι σερπαντίνες πρέπει να συνδεθούν στο λέβητα με σωλήνες επαρκούς διατομής. Τουμποράματα φ16 και φ18 είναι απαράδεκτα, επειδή τα ρακόρ τους στραγγαλίζουν τη ροή του νερού.

lefteris251
25-02-19, 18:46
Πραγματικά με κάλυψες σε όλα. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Πόσα bar έχει το δίκτυο του νερού? Δοχείο διαστολής έχει αρκετά μεγάλο η εγκατάσταση του λέβητα. εγώ εννοώ στην παροχή του νερού χρήσης τι δοχείο να βάλω? 1,5-2bar έχει κρύο νερό ο λέβητας

Gregpro
25-02-19, 20:05
Δεν εννοούσα το δοχείο διαστολής του λέβητα. Είπα να βάλεις δοχείο 25 λίτρων στο νερό χρήσης, γιατί όταν το μπόιλερ ζεσταίνει, το νερό διαστέλλεται. Αν δεν βάλεις δοχείο, θα στάζει η βαλβίδα ασφαλείας των νερών χρήσης. Μέτρα πόσα bar πίεση έχει το δίκτυο πόσιμου νερού. Δεν μίλησα για το κλειστό κύκλωμα του καλοριφέρ. Μάλλον μπερδεύτηκες.

lefteris251
25-02-19, 20:16
Με συγχωρείς λοιπόν έχω μειωτήρα πίεσης στα 6 bar στο ρολόι ύδρευσης, οπότε αν και δεν το είδα θα έχω 6 bar

Gregpro
25-02-19, 21:19
6 bar είναι πολλά. Βάλε το μειωτήρα στο 4 και φούσκωσε το δοχείο διαστολής που θα πάρεις στα 3 bar. Το δοχείο να είναι κατάλληλο για νερά χρήσης (όχι για κλειστό κύκλωμα καλοριφέρ.) Κάνε μια δοκιμή στα 4 bar για να δεις αν σου φτάνει. Αν όχι, πήγαινε στα 5.