PDA

Επιστροφή στο Forum : δισκοπρίονο πάγκου OMGA



haris_216
30-10-18, 11:32
Το δισκοπρίονο του τίτλου βρίσκεται στην οικογένεια καμιά 30ριά χρόνια, όταν το αγόρασε ο πατέρας μου.
45467
Έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά, σχεδόν έχει "χτίσει" σπίτια, αφού ο πατέρας μου ήταν αλουμινάς και το χρησιμοποιούσε στη δουλειά του.
Κάποια στιγμή πέρασε στα χέρια μου αλλά του έκανα ελαφριά χρήση (ψιλοκατασκευές στο σπίτι), αφού δεν είναι αυτό το αντικείμενό.

Τελευταία, κάποια στιγμή που μάλλον το ζόρισα, έριξε την ασφάλεια του υπογείου και έκτοτε δεν ξαναλειτούργησε (ρίχνει την ασφάλεια).

Αν κάποιος νομίζει ότι υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω με τις ερασιτεχνικές μου γνώσεις (πχ κάτι να τσεκάρω) θα χαιρόμουν πολύ να με καθοδηγούσε σχετικά.
Αν πάλι δεν γίνεται κάτι αλλά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο τμήμα service ή κάποιο τεχνικό (κέντρο Αθήνας και νότια προάστεια ιδανικά) που θα μπορούσε να το κοιτάξει, αυτό πάλι θα ήταν μεγάλη εξυπηρέτηση.

Δεν ξέρω τι θα σήμαινε αυτό σαν κόστος και ενδεχομένως ίσως να με συμφέρει να πάρω κάποιο καινούργιο, ειδικά με την περιστασιακή χρήση που του κάνω, αλλά το παρόν έτσι κι αλλιώς θα κρατηθεί για συναισθηματικούς λόγους και θα προτιμούσα να υπάρχει σε λειτουργική κατάσταση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια

Panoss
30-10-18, 14:30
Το ότι πέφτει η ασφάλεια σημαίνει:
1. το έχεις βάλει σε γραμμή που δίνει λίγα αμπέρ. Το είχες πάντα σε αυτή τη γραμμή ή μήπως την άλλαξες; (απ' ότι κατάλαβα δεν άλλαξες)
2. βραχυκύκλωμα

Το χειρότερο (=ακριβότερο στην επισκευή) σημείο που μπορεί να έχει βραχυκυκλώσει είναι σε κάποιο (-α) από τα τυλίγματα.
Μπορεί όμως το βραχυκύκλωμα να είναι σε άλλο σημείο και να σου βγει φτηνά.

Το καλύτερο, εφόσον πρόκειται για βραχυκύκλωμα, είναι να το πας σε κάποιον που ασχολείται με μοτέρ, περιελίξεις και τα σχετικά.
Επειδή είναι καλό μηχάνημα (νομίζω) αξίζει να ξοδέψεις χρήματα για επισκευή.

(δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιον τεχνικό αλλά όλο και κάποιος θα ξέρει από εδώ μέσα)

vasilimertzani
30-10-18, 16:16
Δεν βλέπω φωτό.μηπως έχει κάρβουνακια η πυκνωτή;

haris_216
30-10-18, 17:36
Παναγιώτη, δουλεύει στην ίδια γραμμή που δούλευε πάντα και στην οποία δεν έχει αλλάξει κάτι. Και η οποία ρίχνει ασφάλεια μόνο όταν πάω να το ανάψω, χωρίς να έχει το όποιο άλλο φορτίο επάνω εκείνη τη στιγμή. Γι' αυτό μάλλον θα πρέπει να απορρίψουμε το θέμα του φορτίου και να πάμε σε πιο σοβαρή ζημιά

Βασίλη, έχει ένα μεγάλο εξωτερικό "κύλινδρο" ακριβώς πάνω από τη λαβή με το on-off. Υποθέτω ότι θα είναι πυκνωτής αλλά για σιγουριά θα το τσεκάρω αύριο και θα ανεβάσω φωτό.

