PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] Αντικατάσταση εντοιχιζόμενου (κάτω πάγκου) φούρνου Bosch



apostolis72
24-12-18, 17:38
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!
Μου έχει τρυπήσει ο φούρνος HEN3550/02 και θέλω να τον αντικαταστήσω με καινούργιο της ίδιας εταιρείας. Η αντιπροσωπεία μου απάντησε ότι οι εστίες ΝKF645A/01 δεν είναι συμβατές με κάποιον νέο φούρνο λόγω παλαιότητας.
Υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσω τον καινούργιο φούρνο HEA537BS00 που έχω δει με τις παλιές εστίες κάνοντας κάποια μετατροπή; Θα ήθελα να αποφύγω την αντικατάσταση των εστιών για να γλυτώσω αφένός το extra κόστος αλλά και το μερεμέτι για τις νέες εστίες που φαίνονται ελαφρώς μικρότερες σε διαστάσεις.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,ευχαριστώ!
-

vasilimertzani
24-12-18, 21:13
Χρονια πολλα.
Επειδη η αναζητηση δεν εδειξε και πολλα,πιστευω οτι το σετ που εχεις ειναι ξεχωριστη εστια/φουρνος με τα χεριστηρια στον φουρνο επανω.Με μια πρωτη εκτιμηση θα ελεγα οτι δυσκολα γινεται καποια μετατροπη και για να απαντησει καποιος σιγουρα πρεπει να τα εχει μπροστα του να μετρησει ,γραμμες,ματια(Υπαρχουν καποια διπλα κλπ).Χωρια αν χρειαστει κλεμες κλπ.

apostolis72
31-03-19, 23:46
Καλησπέρα στην παρέα,

Τελικά μιας και βρήκα σε προσφορά τον καινούργιο φούρνο προχώρησα στην αγορά του. Διαπίστωσα μάλιστα ότι οι φίσες των παλιών εστιών ταιριάζουν με τις καινούργιες και συνδέοντας τις 2 από αυτές στην δεξιά πλευρά λειτουργούν κανονικά.
Για να συνδέσω τις δύο εστίες της αριστερής πλευράς θα χρειαστεί να επιμηκύνω τους αγωγούς σύνδεσης τους και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αγωγούς σιλικόνης και κάποια κλέμμα που να αντέχει στην θερμοκρασία ή κοσάκια (υπάρχει κάτι σχετικό στην αγορά; ).

Το μοναδικό που με προβληματίζει είναι πως πλέον έχουν χαθεί οι ενδείξεις θερμότητας των εστιών και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάποιο σχέδιο για το πως θα μπορούσα να συνδέσω τους αγωγούς που περισσεύουν έτσι ώστε να λειτουργούν και οι ενδείξεις θερμότητας.
Υπενθυμιζω πως οι εστίες που έχω είναι οι NKF645A/01 και ο νέος φούρνος είναι ο HEA537BS00 που κανονικά προσφέρεται με τις εστίες NKF645GA1G.
Παρακάτω θα δείτε φωτογραφία των συνδέσεων των εστιών με τον παλιό φούρνο και τις διαθέσιμες υποδοχές σύνδεσης στον καινούργιο.

460774607846079

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοηθεια σας.

apostolis72
08-04-19, 19:32
Καλησπέρα και πάλι,

Τελικά χρησιμοποίησα κοσάκια, θερμοσυστελλόμενα και καλώδια σιλικόνης για τις επεκτάσεις, χρησιμοποίησα τους παλιούς κοννέκτορες.
Ενώ τη συνδεσμολογία την είδα στην παρακάτω φωτογραφία και φυσικά δεν έδωσα τα 55,00 € που ζητήσαν.
46103
Όλα καλά και πλέον λειτουργούν και οι ενδείξεις θερμότητας σε κάθε εστία.