PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥΚΑΦΕΤΙΕΡΑ DELONGHI BCO 420



ELEGEO
28-01-19, 11:37
45749Καλημερα εχω μια πολυκαφετερια DELONGHI BCO 420 μετα την αντλια νερου στην εξοδο της εχει ενα εξαρτημα μαλλον αντεπιστροφο και βγαζει 2 εξοδους ενα σωληνακι ψιλο παει επανω στην κεφαλη για παραγωγη καφε εσπρεσο και το αλλο πηγαινει στης αποχετευση το προβλημα ειναι βγαζει νερο και απο την κεφαλη αλλα και στην αποχετευση

Ευχαριστω

ELEGEO
31-01-19, 17:32
Κανενα νεο απο καποιον

ELEGEO
05-02-19, 09:32
καποιος μια προταση

ΣΚΛΗΚΟΣ
05-02-19, 21:04
Καλησπέρα φιλαράκι , είχα και εγώ ανάλογο πρόβλημα , από παλαιοτερο νηματοθετη το έφτιαξε απλά αντικαθιστωντας τον αισθητήρα ροής ( flow meter sensor) , το έκανα αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα, τελικά πρέπει να έχει χτυπήσει πλακέτα, ίσως κάποιο ολοκληρωμένο ,λάθος εντολή , γιατί χωρίς να πατήσω έναρξη , η καφετιέρα λειτουργεί , ζεσταίνεται το νερό αλλά το βγάζει από την αποχέτευση , παρά μόνο αν ζεσταθεί αρκετά κάπου κάπου μπορεί να βγάλει νερό από το φίλτρο

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κυριακίδης
05-02-19, 21:13
παρά μόνο αν ζεσταθεί αρκετά κάπου κάπου μπορεί να βγάλει νερό από το φίλτρο
Μπορεί να είμαι τραγικά λάθος αλλά καθαρίστε το φίλτρο (αν εννοείται την "κεφαλή" εκείνη με την μεταλλική σίτα ) και δοκιμάστε πάλι.

ΣΚΛΗΚΟΣ
05-02-19, 21:29
Πέτρο είδα τα σωληνάκια καθάρισα το φίλτρο ,άσε που όπως προείπα κάπου κάπου τρέχει από το φίλτρο κανονικά , έβγαλα και την ηλεκτροβαλβιδα έδωσα 230v και οπλίζει κανονικά οπότε καταλήγω λάθος εντολή από ολοκληρωμένο ίσως αφού λειτουργεί μόνο και μόνο που είναι κουμπωμενη στην πρίζα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ELEGEO
09-02-19, 11:54
Καλημερα σε ολο το forum αγαπητοι θα το κανω αν και νομιζω οτι μπορει να εχει δικιο ο Πετρος

Κυριακίδης
09-02-19, 13:08
Υπόθεση κάνω για την μεταλλική σίτα του φίλτρου , ακόμη και να την καθαρίσεις μπορεί και οι τρύπες της σίτας να είναι και πάλι βουλωμένες (χρειάστηκα και καρφίτσα για να καθαρίσω τις τρύπες που ήταν άσχημα βουλωμένες ) αυτό ανεβάζει υποθέτω πιέσεις μέχρι που να τινάξει σωληνάκια και να σπάσει το πλαστικό άνω μέρος της κεφαλής , γιατί όχι και να μην αντέξει το αντεπίστροφο που αναφέρθηκε .