Κυριακίδης
30-10-18, 18:32
https://www.auctelia.com/nl/tweedehands-materiaal/houtbewerking/zagen/radiaalzagen/omga-motor-din-40050-ip-54-radiaalzaag/index/62995

Panoss
30-10-18, 19:24
Κάτι σχετικό, ίσως έχει καμιά πληροφορία: https://www.omgainc.com/images/manuals/15/MEC_300_ST_3PH_230.pdf

haris_216
02-11-18, 13:45
Κάτι σχετικό, ίσως έχει καμιά πληροφορία: https://www.omgainc.com/images/manuals/15/MEC_300_ST_3PH_230.pdf

Αν και είναι για πολύ διαφορετικό μοντέλο από το δικό μου (3φασικό, κλπ) έχει όντως μερικές πολύ χρήσιμες πληροφορίες, κυρίως ως προς το "στήσιμο" του μηχανήματος αλλά και ρυθμίσεις, θέματα ασφαλείας, κλπ το οποίο και δείχνουν να αφορούν και το δικό μου.
Σ' ευχαριστώ.

Σε συνέχεια αυτών που ανέφερα σε προηγούμενο post βάζω (με καθυστέρηση είναι η αλήθεια) και την φωτογραφία όπου φαίνεται και ο πυκνωτής (άρα υπάρχει :001_smile:).
45472
Υπάρχει περίπτωση η μη λειτουργία και κυρίως το "ρίξιμο" της ασφάλειας να οφείλεται σε αυτόν;
Επίσης υπάρχει περίπτωση, εκεί που λειτουργούσε το μηχάνημα, να την "ακούσει" ο πυκνωτής και να φτάσουμε στην ακινησία και την πτώση της ασφάλειας;
Τα ρωτάω αυτά γιατί αν παίζουν τα παραπάνω σενάρια να κοιτάξω το θέμα της αντικατάστασης.
Διαφορετικά να πάω κατευθείαν για μάστορα (όπου κι εκεί θα ήθελα την βοήθειά σας για να προταθεί κάποιος καλός μάστορας)

vasilimertzani
02-11-18, 16:39
Συνήθως αν είναι πρόβλημα πυκνωτή η ασφάλεια θα πέσει μερικά δευτ. μετά την εκκίνηση που θα κάνεις .. εφόσον έχεις σκοπό να το επισκςυασεις άλλαξε τον.

haris_216
02-11-18, 18:20
Συνήθως αν είναι πρόβλημα πυκνωτή η ασφάλεια θα πέσει μερικά δευτ. μετά την εκκίνηση που θα κάνεις .. εφόσον έχεις σκοπό να το επισκςυασεις άλλαξε τον.

Στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει ούτε εκκίνηση ούτε "κάποια δευτερόλεπτα".
Με το που πιέζω το "on" πέφτει η ασφάλεια χωρίς καμία απολύτως κίνηση του μοτέρ.
Τέτοιου είδους πυκνωτές που τους βρίσκουμε; (υποθέτω όχι στα συνήθη ηλεκτρονικάδικα)

αλπινιστης
08-11-18, 15:28
Χαρη μπορεις να μετρησεις αρχικα τα πηνια?

Ανοιξε καπακι, δες τι εχεις απο τυλιγματα, και ανεβασε μετρησεις Ω.
Αν εχεις και την δυνατοτητα, μετρα και με μεγγερ το καθε πηνιο με την γειωση.

Αν δεν εχεις μεγγερ, επειδη ειμαστε πολυ κοντα μπορω καποιο απογευμα ή ΣΚ να ερθω απο εκει και να το μετρησουμε...

haris_216
13-11-18, 19:57
Χαρη μπορεις να μετρησεις αρχικα τα πηνια?

Ανοιξε καπακι, δες τι εχεις απο τυλιγματα, και ανεβασε μετρησεις Ω.
Αν εχεις και την δυνατοτητα, μετρα και με μεγγερ το καθε πηνιο με την γειωση.

Αν δεν εχεις μεγγερ, επειδη ειμαστε πολυ κοντα μπορω καποιο απογευμα ή ΣΚ να ερθω απο εκει και να το μετρησουμε...


Σ' ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε για τις κατευθυντήριες γραμμές που μου έδωσες.
Μέγγερ σίγουρα δεν έχω οπότε τέτοια μέτρηση δεν παίζει να κάνω :001_smile:
Θα κοιτάξω να κάνω τις μετρήσεις στα τυλίγματα που ανέφερες (μόλις πάρω πίσω το πολυμετράκι μου από ένα γνωστό που το έχω δώσει) και θα ανεβάσω εδώ ότι αποτελέσματα βγάλω. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω για να βγουν σωστές οι μετρήσεις; Κάτι που πρέπει (ή δεν πρέπει) να κάνω;
Ίσως αργότερα "εκμεταλλευτώ" την καλή σου διάθεση για βοήθεια "κατ' οίκον" αλλά αρχικά θέλω να έχω εξαντλήσει ότι περνάει από το χέρι μου πριν "φορτωθώ" σε άλλο.